אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נאבקים על החוף: תוכנית הבנייה באכזיב מגיעה לבית המשפט צילום: סטודיו 84

נאבקים על החוף: תוכנית הבנייה באכזיב מגיעה לבית המשפט

לאחר שוועדת הערר המחוזית דחתה את ההתנגדות בשל שיהוי, באדם טבע ודין החליטו לעתור לבית המשפט – הטענה העיקרית: הבנייה אינה תואמת את ההיתרים שניתנו בעבר

07.05.2017, 19:21 | דותן לוי

עמותת אדם טבע ודין (אט"ד) הגישה הבוקר (א') עתירה לבית המשפט המחוזי בחיפה במטרה לעצור את תכנית הבנייה באכזיב. העתירה הוגשה בהמשך לערר שהגישו באט"ד לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז צפון שנדחה בטענה לשיהוי, כך שלא נידון באמת בוועדה.

קראו עוד בכלכליסט

הטענה המרכזית אותה העלו באט"ד היא כי ההיתרים אינם תואמים את נספח הבינוי שאושר. לטענתם, בדיקה שנערכה בעקבות זאת גילתה שההיתרים ניתנים בפועל לפי תכנון שלא קיבל אישור מעולם, שמגדיל את מספר הבניינים שאושרו בעורף התכנית ומעמיד לרשות היזמים הרבה יותר נוף לים מכפי שאפשר נספח הבינוי, תוך שהוא חוסם את המרווחים לים שנועדו להישמר בין הבניינים.

בחוות הדעת של יעל דורי, ראש תחום תכנון ב'אדם טבע ודין' שצורפה לעתירה נכתב כי התכנון החדש של השטח מחסל כמעט לגמרי את המרווחים הגדולים לכיוון הים, כך שהנזק הציבורי גדול במיוחד. דורי מדגישה את העובדה שכיום קרוב לודאי שתכנית כזו, בצמוד לים ולגן לאומי באזור ערכי במיוחד, לא היתה מקבלת אישור.

הדמיית תוכנית הבנייה באכזיב, צילום: סטודיו 84 הדמיית תוכנית הבנייה באכזיב | צילום: סטודיו 84 הדמיית תוכנית הבנייה באכזיב, צילום: סטודיו 84
תוכנית הבנייה שגובלת בגן הלאומי אכזיב אושרה ב-1994 ומאפשרת הקמה של פרויקט למגורים, מסחר ומלונאות על שטח של כ-300 דונם ובמרחק של כ-100-150 מטר מקו המים. מדובר באחת מעשרות תכניות בנייה ישנות שסותרות את עקרונות התכנון להגנה על החופים.

לפי העתירה, בניגוד למקובל כיום, התכנית שהוגשה היא כוללנית, ופרטיה אמורים להיקבע על ידי נספח בינוי מנחה, שהציבור לא שותף בעיצובו. נספח זה אושר ב-2015 ובנובמבר 2016 אף ניתנו היתרי בנייה מכוחו.

עו"ד אלי בן-ארי, היועץ המשפטי של אדם טבע ודין שהגיש את העתירה ציין בעתירה: "מי אישר לאותם 2 אנשים המהווים את רשות הרישוי להחליט שבמקום 9 מבנים בעורף התכנית יוקמו שם בסופו של דבר 14 מבנים? מי אישר להם להפוך 6 מבנים בכל צד של הדרך המוליכה לים בתחום התכנית לארבעה בלבד, ולהציבם באופן שמבטל את החזית לרחוב שסומנה במקום? אף אחד. וכל זאת עוד בשטח רגיש מאין כמוהו, צמוד לשפת הים ועל גבולו של גן לאומי. הועדה, כמצוטט קודם, אינה חולקת על הסתירות בין היתרי הבניה שאישרה לנספח הבינוי, אבל היא טוענת שמדובר בשינויים "שמשפרים את התכנון". אז באמת אין ספק שמדובר כאן בשיפור של התכנון, אבל לטובת היזמים בלבד, שכן יהיה להם כעת הרבה יותר נוף ים למכור. ואולם, בנוגע לציבור, המצב שונה לגמרי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות