אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבוע הספר החלקי: החגיגות לא יתקיימו בפריפריה בשל אי העברת תקציבים צילום: אלכס קולומויסקי

שבוע הספר החלקי: החגיגות לא יתקיימו בפריפריה בשל אי העברת תקציבים

אחרי שנחשף ב"ידיעות אחרונות" כי משרד התרבות והספורט לא העביר את התקציבים לפעילויות שבוע הספר בספריות הציבוריות - מתברר גם כי התאחדות המו"לים לא קיבלה את הכספים שנהוג לקבל מהמשרד. משרד התרבות: "הצענו תוכנית חלופית, ההתאחדות לא קיבלה אותה"

08.05.2017, 08:42 | אלעד זרט, ידיעות אחרונות
כבר לא ברור מה נשאר מחגיגות שבוע הספר השנה: אחרי שבוטלו מפגשי סופרים עם קוראים בספריות הציבוריות, בעקבות עיכוב התקציב על ידי משרד התרבות והספורט - החליט המשרד להעביר ברגע האחרון את התקציבים, ובכך פגע באירועי חג הספר. וזה לא הכל: כעת מסתמן כי לא יתקיימו גם פעילויות שבוע הספר ביישובים בפריפריה.

אם התקציב לא יועבר ממשרד התרבות והספורט להתאחדות המו"לים, תהיה זו הפעם הראשונה מזה 18 שנה שלא יתקיימו פעילויות "שבוע הספר העברי" בפריפריה.

"משנת 1993 אני מפיק ומנהל את ירידי 'שבוע הספר העברי', ואחת המטרות שהצבתי בפניי הייתה להביא את חגיגת הספרים השנתית לכמה שיותר יישובים ברחבי הארץ ובעיקר לאלו המרוחקים מהמרכז", אומר אמנון בן שמואל, מנכ"ל התאחדות הוצאות ספרים בישראל. "בהתאחדות הוצאות ספרים בישראל ראינו בירידים אלה, שכדאיותם הכלכלית מוטלת בספק, נדבך חשוב בעידוד הקריאה בכלל ולילדים ובני נוער בפרט. אנחנו מצרים על כך שלא נוכל השנה לקיים את ירידי שבוע הספר העברי בפריפריה בגלל החלטת משרד התרבות לבטל את השתתפותו".

קראו עוד בכלכליסט

שבוע הספר העברי ייפתח השנה ב־7 ביוני. למשך עשרה ימים יתקיימו פעילויות בשלוש ערים מרכזיות: תל־אביב, ירושלים וראשון־לציון. כמיטב המסורת, פעילויות צפויות להתקיים גם ב־40 יישובים בפריפריה דוגמת גן־יבנה, בת־חפר, בית־שמש, קדומים, תפוח ועוד. הפעילות כוללת הצבת ספריות ניידות במרכזי היישובים, דוכנים של הוצאות ספרים ועוד. השנה ככל הנראה יתקיים רק הפנינג מכירות הספרים גדול בכיכר רבין בתל־אביב, בירושלים ובראשון־לציון — ואילו מפגשים עם סופרים בספריות ובמוקדים אחרים לא יתוקצבו.

שרת התרבות מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות מירי רגב | צילום: אלכס קולומויסקי שרת התרבות מירי רגב, צילום: אלכס קולומויסקי

"מאחר שלהתאחדות לא הייתה היכולת הכלכלית לממן את יריד שבוע הספר ליישובים רבים בפריפריה", מסביר בן שמואל, "ב־1999 החליט מתן וילנאי, שכיהן אז כשר התרבות, שמשרד התרבות ישתתף בכל שנה במימון ירידים, ובכך הצלחנו להביא ספריות ניידות ואת דוכני שבוע הספר הבולטים ממגוון ההוצאות לאור אל יישובי הפריפריה. מדובר בסכום זעום של משרד התרבות העומד על 150 אלף שקלים. סכום זה לא השתנה עד ל־2016. ברבות השנים נשחק ערכו של סכום זה ולמרות זאת הקפידו בהתאחדות הוצאות ספרים בישראל לקיים את הירידים בגלל חשיבותם, גם במחיר של השתתפות כספית גבוהה יותר מצידם. אנחנו מצרים על כך שלא נוכל השנה לקיים את ירידי שבוע הספר העברי בפריפריה בגלל החלטת משרד התרבות לבטל את השתתפותו ומזמינים את כולם לבוא לחוויית הספרים הגדולה בערים המרכזיות: תל־אביב, ירושלים וראשון־לציון".

"משרד התרבות והספורט, בראשות השרה מירי רגב, דוגל בחיזוק משמעותי של הפעילות לעידוד הקריאה בפריפריה, ולפיכך דרש מהתאחדות הוצאות הספרים לקיים השנה את פעילות שבוע הספר במסגרת פעילות הספריות — תוך הגדלת סכומי התמיכה ומספר מוקדי הפעילות", נמסר ממשרד התרבות. "לצערנו בחרה ההתאחדות, שהיא גוף פרטי הפועל למטרות רווח, לוותר על הפעילות כפי שהוצעה לה במסגרת זו והיא מתעקשת שהמשרד ימשיך ויתמוך באירוע המסחרי, מה שאינו תפקידו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות