אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד החקלאות משיק מחירון נוסף לירקות ופירות צילום: אוראל כהן

משרד החקלאות משיק מחירון נוסף לירקות ופירות

מדובר בסקר יומי הסקר יהיה נגיש באפליקציה חינמית ובאתר אינטרנט, ואמור לעדכן את המחירים הסיטונאיים של כ-160 פירות וירקות בשתי רמות איכות

08.05.2017, 11:47 | נורית קדוש

משרד החקלאות משיק סקר מחירים יומי של מחירי פירות וירקות סיטונאיים, בדומה למחירון מועצת הצמחים המכונה "התקליט".

קראו עוד בכלכליסט

במשרד החקלאות טוענים כי הסקר, שנגיש לציבור באפליקציה חינמית ובאתר אינטרנט, יאפשר יותר שקיפות במחירי התוצרת החקלאית, ויוכל לסייע לחקלאים בקבלת תמורה הוגנת ליבולם. להערכת המשרד, השקיפות במחירים אף תגביר את התחרות ובכך תסייע בהבטחת מחירים מאוזנים והוגנים יותר לאורך שרשרת השיווק.

הסקר, שנעשה בשיתוף חברת "תוצרת הארץ - שוק סיטוני לישראל", חברה ממשלתית בבעלות משרדי החקלאות והאוצר, מעדכן בכל יום את המחירים הסיטונאיים של כ- 160 פירות וירקות בשתי רמות איכות.  

ירקות בשוק מחנה יהודה, צילום: עמית שאבי ירקות בשוק מחנה יהודה | צילום: עמית שאבי ירקות בשוק מחנה יהודה, צילום: עמית שאבי

הנתונים המתעדכנים מידי יום החל מהשעה 06:00 בבוקר במקטע הסיטונאי, ומתבססים על כ-600 תצפיות מידי יום, שנעשות בשיתוף פעולה עם כ-85% מהסיטונאים בשוק הסיטונאי בצריפין. בנוסף, המידע מתבסס על סקירה הכוללת תשאול בעל פה של הסיטונאים בשוק, לצד בחינת קבלות של עסקאות המבוצעות בפועל בשוק הסיטונאי.

לאחרונה, בתום בחינה ממושכת של האפשרות לפקח על רווחיות המשווקים ממכירת ירקות ופירות, בחר משרד החקלאות שלא לפקח על הרווחיות אלא לחייב את רשתות השיווק והסיטונאיים רק למסור דו"חות כספיים המפרטים את נתוני רכישה ומכירה של פירות וירקות.

במסגרת הצו שנחתם על ידי שר החקלאות אורי אריאל, יידרשו רשתות השיווק והסיטונאיים הגדולים לדווח בפרקי זמן קבועים הן על קביעת מחירי הפירות והירקות בשוק והן על הרווח מהמכירות.

אורי צוק בר, סמנכ"ל החטיבה למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות: "האפליקציה והאתר החדשים יעשו סדר בין כל 'המחירונים' הקיימים בשוק, ויהוו סקר רשמי ומתוקף של המדינה למחירי פירות וירקות במקטע הסיטונאי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות