אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בביהמ"ש: השופט לשעבר שהטריד מינית - הורשע צילום: שאול גולן

דרמה בביהמ"ש: השופט לשעבר שהטריד מינית - הורשע

בעסקת הטיעון הסכימה התביעה כי נשיא המחוזי בנצרת לשעבר יצחק כהן לא יורשע בפלילים - אך השופטת עינת רון קבעה אחרת: "מצופה ממנו התנהגות נורמטיבית, כתב האישום לא מינורי". העונש נותר על כנו: עבודות שירות ופיצוי למתלוננת בסך 2,500 שקל

08.05.2017, 12:47 | ynet
דרמה בבית המשפט: שופט המחוזי הפך למורשע בפלילים. שופטת בית המשפט השלום בראשון לציון עינת רון לא קיבלה היום (ג') את הסדר הטיעון שעליו הסכימו הצדדים והרשיעה את השופט לשעבר יצחק כהן בהטרדה מינית. העונש - עבודות שירות לתועלת הציבור - נותר על כנו.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

התביעה אמנם הסכימה לא להרשיע את השופט כהן, שכיהן כנשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, אבל בית המשפט סבר אחרת. "כרום תפקידו בבית המשפט כך מצופה ממנו התנהגות נורמטיבית וערכית יותר, ומתן דוגמה לאחרים. ככל שהוא סוטה מרמת ההתנהלות המצופה ממנו, כך משמעותית וקשה יותר הפגיעה במערכת המשפט ובאמון הציבור", כתבה השופטת רון וציינה כי "כתב האישום לא מינורי". היא הסבירה כי שיקולים אלו הובילו אותה לחרוג מהסדר הטיעון, אך לא התערבה בעונש שעליו הסכימו הצדדים.

בדצמבר האחרון הודה השופט לשעבר כהן בעבירה של הטרדה מינית, ובהסדר הטיעון שהוחלט עליו אז נקבע כי הוא ירצה עונש של עבודות שירות לתועלת הציבור, בכפוף להסכמת שירות המבחן. כהן נאשם כי הטריד מינית עובדת בבית המשפט שבו עבד בשנת 2014. הצדדים הגיעו להסדר הטיעון תוך הודאתו בכתב אישום מתוקן. המדינה ביקשה להטיל על כהן עונש של שירות לתועלת הציבור וכן פיצוי למתלוננת בסך 2,500 שקל. 

יצחק כהן הבוקר בבית המשפט בראשל"צ, צילום: שאול גולן יצחק כהן הבוקר בבית המשפט בראשל"צ | צילום: שאול גולן יצחק כהן הבוקר בבית המשפט בראשל"צ, צילום: שאול גולן

השופט פרש מכהונתו לפני יותר משנתיים, לאחר שנפתחה נגדו חקירה בגין עבירות מין ועבירות מס. בהודעה מטעמו הוא ציין כי החליט לפרוש לאחר התלבטות קשה במקביל להמשך חקירתו, "ומתוך התחשבות בטובת בית המשפט המחוזי, היקר ללבו". עוד צוין בהודעה כי כהן משתף פעולה עם חוקריו ומשיב לכל השאלות. הוא כפר בחשדות נגדו, אך כאמור לבסוף הודה בהטרדה מינית במקרה אחד בלבד.

עם זאת, חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה גבו עדויות מחמש נשים, שכל אחת מהן סיפרה על מקרה אחר. לגבי עדויות של שלוש מהמתלוננות חלה התיישנות, ואילו שתי האחרות תיארו אירועים שהתרחשו בשנים האחרונות. עם פרסום הפרשה החליטו שרת המשפטים דאז ציפי לבני ונשיא בית המשפט העליון דאז אשר גרוניס לבטל את מועמדותו של כהן לכהונה בעליון.

חקירת המשטרה בעניינו נמשכה יותר מחודשיים, והמשטרה מסרה כי גובשה נגדו תשתית ראייתית בנוגע לעבירות של מעשים מגונים והטרדות מיניות בשני מקרים שעליהם לא חלה התיישנות. החקירה החלה בעקבות תלונה של קרובת משפחה שטענה לעבירות מצד השופט, ולאחר מכן הגיעו תלונות של נשים אחרות שנפגעו ממנו אף הן.

במהלך החקירה נחקרו גם שופטים שהודו כי ידעו על התנהגותו הפסולה, לכאורה, של השופט, אולם לא התלוננו משום שהמתלוננות פחדו לעשות כן ולא רצו לפגוע במעמדן בעבודה. הדבר שחיזק את התלונות של השתיים היה שלאחר האירועים המדוברים הן פנו נסערות לחברותיהן. החברות מסרו עדות וסיפרו את מה שהן ידעו לאחר שפגשו במתלוננות הנסערות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
נ
מעניין במה בתכלס מדובר (הטרדה מינית) במקרה ספציפי זה. כי זה מושג גנרי שזורקים אותו באוויר בערך על כל אינטראקציה שניה בין גבר לאישה ופמיניסטיות בעשורים אחרונים ניפחו אותו עד מאוד. לפי גובה הקנס (2500) נראה שמדובר בדיוק באחד המקרים המנופחים כאלה מסוג "בחור הסתכל יותר מ 2 שניות ברצף על מחשוף של הבחורה עם הבעת פנים של חשק מיני" וגם מעניין אם יש לו אישה/בת זוג (אם כן, לא ברור מה היה שווה לו להסתבך בעידן המרובה חוקים פמיניסיים)
א  |  09.05.17
4.
להגביל את גבולות המשפט של דיקטטורת בג"ץ הם הוכיחו שהם ראויים לזה
תמיד ידענו שיש נפוטיזם בבג"ץ. תמיד ידענו ששופט שסרח לא יקבל עונש מתאים.(כמו דן כהן למשל) ואם קוראים לך עדנה ארבל ואת פרקליטה ומדליפה מתוך חקירה יסלחו לך. אבל לתת עונש מגוכך על עבירה חמורה זה פשוט שותפות לעבירה. לא פלא שביבי ושות' הולכים להגביל את גבולות המשפט של דיקטטורת בג"ץ הם הוכיחו שהם ראויים לזה
למשה כהן היקר-מתגובה 3  |  09.05.17
לכל התגובות