אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: סינים רוכשים מועדונים כדי להרוויח ממכירת משחקים צילום: shutterstock

חשד: סינים רוכשים מועדונים כדי להרוויח ממכירת משחקים

העיתון הבריטי מייל און סנדיי חשף כי אחזקה בקבוצת אתלון טאון (Athlone Town) מהליגה האירית הנחקרת בחשד להטיית משחקים, נרכשה על ידי צד שלישי הממומן על ידי סינדיקציית הטיית משחקים בבייג'ינג

08.05.2017, 21:55 | שירות כלכליסט
גובר החשש שפושעים בסין העלו את תופעת הטיית המשחקים לרמה חדשה על ידי רכישת אחזקות במועדונים באירופה ומכירת המשחקים של הקבוצות הללו.

קראו עוד בכלכליסט

העיתון הבריטי מייל און סנדיי חשף כי אחזקה בקבוצת אתלון טאון (Athlone Town) מהליגה האירית הנחקרת בחשד להטיית משחקים, נרכשה על ידי צד שלישי הממומן על ידי סינדיקציית הטיית משחקים בבייג'ינג.

קבוצת הפושעים הזו, נשלטת על ידי אדם ששמו אינו ידוע, אך לפי הדיווחים רכש אחזקות גם בקבוצות בפורטוגל, לטביה ורומניה, שם נחקר החשד להטיית משחקים.

משטרת אירלנד, התאחדות הכדורגל האירית ואופ"א חוקרות את אתלון בנוגע להפסד בתוצאה 3-1 על ידי לונגפורד טאון בסוף השבוע שעבר.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

בדו"ח חסוי של אופ"א שנשלח לקבוצה ביום שישי נכתב: "יש ראיות הימורים ברורות וחד משמעיות שתוצאת המשחק הזה הושפעה מתוך מטרה להשחית את המשחק לטובת רווח מהימורים".

לפי המקורות, מהמרים עם ידע פנימי הרוויחו בסביבות 500 אלף ליש"ט מהימורים בשווקים הלא מפוקחים באסיה בעד שני שערים שיובקעו במחצית הראשונה (לונגפורד הובילו 2-0 במחצית), ועל כך שיובקעו במשחק 4 שערים ומעלה.

בדקה ה-87, לונגפורד כבר הובילה בתוצאה 3-1.

לפי המקורות, האחזקה שרכשה החברה הסינית בקבוצה האירית הייתה נמוכה בשווי שלה (בסביבות 425 אלף ליש"ט) מהרווחים המוערכים מהימורים על המשחק. אתלון קיבלה השקעה לאחרונה, אך בכירים בקבוצה סירבו לומר מה גובה ההשקעה ומה המקור שלה. לא ברור גם אם הכסף הועבר ישירות מסין או דרך ארגון מתווך. מאתלון לא הגיבו על הדיווח, אך בהצהרה שפרסמו טענו שהם "נדהמים לגמרי" מההאשמות על מכירת משחקים.

חברות סיניות רכשו בשנים האחרונות אחזקות ב-20 מועדונים לפחות באירופה, רובן מבלי לעורר מחלוקת. אך הגופים המנהלים יעקבו מעתה אחר עסקאות מסוג זה, בין השאר בשל הסכומים הגבוהים שזורמים לליגות הנמוכות. "אם הצעת ההשקעה בקבוצה מליגות נמוכות נשמעת טובה מכדי להיות אמיתית זה כנראה המקרה", אמר אחד החוקרים.

שני משחקים נוספים של אתלון העונה מעוררים דאגה. הראשון היה נגד דבלין ב-8 באפריל, שבו הפסידה הקבוצה 4-1. לפי מקורות בתעשיית הכדורגל ובעולם ההימורים, מהמרים זכו בסכומים גבוהים במשחק לאחר שהימרו שיהיו 5 שערים לפחות. השער הרביעי של דבלין, והחמישי במשחק, הובקע בדקה ה-89.

משטרת אירלנד פצחה היום באופן רשמי בחקירה.

מאז ההשקעה המסתורית במועדון, שחקנים ומאמנים רבים עזבו ואחרים הגיען במקומם. בין שחקני הרכש החדשים נמצא השוער הלטבי איגור לבוטס, ששיחק בשתי קבוצות אחרות שהוזרם אליהם כסף שלפי החשד מקורו בבייג'ינג, ואף נחקרו בשל חשד להטיית משחקים. הוא הודה שפנו אליו בעבר עבריינים, אך הוא דחה את הפניות. לדבריו, הוא נדהם מההאשמות נגד המועדון. "אני יודע שאני נקי, אך זה לא נעים והמוניטין שלי נפגע", אמר.

דובר של אופ"א הגיב: "אנחנו מחויבים לגמרי למיגור תופעת הטיית המשחקים, מחלה שתוקפת את הלב של הכדורגל".

לפי המקורות, באופ"א חקרו בסביבות 200 משחקים בעונה לאורך 3 העונות האחרונות ב-55 המדינות החברות, זאת בשל חשד להימורים לא חוקיים ומכירת משחקים.

בשבע השנים האחרונות, אופ"א הייתה מעורבת ב-14 תביעות נגד הטיות משחקים באירופה, והאשמים מרצי עונש מאסר.

היחס בין ההאשמות והתביעות הוא קטן, אך קשה עד מאד להוכיח מעל ספק סביר הטיית משחקים. מקרה מצליח לרוב כולל מעקב את הכסף על ההימורים, והקישור שלו לשחקנים או שופטים מושחתים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות