אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
וידויו של "הסוחר הנוכל": כך זה מרגיש להפסיד 456 מיליון דולר

וידויו של "הסוחר הנוכל": כך זה מרגיש להפסיד 456 מיליון דולר

אלכסיס סטנפורס עבד כסוחר מט"ח במריל לינץ' בשיאו של המשבר הכלכלי ב-2009. סטנפורס הפסיד מאות מיליונים ועד היום הוא אינו מצליח להסביר את מעשיו

09.05.2017, 14:14 | שירות כלכליסט

אלכסיס סטנפורס עבד כסוחר מט"ח במריל לינץ' בלונדון ב-2009 בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי. על אף שהיה לו ניסיון של 15 שנה בתחום, הוא ביצע השקעות כושלות, הפסיד סכומים גבוהים, ניסה לכסות את ההפסדים ונתפס.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות זאת פוטר מעבודתו, זכה לכינוי "הסוחר הנוכל" והורחק מהסיטי של לונדון לחמש שנים, כאשר לפי מריל לינץ', ההפסדים שלו הסתכמו ב-456 מיליון דולר.

"הייתה לי הרגשה שמשהו היה רקוב במערכת", הוא אומר כיום בראיון לעיתון הבריטי הגרדיאן, אך זה לא מנע ממנו להמשיך ולבצע עסקאות גדולות. סטנפורס, שלפני הפיטורים שלו הרוויח שכר שנתי של 7 ספרות סיפר בראיון על סביבת העבודה באותה תקופה, ועל הבידוד החברתי שחש מכל האנשים שאינם חלק מתעשיית הפיננסיים.

אלכסיס סטנפורס, צילום: alexisstenfors.com אלכסיס סטנפורס | צילום: alexisstenfors.com אלכסיס סטנפורס, צילום: alexisstenfors.com

"זה היה דומה לעבודה בכור גרעיני"

לדבריו, כל מה שהיה חשוב לו היה להרוויח. "לא הייתה לי היכולת לחשוב על המערכת כמכלול. זה היה דומה לעבודה בכור גרעיני, כל כך עסוקים בעבודה על הצינורות פה ושם, שבכלל לא מספיקים לצאת החוצה ולומר, חכו רגע, מה יקרה אם כל המתקן הזה יתפוצץ?"

סטנפורס הפיני במקור חלק את חוויותיו גם בספר פרי עטו "ברומטר של פחד" (Barometer of Fear). אולם גם בספר הוא אינו מצליח להסביר את מעשיו. "אני לא בטוח אם אחרי שנתיים של טיפול פסיכיאטרי אני קרוב יותר למציאת תשובה דפיניטיבית לשאלה הזו", הוא כותב.

בשנים שחלפו מאז הוא סיים דוקטורט בכלכלה ועובד כיום כמרצה בכיר לכלכלה ומימון באוניברסיטת פורטסמות' בבריטניה. סטנפורס כתב מחקר על איך קובעים את גובה ריבית הלייבור (LIBOR).

ארה"ב בשיאה של המשבר הכלכלי, צילום: אי פי אי ארה"ב בשיאה של המשבר הכלכלי | צילום: אי פי אי ארה"ב בשיאה של המשבר הכלכלי, צילום: אי פי אי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות