אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התוכנית של Nvidia: לגדל את הדור הבא של מתכנתי הבינה המלאכותית צילום: nvidia

התוכנית של Nvidia: לגדל את הדור הבא של מתכנתי הבינה המלאכותית

החברה מתכננת להכשיר בשנה הקרובה 100 אלף מפתחים במסגרת תוכנית הכשרות בתחומי למידת המכונה. בנוסף, תציע ערכות הדרכה למוסדות אקדמיים בשיתוף פייסבוק ואוניברסיטת סטנפורד. הרעיון: להרגיל אנשים לבסס קוד על השבבים שלה

10.05.2017, 11:46 | ליאור באקאלו, סן חוזה

מפתחת המאיצים הגרפיים אנווידיה שואפת להבטיח את עתידה בתחום הבינה המלאכותית, באמצעות כלי בסיסי אך בעל השפעות מרחיקות לכת: חינוך והכשרה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה, שבשנים האחרונות רתמה את המאיצים הגרפיים שלה לטובת אימון יישומי בינה מלאכותית בדאטה סנטרים ובתחום הרכב האוטונומי, הכריזה על תוכנית לימודים בשם אנווידיה DLI, קיצור של מכון ללמידה עמוקה (deep learning institute), שבאמצעותו היא מתכננת לדבריה להכשיר 100 אלף מפתחים בתחום הלמידה העמוקה כבר ב-2017. לדברי החברה, היא הכשירה כבר 10 אלף מהנדסים באופן דומה אשתקד.

ג ג'נסן הואנג, מנכ"ל ומייסד אנווידיה | צילום: nvidia ג

התוכנית מורכבת ממערך הכשרות שניתן לבצע אונליין בעלות של 30 דולר לקורס או בשיעורים פרומנטליים, שיועברו באמצעות קיט הלמידה שאנווידיה פיתחה בשיתוף ממוסדות אוקדמיים. לדברי מנהל תוכנית ההכשרות גרג אסטס, סגן נשיא לתוכניות מפתחים, ההכשרות יאפשרו למפתחים להתנסות בעבודה מעשית על ה-GPU של אנווידיה בדאטה סנטרים של החברה, הודות לחיבור דרך שירותי הענן של אמזון וגוגל. למעשה, אנווידיה מצטרפת כאן לעגלת הבינה המלאכותית כשירות אך בשלב זה שירות למטרות הכשרה.

רואים למרחק

לדברי אנווידיה, התוכנית נולדה כמענה לצורך הגובר במפתחי בינה מלאכותית בשוק, אך נראה כי היא בעיקר מהווה ניסיון מצד החברה להבטיח כי הדור העולה של מפתחי ויישומי בינה מלאכותית יפעל על הפלטפורמה והשבבים שלה. בשעה שאינטל מסתערת על שוק הרכב האוטונומי עם ערכת השבבים שלה, מוכרת רשיונות שימוש לחברות בתחום הרכב ובכך סוג של כובלת אותן לפלטפורמה שלה לפחות לשנים הקרובות, נראה שאנווידיה מסתכלת רחוק יותר.

מעבד אנווידיה המוטמע בשרת, צילום: nvidia מעבד אנווידיה המוטמע בשרת | צילום: nvidia מעבד אנווידיה המוטמע בשרת, צילום: nvidia

אף ששוק הרכב האוטונומי הוא כרגע התחום הלוהט ביותר לשימושי בינה מלאכותית, החברה מדגישה יישומים נוספים כמו תחום הבריאות, רובוטיקה, שירותי רשת, ניתוח וידיאו ושירותים פיננסיים. כעת, באמצעות אימון הדור הבא של המפתחים היא מנסה להבטיח שהיישומים הבאים שיתבססו בינה מלאכותית יפותחו בכלים שלה וירוצו על השבבים שלה מהסיבה הפשוטה שאלה הכלים שבהם הם ידעו לפתח.

בשנה האחרונה אנווידיה כבר החלה בהכשרת מפתחי בינה מלאכותית בקרב עובדי חברות הטכנולוגיה הגדולות במסגרת ימי הכשרה שהעבירה בין היתר ב-SAP, עליבאבא ואדובי. בנוסף הועברו הכשרות במספר גופי אקדמיה ומחקר ממשלתיים דוגמת המכונים הלאומיים לבריאות בארה״ב ומכון הטכנולוגיה ההודי בבומביי. בין רשימת השותפים של אנווידיה לחיבור תוכנית ההכשרות נמנות פייסבוק, אמזון, גוגל, אוניברסיטת סטנפורד ומוסד הבריאות מאיו קליניק. בנוסף החברה מכשירה מפתחים בקרב IBM, מיקרוסופט ו-hpe במטרה שאלה ישווקו את פתרונות החברה בקרב לקוחות.

מה שווה התעודה?

בשלב זה סיום תוכנית ההכשרה מעניק סרטיפיקציה שמשקלה לא לגמרי ברור, שכן ההליך אינו כרוך במבחן גמר. לדברי אסטס, החברה מתכננת לשנות זאת במהלך השנה הקרובה ומקווה שבתוך שנים ספורות הסרטיפיקציה של DLI תהיה ברמת שורה נוספת בקורות החיים של המפתחים בלינקדאין.

מחנכים את המפתחים. לוח אנווידיה, צילום: nvidia מחנכים את המפתחים. לוח אנווידיה | צילום: nvidia מחנכים את המפתחים. לוח אנווידיה, צילום: nvidia

אך על אף החבירה של אנווידיה למוסדות אקדמים ומומחים דוגמת פרופסור יאן לה-קון מ-NYU ופייסבוק לצורך חיבור קיט הוראה שיוצע למוסדות לימוד, תוכנית ההכשרות והסרטיפיקציות של החברה משאירה כמה שאלות פתוחות. בעוד שתוכנית הלימודים המקוונת נראית יחסית ברורה - בצע את הקורסים, מלא את מכסת השעות הדרושה וקבל סרטיפיקציה - תוכניות הלימודים הפרונטליות שאנווידיה מציעה למוסדות לימוד חופשית הרבה יותר. למעשה החברה מעניקה למוסדות הלימוד והמורים את החופש לבחור אילו תכנים מתוך תוכנית ההכשרה שלה לאמץ וללמד.

בחברה מאמינים כי במוסדות לימוד גבוהים שכבר כוללים ידע בתחום הבינה המלאכותית ידעו לבחור את התכנים הספציפיים שיתאמו לתוכניות שלהם. באופן הפוך, הם מאמינים כי במוסדות לימוד חובבים יותר ברמת הקהילה ידבקו לתוכנית הלימודים כלשונה. הבעיה צפויה במוסדות לימוד אקדמים ברמת הביניים, שארה״ב לבדה כוללת עשרות אם לא מאות מהם. לדברי וויל ריימי, מנהל התוכנית ליחסי מפתחים, ההיגיון המנחה הוא גם האמונה שפרופסורים יודעים ללמד טוב יותר מאנשי החברה אך גם ההבנה שמרצים רבים פשוט לא יסכימו לקבל תוכנית לימודים כלשונה מגוף מסחרי. עם זאת, הסגנון החופשי והמשוחרר של חלוקת הידע של יצרנית השבבים להכשרות עלול ליצור מצב שבו השוק אולי יוצף ב-100 מפתחים בשנה הקרובה ובעוד מאות אלפים בשנים הקרובות, אך אף שכולם יחזיקו הסרטיפיקציה של אנווידיה רמות הידע שלהם עשויות להיות שונות לחלוטין באופן שיקשה על המעסיקים להתייחס להכשרה שלהם ברצינות הראויה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות