אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועצת רמ"י אישרה: 5% מתוכנית מחיר למשתכן יוקצו לדיור הציבורי צילום: צביקה טישלר

מועצת רמ"י אישרה: 5% מתוכנית מחיר למשתכן יוקצו לדיור הציבורי

התוכנית נועדה להגדלת היצע הדיור הציבורי שהולך ומתכווץ בעקבות מכירת דירות בדיור הציבורי לזכאים; הפרויקטים שבהם יוחלט על הקצאת הדירות, הרכישה תמומן על ידי קיצוץ ההנחה לרוכשי מחיר למשתכן

10.05.2017, 18:53 | דותן לוי

לאחר החלטת שר האוצר משה כחלון ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט, מועצת רמ"י אישרה היום (ד') את התכנית להקצאת עד 5% ממחיר למשתכן בפרויקטים נבחרים, עבור הדיור הציבורי.

קראו עוד בכלכליסט

התוכנית נועדה להגדלת היצע הדיור הציבורי אשר הולך ופוחת בשנים האחרונות בעקבות מכירת דירות לזכאים שמתגוררים בהם.התוכנית תאפשר למשרד השיכון לבחור פרויקטים שבהם חלק מהדירות יוקצו לזכאי הדיור הציבורי.

מנגד, תקציב משרד השיכון ששימש בשנים האחרונות לרכישתן של כ-1,000 דירות נגמר, וכעת אין רכישה נוספת של דירות. כתוצאה מכך אם בשנת 2009 עמד מלאי הדירות בדיור הציבורי על כ-52 אלף דירות, היום המספר נמוך בכ-10 אלף דירות ועומד על כ-42 אלף. במשרדי האוצר והשיכון ציינו כי חשיבותה של התכנית נובעת מהאפשרות שתינתן לשלב את הדיור הציבורי בשכונות חדשות ומשגשגות, באותה איכות של כל אזרח שידו משגת לרכוש דירה. מדיניות זו רווחת במשרדי הממשלה מזה זמן רב, היות והמטרה היא לא ליצור מקבצי דיור ציבורי אשר יסמונו כשכונות חלשות כפי שהיה נהוג בעבר, אלא לשלב את הזכאים בשכונות "רגילות".

השרים משה כחלון ויואב גלנט השרים משה כחלון ויואב גלנט השרים משה כחלון ויואב גלנט

הדירות בפרויקטים שבהם יוחלט על שילוב של דיור ציבורי ימומנו מתוך ההנחה שניתנה על מחיר הדירה, כלומר, ההנחה שמתקבלת עבור הדירות לרוכשים תפחת, כך שבכסף הזה ניתן יהיה לרכוש את הדירות מהקבלן שיקבל תמורה זהה. הרוכשים מנגד הם אלה שבעקיפין ישאו במחיר שכן הדירה שירכשו תהיה מעט יקרה יותר. לפי מודל זה סביר שהפרויקטים שיבחרו יהיו כאלה שבהם ההנחה היא גדולה, כך שגם לאחר מימון הדירות ההנחה לרוכשים עדיין תהיה משמעותית. לאור זאת פרויקטים כאלה צפויים להיות בעיקר באזורי הביקוש, היות ובפריפריה ההנחה קטנה יותר. יחד עם זאת, בשלב זה לא ידוע מהם היעדים למספר הדירות לתוכנית זו ולפי איזה קריטריון יבחרו את הפרויקטים.

שר האוצר משה כחלון אמר,"שיקום מלאי הדיור הציבורי שנכחד הוא חלק בלתי נפרד מתפיסת העולם שלנו לצמצום הפערים החברתיים. השר גלנט הוסיף: "בישראל יש היום 2 מיליון איש שלא גומרים את החודש. היום אנחנו מניחים יסוד נוסף בסיוע לשכבות החלשות לצאת ממעגל העוני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות