אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבית הלבן: ראש ה-FBI ביצע מעשי זוועה צילום: איי אף פי

הבית הלבן: ראש ה-FBI ביצע מעשי זוועה

סגנית דובר הבית הלבן הגנה בתדריך היומי על החלטת טראמפ לפטר את ג'יימס קומי מתפקידו: "הנשיא רצה לפטר אותו כבר ביום שנבחר. הוא איבד בו אמון, משרד המשפטים איבד בו אמון, והכי חשוב - עובדי ה-FBI איבדו בו אמון. הוא ביצע שגיאות רבות. לא ברור לי מדוע הדמוקרטים לא חוגגים עכשיו"

10.05.2017, 22:12 | אורלי אזולאי, ynet
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שקל לפטר את ראש ה-FBI ג'יימס קומי מהיום שבו נבחר לתפקיד. כך אמרה הערב (יום ד') סגנית דובר הבית הלבן שרה האקבי סנדרס. בתדרוך יומי לכתבי הבית הלבן אמרה סנדרס שהנשיא הרפובליקני איבד בחודשים האחרונים אמון בקומי והחליט לפטר אותו לאחר שגם התובע הכללי הביע דאגה מתפקודו של ראש הבולשת הפדרלית. "האמון של הנשיא בקומי הלך ונשחק. הוא עשה הרבה שגיאות. הוא ביצע מעשי זוועה כשהיה ראש ה-FBI", היא אמרה.

"בחודשים האחרונים איבד הנשיא אמון במנהל קומי, משרד המשפטים איבד אמון במנהל קומי, חברי שתי המפלגות בקונגרס הבהירו שהם איבדו אמון במנהל קומי והכי חשוב - עובדים ב-FBI איבדו אמון במנהל שלהם", אמרה הדוברת. "הנשיא ביקש מהתובע הכללי וסגנו לכתוב את המכתבים הממליצים לפטר את קומי אחרי ששוחח איתם ושמע שזו עמדתם". 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: שאטרסטוק , איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: שאטרסטוק , איי פי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צילום: שאטרסטוק , איי פי

 

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח מוקדם יותר שקומי ביקש בשבוע שעבר ממשרד המשפטים עוד משאבים כספיים לחקירת הקשר בין אנשי טראמפ לבין רוסיה במהלך הבחירות לנשיאות ארה"ב. לא ברור אם יש קשר בין הבקשה של ראש ה-FBI לתוספת תקציבית לחקירה הרגישה לבין פיטוריו כמה ימים לאחר מכן, אתמול במהלך של הנשיא שהדהים את כל אמריקה. "לא ידוע לי אם קומי ביקש משאבים להמשך החקירה. תשאלו את משרד המשפטים", אמרה סנדרס.

"ההחלטה לפטר את קומי הייתה של טראמפ"

 

סנדרס אמרה שהבית הלבן לא ידע שקומי ביקש ממשרד המשפטים עוד כסף לחקירת הקשר הרוסי, ושבכל מקרה אין לכך קשר להחלטה של הנשיא טראמפ לפטר אותו. "הנשיא שקל לפטר את קומי מהיום שבו נכנס לתפקיד", אמרה סגנית דובר הבית הלבן. "בסופו של יום, ההחלטה לפטר את קומי הייתה של טראמפ".

בכל מקרה, אמרה הדוברת, הבית הלבן רוצה שה-FBI ימשיך בחקירותיו כרגיל, כולל זאת של המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ב-2016. "אנחנו מעודדים את ה-FBI להמשיך בחקירה כדי שזה יהיה כבר מאחורינו. אף אחד לא רוצה לבזבז כספי משלם מסים על זה. צריך להתקדם".

טראמפ אמר הערב שקומי "לא עשה עבודה טובה" ולכן החליט לפטר אותו. לצדו בחדר הסגלגל ישב מזכיר המדינה והיועץ לביטחון לאומי לשעבר הנרי קיסינג'ר. טראמפ גם נפגש היום עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב - איש הממשל הרוסי הראשון שעמו נפגש הנשיא הרפובליקני מאז כניסתו לתפקיד בינואר 2017. השניים שוחחו בשורה של נושאים, בהם המלחמה בסוריה. לפי סגנית דובר הבית הלבן, הפגישות עם לברוב וקיסינג'ר תואמו לפני זמן רב.

"הילרי הייתה מפטרת את קומי מיד אחרי בחירתה לנשיאה"

 

כשנשאלה על דרישות הדמוקרטים בקונגרס למנות תובע עצמאי לחקירת הקשר הרוסי, השיבה סנדרס שהדבר מיותר ואינו הכרחי. "אנחנו לא חושבים שזה הכרחי למנות עכשיו חוקר עצמאי לנושא רוסיה. יש מספיק חקירות. הנשיא ייפגש היום עם ממלא מקומו של קומי ואם צריך הוא גם יילך לדבר עם אנשי ה-FBI במטה שלהם".

"גם הדמוקרטים איבדו אמון בקומי, ולא ברור לי למה הם לא חוגגים עכשיו כשהוא פוטר. אם הילרי (קלינטון) הייתה נבחרת לנשיאה, ותודה לאל שהיא לא נבחרה, היא הייתה מפטרת מיד את קומי, והדמוקרטים היו רוקדים ברחובות".

כשנשאלה על האופן שבו פוטר קומי, באמצעות מכתב שנשלח אליו עם שליח, אך למעשה הוא קיבל את ההודעה על פיטוריו דרך הטלוויזיה, השיבה הדוברת: "לא חשוב איך אתה מפטר מישהו. זה תמיד קשה לעשות". בכל מקרה, היא אמרה, בעצם שליחת המכתב מילא הנשיא טראמפ אחר כללי הפרוטוקול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות