אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנרג'יאן תפרסם מכרז לאסדת הפקה לכריש ותנין צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

אנרג'יאן תפרסם מכרז לאסדת הפקה לכריש ותנין

לכלכליסט נודע שענקית האנרגיה היוונית שמחזיקה במאגרים, תרכוש אסדת הפקה על רקע מו"מ לאספקת גז למשק המקומי

11.05.2017, 08:35 | ליאור גוטמן

הנהלת אנרג'יאן היוונית קיבלה בימים האחרונים החלטה לצאת למכרז לרכישת אסדת הפקה למאגרי הגז כריש ותנין. ההחלטה התקבלה לאור המגעים שמנהלת החברה לאספקת גז בשוק הישראלי, כמו גם מעצם ההבטחה למשרד האנרגיה להעמיד תוכנית פיתוח רשמית למאגר עד ליוני הקרוב.

לפי ניתוח ראשוני שבוצע בחברה, עלות האסדה תגיע לעד 500 מיליון דולר, כאשר מדובר באסדה צפה במבנה של כלי שיט, בדומה לזה שמתוכננת למאגר לווייתן.

לפי ההערכות, סגירת המכרז עד דצמבר 2017 תאפשר לחברה להקים ולהציב את אסדת ההפקה כבר במהלך 2020, כאשר הזרמת הגז והפיתוח המלא מתוכננים לשנה לאחר מכן, אז צפויה להתפתח תחרות בין שלושה מאגרי גז במשק — תמר, לווייתן וכריש־תנין.

קידוח לווייתן (ארכיון) קידוח לווייתן (ארכיון) קידוח לווייתן (ארכיון)

החברה נמצאת במשא ומתן עם כל הלקוחות של מאגר תמר, לרבות חברת החשמל ותחנות כוח פרטיות אחרות.

כצעד מקדים, הנהלת אנרג'יאן כבר החלה בסבב פגישות עם חברות בינלואמיות שמתמחות בבניית אסדת הפקה מהמזרח הרחוק ומאירופה. השלמת התהליך תאפשר לחברה לקבל החלטת השקעה פורמלית (FID) עד דצמבר 2017. אחת האפשרויות שהחברה שוקלת היא לפצל את הבנייה בין כמה חברות בינלאומיות, כאשר מה שיקבע, בין השאר, אם להתקדם עם הצעד הזה הוא גם עלויות הבנייה וגם זריזות אספקת החומרים.

"ההזמנה יכולה להתבצע מכמה מקומות שונים, והכל במסגרת תהליך תחרותי", אמרו באנרג'יאן והוסיפו כי "אנו מחפשים שילוב של יכולות טכניות, מהירות ביצוע ותמיכה כספית שיגיעו מסוכנויות יצוא אשראי (ECA), אם באירופה ואם בסין או בדרום קוריאה".

אנרג'יאן רכשה בשנה שעברה את מאגרי הגז כריש ותנין שהוחזקו קודם בידי נובל אנרג'י ודלק בתמורה ל־150 מיליון דולר והתחייבות לשלם תמלוגים על מכירת נפט, אם יימצא כזה בעתיד. המשא ומתן על רכישת המאגרים נחשף ב"כלכליסט" בינואר 2016. המאגרים מכילים, לפי ההערכות, כ־60 מיליארד מ"ק, שהם כשש שנות צריכה במונחי המשק, לפי נתוני 2016.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות