אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה הודיעה לבג"ץ באופן רשמי: לא נחזיר את הדיון בחוק מס דירה שלישית לוועדת הכספים צילום:אלעד גרשגורן

המדינה הודיעה לבג"ץ באופן רשמי: לא נחזיר את הדיון בחוק מס דירה שלישית לוועדת הכספים

בתשובה שהגישה המדינה לעתירות נגד חוק מס דירה שלישית היא טוענת כי מרגע שהחוק עבר בכנסת היא אינה מוסמכת להסכים לביטולו. במקביל הציגה המדינה נתונים של הלמ"ס המעידים על צינון בשוק הדיור, שאותו בוחרים באוצר לייחס לחוק

14.05.2017, 19:34 | עמרי מילמן

המדינה הגישה לבג"ץ את תשובתה במסגרת העתירות נגד החקיקה המטילה מיסוי על ריבוי דירות (מס ריבוי דירות). ביום שלישי האחרון התבקשה המדינה להשיב לרעיון שהועלה על ידי היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, בדיון האחרון, לפיו יוחזרו הליכי החקיקה לשלב של ליל ה-15.12.2016 - כלומר לדיון בוועדת הכספים.  

קראו עוד בכלכליסט

תשובת המדינה ניתנה היום למרות שמוקדם יותר ביקשה המדינה זמן נוסף להגשת התגובה וקיבלה מבג"ץ דחייה למחר בבוקר. בהודעת הפרקליטות נאמר כי לאחר ששר האוצר משה כחלון שקל היטב את הסוגיה הוא מסר שאינו מסכים לה בשל השלכותיה על שוק הדיור. בנוסף, המדינה סבורה כי על פניו ההצעה מעוררת קושי משפטי במישור סמכות הממשלה והכנסת להסכים למתווה זה.

מימין: שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, צילום: אוהד צויגנברג, אבי רוקח מימין: שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי | צילום: אוהד צויגנברג, אבי רוקח מימין: שר האוצר משה כחלון והממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, צילום: אוהד צויגנברג, אבי רוקח

בתשובתה לבג"ץ מציינת המדינה כי לדעתה משמעות החזרת החוק לדיון בוועדת הכספים היא ביטולו מאחר והיא מבטלת גם את ההצבעה בוועדת הכספים לקראת קריאה שנייה ושלישית וגם את ההצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית.

למעשה כחלון מתנער מאחריות וטוען כי אין לו את האפשרות לבטל את חוק מס דירה שלישית, שכן מרגע שאושר החוק בכנסת אין לו הסמכות לעשות זאת. בתגובה מציינת הפרקליטות כי "יוזם החוק הוא בעל תפקיד מרכזי בקידום הליך חקיקתו, אולם מעשה החקיקה מצוי בסמכותה של הכנסת, ולפיכך מרגע שנחקק החוק אין יוזם החוק מוסמך להסכים לביטולו, אף לא מקום שמדובר בחוק המבוסס על הצעת חוק ממשלתית".

עוד מציינת הפרקליטות כי הכנסת יכולה אמנם לבטל חוק, אולם רק במסגרת ההליך הפרלמנטרי של חקיקה. המדינה מוסיפה בתגובתה כי "מתווה מסוג זה (המתווה שהוצע על ידי היועץ המשפטי לכנסת - ע"מ) אינו מעמיד הנחיה ברורה לענין אופן ניהול הליכי החקיקה, ומותיר עמימות באשר להשלכות ביטול החוק על הציבור בתקופת הביניים".

כמענה מבקש משרד האוצר לפעול לפי נוהל שהציע המשנה ליועמ"ש אבי ליכט שנועד להסדיר את ההתנהלות בין הממשלה לכנסת בהליכי חקיקה ולתאם בין היועצים המשפטים של המשרדים ושל הכנסת בהליך החקיקה.

מי שחתום על התצהיר המאמת את נכונות הדברים מטעם משרד האוצר הוא הממונה על התקציבים, אמיר לוי. במסגרת התשובה הוצגו נתוני למ"ס המעידים על צינון בשוק הדיור, שאותו בוחרים באוצר לשייך לחקיקת מס דירה שלישית. כך למשל אוקטובר 2016 עד פברואר 2017 עלו מחירי הדירות ב-0.15%, עלייה שנתית של 0.5%, זאת לעומת עלייה 2.7% בתקופה המקבילה אשתקד המשקפת עלייה שנתית של כ-8%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות