אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: המידע הסודי שטראמפ מסר לרוסיה - הגיע מישראל צילום: אם סי טי

דיווח: המידע הסודי שטראמפ מסר לרוסיה - הגיע מישראל

ב"ניו יורק טיימס" וב-NBC דווח כי המידע המודיעיני החשאי שהעביר נשיא ארה"ב לשר החוץ הרוסי ולשגריר רוסיה בוושינגטון סופק על ידי ישראל. לפי העיתון, קיים סיכוי שהמידע אף הועבר לאיראן, בת בריתה הקרובה של רוסיה

16.05.2017, 21:14 | ynet

המידע המודיעיני המסווג שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חשף בפגישה עם גורמים רוסים בבית הלבן סופק על ידי ישראל. כך אמרו הערב (יום ג') ל"ניו יורק טיימס" ול-"NBC ניוז" גורמים אמריקנים המעורים בנושא. מוקדם יותר היום דיווח ה"טיימס" כי המידע הרגיש הגיע מ"בעלת ברית במזרח התיכון", שאף הזהירה את האמריקנים שהעברת מידע רגיש כל כך תיפסק אם המידע יעבור הלאה.

ב"ניו יורק טיימס" נכתב הערב כי החשיפה שטראמפ העביר מידע מודיעיני סודי ביותר שבו החזיקה ישראל לידי הרוסים עלולה לגרום לנזק במערכת היחסים בין ארה"ב לישראל. היא גם מעלה את הסיכוי שהמידע הועבר או יועבר לאיראן - בעלת בריתה הקרובה של רוסיה.

גורמים ישראלים לא אישרו שישראל היא מקור המידע ששיתף טראמפ. בהודעה שהועברה ל"ניו יורק טיימס" אמר השגריר בוושינגטון רון דרמר כי שתי המדינות ימשיכו בשיתוף הפעולה ההדוק נגד הטרור. "לישראל ביטחון מלא במערכת היחסים הכוללת שיתוף מידע מודיעיני עם ארה"ב. אנחנו מביטים קדימה במטרה להעמיק את מערכת היחסים הזו בשנים הבאות, תחת הנשיא טראמפ", אמר דרמר. 

טראמפ ולברוב. "אם העברת המידע תתגלה זה יפגע ביחסינו עם בעלת הברית", צילום: אם סי טי טראמפ ולברוב. "אם העברת המידע תתגלה זה יפגע ביחסינו עם בעלת הברית" | צילום: אם סי טי טראמפ ולברוב. "אם העברת המידע תתגלה זה יפגע ביחסינו עם בעלת הברית", צילום: אם סי טי

הלילה דווח כי בפגישה בשבוע שעבר עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושגריר רוסיה בוושינגטון סרגיי קיסליאק, טראמפ חשף מידע בנוגע למזימת טרור של דאעש. לפי הגורמים האמריקנים, לפחות כמה מהפרטים שהיו לאמריקנים בנוגע למזימה, הגיעו מהישראלים. אותם גורמים אמרו כי עוד קודם לכן הפצירה ישראל צארה"ב לנקוט משנה זהירות בנוגע למידע שעליו שוחח טראמפ.

אך בבית הלבן הכחישו מכל וכל שטראמפ חשף מידע רגיש בפגישה עם לברוב וקיסליאק בוושינגטון. לפני שעה קלה אמר היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, הרברט ריימונד מקמאסטר, כי "זכותו של הנשיא לחלוק מידע עם כל אחד". לטענתו, "טראמפ נפגש עם שר החוץ הרוסי לגבי איום הטרור. הם גם דיברו על נושאי חוץ, ואז טראמפ הבהיר שיש לשתי המדינות אינטרס משותף - זה היה הקונטקסט של השיחה, והמידע שהיה בהחלט ראוי לחלוק על מנת לחזק את שיתוף הפעולה".

מקמאסטר חזר על דברים שאמר גם במסיבת עיתונאים הלילה שבה דחה את הפרסום: "אין דבר שהנשיא מתייחס אליו ברצינות יותר מאשר סיפורים המגיעים לציבור. הסיפור שדווח הלילה הוא שקרי. הנשיא ושר החוץ הרוסי סקרו איומים משותפים לשתי המדינות, כולל איומים על התעופה".

מוקדם יותר היום הגיב טראמפ לדיווח הדרמטי והגן על החלטתו. בציוץ בטוויטר כתב כי בתור נשיא ארה"ב הוא רצה לחלוק עם רוסיה את המידע – ובפירוש יש לו את הזכות לעשות זאת. טראמפ אמר שהמידע שחלק עם הבכירים הרוסים בפגישה בוושינגטון קשור למאבק בטרור ולביטחון האווירי. טראמפ ציין שהחליט לשתף את המידע "מסיבות הומניטריות", ומכיוון שהוא רוצה שרוסיה תגביר משמעותית את מאבקה בדאעש ובטרור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות