אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הפנים ניתק מגע עם משרד רה"מ בשל רפורמת הרישוי צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

בלעדי לכלכליסט

משרד הפנים ניתק מגע עם משרד רה"מ בשל רפורמת הרישוי

מנכ"ל משרד הפנים ביטל ישיבות משותפות בעניין הרפורמה ברישוי עסקים בשל "חילוקי דעות חמורים"

17.05.2017, 06:55 | אדריאן פילוט

משבר חריף פרץ בין משרד הפנים, בראשות השר אריה דרעי (ש''ס), לבין משרד ראש הממשלה, זאת סביב הקרדיט על הרפורמה לרישוי עסקים, כך נודע ל"כלכליסט". מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן הורה שלשום לאנשי משרדו לנתק מגע עם אנשי משרד רה"מ ולבטל את כל הישיבות המשותפות בעניין הרפורמה, זאת על רקע מה שמגדירים במשרד הפנים כ"חילוקי דעות חמורים".

"מהפכה ברישוי עסקים"

במשרד הפנים מסבירים כי הם מגבשים ומקדמים זה חודשים רבים רפורמה רחבת היקף ש"עתידה לחולל מהפכה של ממש ברישוי עסקים", לפי גורמים שם. מה שעומד מאחורי הרפורמה הוא עיקרון של קביעת רגולציה מדורגת בין עסקים בסיכון גבוה, בינוני ונמוך. המהלך מיועד לאפשר לעסקים קטנים שיוגדרו בסיכון נמוך לחסוך בירוקרטיה וזמן, והמטרה הסופית שלו היא לעודד את הצמיחה באמצעות פיתוח העסקים הקטנים המהווים נדבך מרכזי במשק.

מימין מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר ושר הפנים אריה דרעי, צילום: אוראל כהן, עמית שאבי מימין מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר ושר הפנים אריה דרעי | צילום: אוראל כהן, עמית שאבי מימין מנכ"ל משרד רה"מ אלי גרונר ושר הפנים אריה דרעי, צילום: אוראל כהן, עמית שאבי

אלא שהשבוע דווח בתקשורת כי הרפורמה מקודמת על ידי משרד ראש הממשלה בראשות אלי גרונר. במשרד הפנים זועמים על "גניבת הקרדיט" על מהלך חיוני עבורם.

לדברי בכיר במשרד הפנים, "שר הפנים ובכירי המשרד עובדים יותר משנה על הרפורמה לרישוי עסקים, שהיא בסמכותו הבלעדית של המשרד. למרות כל זאת העביר משרד ראש הממשלה מידע לתקשורת שלפיו מדובר ביוזמה של לשכת ומשרד רה"מ, אף שמדובר בנושא שמובל על ידי משרד הפנים ובסמכותו. חבל שכך מתנהלים במשרד ראש הממשלה".

במשרד הפנים טוענים כי משרד רה"מ — שהיה שותף לקידום הרפורמה — מבקש להכניס את הרפורמה למהלך כללי ורחב של שיפור הרגולציה. עוד טוענים שם כי תחום רישוי העסקים הוא באחריותם המקצועית ורק בידיהם הכלים לטפל בסוגיה. כמו כן הם אומרים שבכוונתם להמשיך להוביל את הרפורמה לטובת צמיחת העסקים הקטנים והמשק כולו. "נמשיך לעבוד קשה להפחתת בירוקרטיה מיותרת", נמסר.

זעם גם בכולנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג השבוע את דו"ח הפחתת הרגולציה לשנת 2016 שלפי משרדו צפוי להביא לחיסכון של כמיליארד שקל למשק. המשבר החריף מול משרד הפנים, בראשות יו''ר ש''ס דרעי, הוא כבר המשבר השני בתוך זמן קצר שדו''ח שלא נראה משמעותי מצליח לייצר. השבוע הוא הצליח להרגיז את אנשי כולנו.

לדברי בכירים במפלגת כולנו, כמחצית מסכום החיסכון נובעת מהרפורמה המקיפה שנערכה במכון התקנים. "בלי שר האוצר משה כחלון ובלי כולנו המפלגות המסורתיות (הליכוד והעבודה — א"פ) היו ממשיכות לדבר על רגולציה, אבל אף פעם לא היו מעזות לגעת בעובדים או באיגודים החזקים", אמר ל"לכלכליסט" ח''כ רועי פולקמן, יו''ר סיעת כולנו, שהוביל את הרפורמה במכון התקנים. גם ח"כ פולקמן התלונן שמשרד רה"מ והעומד בראשו "עטפו" מהלכים שמשרדים אחרים קידמו וביקשו לקבל על כך קרדיט שלא מגיע להם.

ממשרד רה"מ נמסר בתגובה: "אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם כלל המשרדים ועם משרד הפנים בפרט לשם הפחתת הרגולציה והורדת יוקר המחיה. אנו מקווים כי שיתוף הפעולה הפורה יימשך בעתיד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות