אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"הדלפת טראמפ מסכנת חיי מרגל של ישראל בדאעש" צילום: אם סי טי

"הדלפת טראמפ מסכנת חיי מרגל של ישראל בדאעש"

גורמי ממשל אמריקנים מסרו לרשת ABC כי המידע המודיעיני המסווג שטראמפ חשף בפני בכירים רוסים, שדווח כי הגיע מישראל, מעמיד בסכנת חיים מרגל בשירות ישראל. בממשל טראמפ הפצירו בכלי תקשורת אמריקניים לא לחשוף את הפרטים שטראמפ הדליף

17.05.2017, 08:34 | ynet
המידע שמסר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בפני שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר הרוסי בוושינגטון סרגי קסלייק מעמיד בסכנת חיים מרגל של ישראל בשורות דאעש. כך דיווחה הלילה (יום ד') רשת ABC מפי גורמי ממשל אמריקניים.

"חיי מרגל של ישראל שמוצב בתוך דאעש נמצאים בסכנה", נאמר בדיווח של ABC המתבסס על גורמי ממשל בעבר ובהווה. המרגל המדובר סיפק מידע בנוגע לכוונה של הארגון לבצע פיגוע במטוס נוסעים בדרכו לארצות הברית, בעזרת פצצה המוטמנת במחשב נייד שניתן להעביר בעמדות הבידוק הביטחוניות בשדה תעופה. בשל אמינות המידע אסרה ארצות הברית העלאת מחשבים ניידים, אייפדים ומכשירים אלקטרוניים אחרים למטוסים מכמה מדינות.

 

אתמול דווח כי המידע הרגיש שהוביל לאיסור העלאת המחשבים הניידים הגיע מ"בעלת ברית במזרח התיכון" שהזהירה את האמריקנים שהעברת מידע רגיש כל כך תיפסק אם המידע יעבור הלאה או אם מקור המידע ייחשף. כעבור כמה שעות דיווחו "ניו יורק טיימס" וכלי תקשורת נוספים כי ישראל היא שסיפקה את המידע הרגיש. "אני לא יכול להגיב ספציפית על כך", אמר דובר הבית הלבן, שון ספייסר, כשנשאל אם אכן ישראל היא מקור המידע.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, צילום: אם סי טי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב | צילום: אם סי טי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, צילום: אם סי טי

 

בעקבות הפרסום אודות ההדלפה של טראמפ, צייץ הנשיא בטוויטר כי יש לו זכות לחלוק מידע עם רוסיה. עם זאת, לאחר שנחשף כי המידע סופק על ידי ישראל - מתברר כי ממשל טראמפ עצמו ניסה בכל כוחו למנוע מכלי תקשורת מובילים לפרסם את אותו המידע.

 

ב-CNN דווח כי גורמי מודיעין אמריקנים טענו כי פרסום פרטים על כך "יסכן חיים", וב"וול סטריט ג'ורנל" ציינו כי אותו מידע מודיעיני לא הועבר אפילו לבעלות הברית הקרובות ביותר של ארצות הברית, שהן חלק מברית "חמש העיניים" - בריטניה, קנדה, אוסטרליה וניו זילנד. הגורמים, המכירים באופן ישיר את המקור הישראלי, אמרו כי לא בטוח שטראמפ סיפק לרוסים די פרטים כדי לגרום נזק למקור. עם זאת, הם הדגישו כי שיתוף מידע כה מסווג עם יריבה של ארצות הברית עלול ליצור רושם שאי אפשר לבטוח בארצות הברית בנוגע לסודות של מדינות אחרות.

ב-CNN נכתב כי שיתוף המידע עם רוסיה בעייתי במיוחד מכיוון שהוא עלול לסייע לרוסים להבין כיצד השיגה ארצות הברית את המידע. הרגישות גבוהה גם עקב העובדה שהרוסים משתפים לרוב מידע עם המשטר הסורי ועם איראן.

עוד נאמר ב-CNN כי המידע המודיעיני שמאחורי האיסור האמריקני על העלאת מחשבים ניידים בטיסות הוגדר כה מסווג, ולכן לבקשת גורמים בממשל טראמפ הרשת לא חשפה פרטים מרכזיים הנוגעים לאותו איסור שהוטל ב-31 במרס.

גורמים אמריקנים אמרו לרשת כי פרסום המידע, ובכלל זה העיר שבה נאסף המודיעין, עשוי לסייע לאויבים להבין מהו מקור המידע והדרכים שבהם נאסף. לפי CNN, במשך כמה ימים הפצירו גורמי המודיעין האמריקנים בשיחות טלפון ארוכות לאנשי רשת הטלוויזיה למנוע פרסום פרטים ספציפיים על אותו מידע מודיעיני. הם טענו כי הפרסום יסכן חיים וישמיד טכנולוגיות איסוף מידע שבהן נעשה שימוש נגד ארגוני הטרור.

מזכיר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס מסר הלילה כי הוא "לא מודאג" מההתנהלות של ממשל טראמפ עם מידע מסווג. מאטיס אף הוסיף כי עניין ההדלפה אף לא עלה בשיחות שהוא קיים אתמול עם כמה בנות ברית של ארצות הברית. מאטיס ציין עוד כי הוא "יודע קצת יותר ממה שדווח בעיתון" בעניין ההתבטאות של טראמפ בפני הבכירים הרוסים.

במסיבת עיתונאים שערך אתמול טראמפ בבית הלבן עם מקבילו הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן הוא התייחס בקצרה לחשיפת המידע המסווג. הוא אמר כי הפגישה עם הרוסים "הייתה מוצלחת מאוד ותתרום למלחמה בטרור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות