אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"טראמפ ביקש מקומי לסגור החקירה נגד יועצו - ולשקול לעצור עיתונאים שמפרסמים מידע מסווג" צילום: רויטרס

"טראמפ ביקש מקומי לסגור החקירה נגד יועצו - ולשקול לעצור עיתונאים שמפרסמים מידע מסווג"

דיווח ב"ניו יורק טיימס": לפי תזכיר שכתב ראש ה-FBI לשעבר קומי, שאותו פיטר טראמפ במפתיע, הנשיא ביקש ממנו להפסיק את החקירה נגד היועץ לביטחון לאומי לשעבר בממשלו, מייקל פלין, בגין קשריו לרוסיה. הבית הלבן מכחיש את הדיווח

17.05.2017, 12:48 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקש מראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, שאותו פיטר במפתיע בשבוע שעבר, להפסיק את החקירה המתנהלת נגד היועץ לביטחון לאומי לשעבר בממשל טראמפ, מייקל פלין, בגין קשריו עם רוסיה. כך מדווח "ניו יורק טיימס"

קראו עוד בכלכליסט

על פי הדיווח, קומי כתב בתזכיר לאחר פגישה שנערכה בין השניים בפברואר האחרון בבית הלבן, כי טראמפ אמר לו שהוא "מקווה שהוא יניח לעניין", וכי פלין לא עשה דבר רע. קומי לא אמר בתגובה כי יגביל את החקירה, רק הסכים ואמר כי פלין "בחור טוב".

השיחה המדוברת התקיימה על פי הדיווח בבית הלבן, יום לאחר שפלין התפטר מתפקידו בשל דיווחים על קשרים אסורים עם השגריר הרוסי בוושינגטון, סרגיי קיסלייק, בזמן קמפיין הבחירות של טראמפ. קומי הגיע לחדר הסגלגל לתדרוך ביטחוני עם בכירים ביטחוניים נוספים, וכשהתדריך הסתיים ביקש טראמפ מהשוהים בחדר לעזוב, בהם גם סגנו מייק פנס והתובע הכללי ג'ף סשנס, מלבד קומי, וכאמור שוחח עמו על פלין. מקורב לקומי שראה את התזכיר אישר את הדיווח.

במקביל דיווח העיתון כי טראמפ, המתוסכל מההדלפות לכלי התקשורת, ביקש מקומי "לשקול לעצור עיתונאים שמפרסמים מידע מסווג".  

טראמפ פיטר את קומי בשבוע שעבר, על רקע חקירת ה-FBI על המעורבות הרוסית בקמפיין הבחירות האמריקאי. עם זאת, יום לאחר הפיטורים המתוקשרים טראמפ בעצמו חשף מידע מסווג לשגריר הרוסי.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ | צילום: רויטרס נשיא ארה"ב דונלד טראמפ , צילום: רויטרס

הדעה הזו של טראמפ לגבי עצירת עיתונאים המפרסמים מידע מסווג מהווה שינוי מהגישה שהייתה מקובלת עד כה בממשלים האמריקאים, לפיה הענישה היא רק למי שמדליף את המסמכים, ולא למי שמפרסם אותם. כך למשל ב-2014 אמר שר המשפטים לשעבר אריק הולדר כי לא יעצור עיתונאים שעושים את עבודתם. עם זאת, שר המשפטים של טראמפ, ג'ף סשנס סירב לצאת בהצהרה זהה במהלך שימוע האישור שלו בסנאט. סשנס אף הותיר את האפשרות להגיש כתבי אישום נגד ארגוני חדשות, זאת לנוכח הדיווחים שמשרד המשפטים עלול לתקוף את ויקיליקס.

"ההערה המיוחסת לטראמפ חוצה גבול מסוכן", הגיב ברוס בראון, מנהל ועדת העיתונאים לחופש העיתונות. "אך אף נשיא לא יכול לעצור עיתונאים", הוסיף. "הכתבים מוגנים על ידי השופטים וחברי המושבעים, על ידי קונגרס שסומך עליהם כדי להישאר מעודכן, ועל ידי משרד משפטים שבמשך עשורים כיבד את תפקיד העיתונות החופשית על ידי דחיית מעצרים של עיתונאים שמפרסמים מידע מסווג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות