אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעבדי ARM עוברים מהסמארטפון למוח האנושי

מעבדי ARM עוברים מהסמארטפון למוח האנושי

החברה, שארכיטרטורת השבבים שלה שולטת בשוק המובייל, סימנה יעד שאפתני חדש: היא תפתח צ'יפים לנפגעי אירועי מוח או פציעות בעמוד השדרה, שיוכלו להחליף ולהשלים את מערכת העצבים

17.05.2017, 13:32 | רפאל קאהאן
ענקית השבבים הבריטית ARM, שעומדת מאחורי רוב ערכות שבבי הסמארטפונים בעולם, הודיעה אמש (ג') על מטרה שאפתנית במיוחד: החברה החלה לשתף פעולה עם חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון כדי לפתח שבבים שניתן יהיה להשתיל במוח האנושי. השבבים מיועדים לנפגעי אירועי מוח או פציעות בעמוד השדרה וישמשו כתחליף לחלקי מערכת העצבים או המוח שנפגעו.

קראו עוד בכלכליסט

החברה הסבירה שמדובר בפרויקט ארוך טווח שככל הנראה לא יניב תוצאות בעשור הקרוב. החוקרים מסרו ל-BBC שכבר הצליחו לפתח טכנולוגיה שמהווה גרסה מוקדמת לפרויקט. "יש לחוקרים מספר אבות טיפוס פועלים", הסביר מנהל חטיבת טכנולוגיות הבריאות של ARM.

ARM נכנסת למוח. אילוסטרציה ARM נכנסת למוח. אילוסטרציה ARM נכנסת למוח. אילוסטרציה

הפרויקט הראשון הוא לפתח ערכת שבבים שתשמש להעברת אותות בין המוח לעמוד השדרה. אלה יועברו למקלט-מגבר שיוצב בקצה החלק המנותק ויאפשר לנפגעים לשלוט בתנועותיהם. החוקרים גם רוצים שהמידע יוכל לזרום בכיוון השני - קרי מהגוף למוח בכדי לספק משוב חושי. הפיתוח יאפשר לנפגעים למדוד את עוצמת האחיזה שלהם ולדעת אם מה שהם אוחזים בו חם או קר. "בשלב הנוכחי אנחנו מאמינים שהטכנולוגיה תוכל גם לסייע לחולי פרקינסון, נפגעי אירועי מוח ואולי חולי אלצהיימר", מסרו החוקרים. בנוסף, אמרו ששימוש שוטף בטכנולוגיה האמורה עשוי לסייע לנפגעי מוח לאפשר לגוף להחלים, דרך לימוד מחדש של נתיבי המידע שהשבבים יפעילו.

לאחרונה הצליח צוות חוקרים מאוניברסיטת אוהיו להשתיל שבבים וחיישנים באדם שסובל משיתוק מלא. הטכנולוגיה מאפשרת לו לשלוט בזרועו ומהווה בסיס לשליטה גם ברגליו. עם זאת, מדובר בטכנולוגיה שאינה בשלה עדיין לשימוש מחוץ למעבדה מכיוון שמדובר בציוד מגושם למדי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות