אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוסטון סלטיקס מציגה: ניצחון הרוח של רד אאורבך צילום: איי פי

בוסטון סלטיקס מציגה: ניצחון הרוח של רד אאורבך

דני איינג', הג'נרל מנג'ר של בוסטון סלטיקס, קיבל ב-36 השנים האחרונות כמה וכמה שיעורי ניהול מרד אאורבך, המנהל האגדי של המועדון. השניים אמנם לא דומים כלל, אבל הם מתנהלים באותה צורה ובנו את אותה תרבות ניהול

17.05.2017, 18:42 | אוריאל דסקל

דני איינג', הג'נרל מנג'ר של בוסטון סלטיקס, שיחק בייסבול מקצועי בטורנטו בלו ג'ייז במקביל לקריירה שלו בקבוצת כדורסל המכללות של נורת' יוג'ין, אורגון. ב-1981 החליט לנסות את מזלו וללכת לכיוון של קריירת כדורסל ב-NBA והכריז שהוא נרשם לדראפט. הבלו ג'ייז ממש לא רצו לאבד את השחקן ושלחו מכתבים לכל קבוצות ה-NBA שלא כדאי להן לבזבז את בחירת הדראפט שלהם על ספורטאי שמעוניין יותר לשחק בייסבול.

קראו עוד בכלכליסט

רד אאורבך עם לארי בירד. רד היה יהודי מברוקלין, שעישן סיגרים, שתה אלכוהול כמו מים, קילל כל מילה שנייה וחי כל חייו במלון ברחוב המרכזי בבוסטון, צילום: איי פי רד אאורבך עם לארי בירד. רד היה יהודי מברוקלין, שעישן סיגרים, שתה אלכוהול כמו מים, קילל כל מילה שנייה וחי כל חייו במלון ברחוב המרכזי בבוסטון | צילום: איי פי רד אאורבך עם לארי בירד. רד היה יהודי מברוקלין, שעישן סיגרים, שתה אלכוהול כמו מים, קילל כל מילה שנייה וחי כל חייו במלון ברחוב המרכזי בבוסטון, צילום: איי פי

רד אאורבך, הג'נרל מנג'ר של בוסטון סלטיקס, קרא את המכתב ואז קרע אותו לגזרים. הוא לא תכנן לוותר על מישהו שהוא ראה כ"סלטיק מושלם", שחקן מתאים כמו כפפה לתרבות שהוא פיתח במשך עשרות שנים בגארדן. איינג' היה מהיר, עקשן, נחוש, קלע טוב ואפילו אם לא הכי אתלטי, חכם ובעל אישיות חזקה. רד בחר באיינג' למרות שהיו בקבוצה שני גארדים וותיקים ומצוינים, נייט ארצ'יבאלד וכריס פורד ורבים לא הבינו למה הוא בכלל מסתכן איתו.

זה היה השיעור הראשון של אאורבך לאיינג' - "בן הכדורסל שלו". תמיד תדע לבחור את האישיות הנכונה בדראפט. אישיות שמתאימה לתרבות של הארגון - אפילו אם יש קשיים. אפילו עם לוחצים עלייך לקבל החלטה אחרת.

השניים לא היו יכולים להיות שונים יותר מבחינת אישיות וזאת למרות שרד היה יהודי מברוקלין, שעישן סיגרים, שתה אלכוהול כמו מים, קילל כל מילה שנייה וחי כל חייו במלון ברחוב המרכזי בבוסטון. איינג' הוא מורמוני שגדל בצד השני של ארה"ב, בצפון מערב. הוא אף פעם לא שתה או עישן וחי בפרברים עם אישתו מגיל 20. הכיף של איינג' זה לבלות עם ששת ילדיו ו-14 נכדיו (הוא רק בן 58, כן?).

אאורבך תמיד צחק על איינג' והדת שלו (הוא שאל אותו אם יש לו רק אישה אחת כשנסע איתו לשדה התעופה לאסוף את אישתו וצחק עליו כששיחק קלפים עם חבריו לקבוצה כי למורמונים אסור להמר) ואחרי שמונה עונות מוצלחות בבוסטון הוא לימד אותו שיעור נוסף בניהול קבוצת כדורסל: הוא החליף אותו בטרייד לסקרמנטו קינגס - כי אפשר היה להשיג עליו שחקנים חדשים שאפשר לבנות סביבם קבוצה חדשה.

איינג' המשיך לקריירה עד אמצע שנות התשעים בקינגס, פורטלנד ופיניקס, שם גם תפקד כמאמן. ב-2003 אאורבך החזיר את איינג' לתפקד בהנהלת בוסטון כעוזרו - הוא ממש התעקש עליו מול ההנהלה החדשה של הקבוצה, פעם נוספת. שלוש שנים לאחר הבאת יורשו, אאורבך מת. איינג' מונה לאחראי על כדורסל, ג'נרל מנג'ר, וב-2008 הוביל את הקבוצה - עם פול פירס, קווין גארנט וריי אלן - לאליפות ראשונה של המועדון ללא אאורבך.

לאיינג לאיינג' תמיד היו עוזרים דומיננטים, שסייעו לו מבחינת אנליטיקס, מספרים מתקדמים וכו', אבל הרוח של הניהל שלו היתה תמיד ספוגה בריח הסיגר של אאורבך | צילום: איי פי לאיינג

תרבות ניהול, תרבות ספורטיבית

לאיינג' תמיד היו עוזרים דומיננטים, שסייעו לו מבחינת אנליטיקס, מספרים מתקדמים וכו', אבל הרוח של הניהל שלו היתה תמיד ספוגה בריח הסיגר של אאורבך. "תמיד אהבתי את זה שרד היה מגיע אחרי משחקים לחדר הלבשה ומצביע על הדברים הקטנים והקשים ששחקנים ומאמנים עשו", סיפר איינג' ל"בוסטון גלוב". "הוא אף פעם לא דיבר על מי קלע מה, אלא דיבר על מי עשה חסימה נכונה או לקח ריבאונד חשוב. תמיד הערכתי את זה".

כשמסתכלים על בוסטון סלטיקס הנוכחית של איינג' - שמורכבת משחקנים לוחמנים כגון מרקוס סמארט, אייברי בראדלי, קלי אוליניק, ג'יי קראודר ומעל כולם איזייה תומאס, שמשחק בפלייאוף הזה עם שלוש שיניים שבורות וסדק בלסת אחרי שאחותו נהרגה בתאונת דרכים - רואים הרבה מהרוח הסלטיקית של אאורבך. "אף אחד לא מאמין בנו, אף אחד - אבל סיימנו במקום הראשון במזרח, וחזרנו מפיגור 0-2 משיקגו ועדיין אף אחד לא מאמין בנו - זה בסדר, שלא יאמינו" אמר איזייה תומאס לפני סדרת גמר המזרח מול קליבלנד שמתחילה הלילה (אף אחד לא נותן לבוסטון סיכוי לקחת יותר ממשחק אחד).

ולא רק שתומאס ובוסטון הגיעו לגמר המזרח מהמקום הראשון למרות שהיו "המקום הראשון הכי גרוע בכל הזמנים" - הם גם הקבוצה הצעירה ביותר שעשתה זו, עם ממוצע גיל של 26 בסגל.

גם זה שיעור שאיינג' למד מאאורבך - או בעצם ממשהו שאאורבך לא עשה. "רד היה צריך להחליף אותי ואת לארי בירד כשהיה לו את הצ'אנס, כשעוד היינו שווים משהו" אמר קווין מקהייל, כוכב הקבוצה לשעבר. "הוא לא עשה זאת ופספס הזדמנות לבנות מחדש את הקבוצה".

איינג' למד את הלקח הזה והחליף את השחקנים הכי גדולים שלו - גארנט ופירס עבור בחירות דראפט. הוא הביא מאמן, בראד סטיבנס, שהתמחה בקולג' בבניית קבוצות שגדולות מסך חלקיהן והחל בבנייה מחדש של הקבוצה. 

והקיץ, בוסטון - קבוצה של גמר מזרח שסיימה במקום הראשון במזרח - תיקח את הבחירה הראשונה בדראפט. זה חסר תקדים. בנוסף, בגלל הרכבה הצעיר, לבוסטון יש מקום לחוזים מקסימליים ואפשרות לא רעה בכלל להביא את השחקן החופשי הכי טוב בשוק השחקנים - גורדון הייוורד, ששיחק אצל סטיבנס בקולג'ים.

לאיינג' היה סיכוי לחזק את הקבוצה במהלך העונה עם החלפת הבחירות בדראפט של הנטס. ג'ימי באטלר ופול ג'ורג' היו מועמדים. אבל איינג' שמר על הבחירות ולא עשה את הטרייד שאולי היה מחזק את הקבוצה לטווח הקצר, אבל עשוי היה לפגוע בה לטווח הארוך. הלחץ של איינג' לפעול היה גדול, אבל  הלילה, אחרי הזכייה בבחירה במקום הראשון בדראפט 2017, ויק גרוסבק, הבעלים של סלטיקס אמר: "אנחנו לא מתחרטים על כך שלא החלפנו את הבחירות בשחקן - אתם יכולים לרשום זאת".

בוסטון ככל הנראה תיקח את מרקל פולץ, שחקן אוניברסיטת וושינגטון שנחשב לאחד מהטובים בדורו. זרועות ארוכות, קליעה משובחת, הגנה טובה - הוא השחקן הכי שלם בדראפט. מומחי NBA כבר מפרשים שהוא לא יתאים לשחק עם איזייה תומאס ושהגארד הוותיק יותר לא ירצה לחלוק דקות וזריקות עם פולץ - ושאיינג' צריך לעשות טרייד ולהרוויח שחקן מוכן יותר. איינג' שמע את כל זה בעבר, 1981, כאשר אמרו על גארד מורמוני שבכלל רוצה לשחק בייסבול, שהוא לא יכול לשחק עם ארצ'יבאלד ופורד בסלטיקס הגדולה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות