אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביקור טראמפ בסעודיה: תקנה נשק מארה"ב ב-350 מיליארד דולר צילום: אי פי איי

ביקור טראמפ בסעודיה: תקנה נשק מארה"ב ב-350 מיליארד דולר

במהלך ביקורו של הנשיא האמריקאי בריאד, דווח על עסקאות ענק למכירת נשק אמריקאי לסעודיה בהיקף של 110 מיליארד דולר בטווח המיידי, ופי 3 מזה במשך עשר שנים. ענקית הנפט אראמקו חתמה על חוזים בהיקף 50 מיליארד דולר עם ארה"ב

20.05.2017, 18:29 | דורון פסקין

ערב הסעודית, תחנתו הראשונה של הנשיא דונלד טראמפ בסיורו הרשמי הראשון מחוץ לארה"ב, יצאה מגדרה כדי לקדם את פניו. מעבר לגינוני הכבוד והמפגשים הפוליטיים, תופס הפן הכלכלי של הביקור מקום נכבד בסדר היום.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא ארה"ב טראמפ במהלך ביקורו בסעודיה, צילום: אי פי איי נשיא ארה"ב טראמפ במהלך ביקורו בסעודיה | צילום: אי פי איי נשיא ארה"ב טראמפ במהלך ביקורו בסעודיה, צילום: אי פי איי

עבור הסעודים, ביקור טראמפ ופמלייתו נתפס כהזדמנות לשיקום האמון בין הצדדים, אחרי שמונה שנים של יחסים קרירים במהלך כהונתו של הנשיא אובמה. פעולת השיקום נעשית, בין השאר, באמצעות פתיחת דלתות בפני חברות אמריקאיות להזדמנויות העסקיות הנוצרות בסעודיה כתוצאה מתחילת מימוש חזון 2030 - התוכנית הכלכלית לגיוון מקורות המשק מעבר לתעשיית הנפט.

במסגרת זו, נערך במקביל לביקורו של טראמפ כנס ראשי החברות הסעודי־אמריקאי תחת הכותרת "שותפות הדורות". מדובר בכנס של נציגי 50 חברות מובילות מארה"ב, 40 סעודיות ועוד תשע חברות רב־לאומיות. בין החברות האמריקאיות: לוקהיד מרטין, בואינג, אקסון מוביל, סיטי גרופ וג'נרל אלקטריק. מטרת האירוע, שנערך בחסות המלך סלמאן, היא לעודד מפגשים של ראשי החברות כדי לדון בהשקעות משותפות בשוק הסעודי.

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

בכנס בולטת השתתפות שרים בעלי נגיעה לתחום הכלכלי משתי המדינות. זו היתה גם ההזדמנות של שר האנרגיה הסעודי ח'אלד אלפאלח להכריז כי חברת התעשייה הצבאית הסעודית, שרק ביום רביעי שעבר הכריז בנו של המלך על הקמתה, תחתום במהלך הביקור על ארבע עסקאות ענק עם חברות אמריקאיות. היום (שבת) דווח מריאד על עסקאות ענק למכירת נשק אמריקאי לסעודיה בהיקף של 110 מיליארד דולר בטווח המיידי ו־350 מיליארד דולר על פני העשור הקרוב.

בשנה שעברה הגיע שווי הסחר בין המדינות לכ־38 מיליארד דולר, עם כ־20 מיליארד דולר ביצוא אמריקאי לשוק הסעודי. מספר החברות הפועלות בסעודיה בשיתוף חברות אמריקאיות עומד על כ־600, מרביתן בתחום השירותים, כאשר שני הצדדים שואפים להגדיל במידה ניכרת את הנתונים הללו בשנים הקרובות.

מי שעוד ניצבת במרכז הלו"ז הכלכלי של הביקור היא אראמקו הסעודית, חברת הנפט הגדולה בעולם. לפי דיווחים מריאד, ראשי החברה חתמו במהלך הביקור על עסקאות בשווי 50 מיליארד דולר עם נציגי חברות אנרגיה והנדסה מארה"ב. אראמקו ניצבת במרכז ההתעניינות של קהילת העסקים העולמית, נוכח התוכניות למכירת 5% ממנה בשנה הבאה. ההתקרבות הסעודית־אמריקאית המחודשת מגדילה את הסיכויים לכך כי עיקר ההנפקה, הצפויה להיות האטרקטיבית ביותר בשנים האחרונות, תתבצע בבורסת ניו יורק.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
אפשר להגדיל היצוא שלנו גם בלי ביקור נשיאותי בסעודיה
הנשיא האמריקני דונלד טראמפ השיג, בעת ביקורו בסעודיה הזמנות יצוא בסך כולל נכבד של מעל למאה מיליארד דולר. אנחנו לא צריכים לשלוח נשיא לחו"ל וגם לא לבקר בערב הסעודית כדי להגדיל עדיין את היצוא התעשייתי של ישראל. היקפו השנתי של היצוא מישראל לחו"ל, כמו גם מידת רווחיותו יכולים עדיין לגדול בשיעור ניכר. זאת, באם יצואנים ישכילו להיעזר בכלי הידוע בתור חקר שוק בעת שהם בוחנים את שוקי היצוא האפשריים. חקר שוק אמיתי הוא כזה אשר הוא מבוסס בעיקר על ראיונות טלפוניים הנעשים עם עשרות רבות של גורמי מקצוע שהם פעילים בתוך השוק הנחקר בחו"ל. המידע המצוי באינטרנט אינו מהווה יותר מאשר 10% מתוך המידע הנדרש בעבודה כזו של חקר שוק. בברכה ישראל ציגלמן www.ziegelman.co.il
ישראל ציגלמן  |  24.05.17
3.
כל הביצים בסל הסעודי
בעסקאות בסדר גודל כזה ארה"ב חוזרת להיות שבויה בידי הסעודים בדיוק כפי שהיתה במהלך מלחמת יוה"כ. הסטייט דפרטמנט יקבל רוח גבית חזקה וכולנו יודעים כמה פרו-ערבים הם כבר עכשיו. כל נשיא פרו-ישראלי יהיה בעצם מנוטרל מלבצע מהלכים לטובת ישראל. שוב הסעודים ישבו על הברז.
א.ל  |  21.05.17