אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בחן את עצמך – האם אתה מתאים להיות זכיין? צילום: שאטרסטוק

בחן את עצמך – האם אתה מתאים להיות זכיין?

הכניסה לעולם הזכיינות הינה מאתגרת ומחייבת הבנה והתנהלות מקצועית כלפי השותפים העסקיים שלך, קרי החברה המזכה וכלפי צוות העובדים בעסק אותו בחרת להקים, גם עבור מי שכבר צבר ניסיון בניהול. כדי להיות זכיין מצליח, צריך בנק של כישורים, תכונות ויכולות. האם יש לך את בנק התכונות הזה? בדוק את עצמך

21.05.2017, 09:41 | ערוץ זכייניסט

בחזרה לערוץ זכייניסט>>

שיטת הזכיינות התפתחה והתרחבה מאוד בעשורים האחרונים בכל תחומי המסחר והקמעונאות: אופנה, מזון ומותגים. זכיינות היא אפשרות עסקית מעולה להתפתחות והתרחבות עבור חברות ורשתות גדולות וקטנות, שמאפשרות לזכיינים לפתוח סניפי רשת באזורים שונים ולהרחיב את פעילות החברה.

בכל תחומי המסחר הקמעונאי שבהם ניתן לרכוש זיכיון, אופנה מזון ומותגים, חשוב להכיר את עיקרי השיטה ולבדוק היטב לפני שאתה נכנס להרפתקה הזו האם היא מתאימה לך.

חמש שאלות אלו ממחישות את הקווים המנחים והמקשרים בין זכיינים פעילים ומצליחים בעולם העסקים. אם עבורך התשובה להן היא חיובית, אתה בדרך הנכונה.

1. האם אתה יודע להתמודד עם אתגרים מקצועיים?

זוהי כנראה השאלה החשובה ביותר בדרך לתוכנית זכיינות מוצלחת ויותר מכך – לפיתוח עצמאות עסקית. זכיינות פירושה הצטרפות לרשת שנותנת לך את המושכות לפתיחת סניף משלך, שהוא בעצם עסק עצמאי לכל דבר, המפוקח על ידי הרשת ועובד לפי נהליה. לך, כזכיין, יש לא מעט אתגרים – מגיוס כוח אדם מתאים דרך מציאת מיקום שיוכל להניב רווחים ולהיות אפקטיבי ועד למימון הזכיינות, לתפעול שוטף של העסק ועוד ועוד.

אם אתה אוהב אתגרים, לא מפחד מקשיים ומוכן להתמודד עם תהליכים שנבנים בהדרגה, תוכל לעשות צעד קדימה בתחום הזכיינות, עם הרבה סיכויי הצלחה.

2. האם אתה יודע לעבוד כעצמאי תחת נהלים מסודרים?

זכיינות היא אמנם עסק עצמאי לכל דבר אבל ההבדל המהותי בין פתיחת עסק עצמאי מאפס ובין רכישת זיכיון הוא העובדה שאתה עובד מול גוף מנהלתי, עם קונספט מוכח,  מול תיק נהלים מפורט ומסודר להתנהלות מקצועית והפעלת העסק –בכל תחומי הזכיינות אופנה, מזון ומותגים– שהגדירה כבר את החזון, הערכים והנהלים שלפיהם היא עובדת. מצד שני, עליך להיות עצמאי, להחליט החלטות בזכות עצמך וליזום מהלכים שיווקיים וודרכי פעולה שיקדמו את המותג ואת הסניף שבראשו אתה עובד.

אם אתה מבין שעליך לעמוד בסטנדרטים שמכתיבה הרשת, לייצג אותה בכבוד דרך נהלי העבודה, הנראות של המותג בסניף שתפתח ודרך השירות שתיתן ללקוחות שלך, אתה יכול להצטרף לרשת ולהפוך לזכיין מצליח.

3. האם אתה מנהל טוב?

אחת השאלות החשובות ביותר בדרך לעסק עצמאי, במיוחד כזה שעומד להעסיק עובדים, היא שאלת הניהול. האם יש לך את הכישורים לעמוד בראש עסק מתפקד ואף מצליח?

מנהל טוב צריך להיות קשוב לצרכי העובדים, הלקוחות ונותני השירות אך גם אסרטיבי ויוזם. הוא צריך לפעול בשיקול דעת, לחשוב על כל פעולה ולא לשלוף מהמותן, אלא לתכנן ולשמור על סדר ארגוני. בנוסף, הוא צריך לשמור על קשרים טובים – הן עם רשת זכיינות אליה הצטרף והן עם הצוות שעובד תחתיו ונתון לנהלי הרשת.

רשתות זכיינות מותגים, אופנה, מזון ומסעדנות מספקות לפעמים הכשרה ניהולית באמצעות עתודה מיוחדת שמעניקה לזכיין את הבסיס לניהול נכון תחת הרשת.

אם יש לך רקע ניהולי, אם אתה אסרטיבי ואוהב אנשים, אם אתה מוכן ללמוד ולהתפתח, תוכל להיות מנהל צעיר מבטיח ולבסס את יכולות הניהול שלך לאורך הזמן.

4. האם אתה אוהב לקבל עזרה?

עבודה בצוות היא מוטיב חשוב בעולם הזכיינות. לא מדובר רק בצוות העובדים שאתה מנהל תחת הסניף שלך, אלא גם צוות הניהול ברשת. ממחלקות השיווק ויחסי הציבור ועד לפיתוח עסקי, זכיין שומר על קשר עם הרשת ומקבל ממנה עדכונים, נהלים וחידושים.

לצד אנשי הרשת, זכיינות כוללת לא פעם גם ליווי של הזכיין על ידי נציג של הרשת, בין אם מדובר ביועץ שמגיע אל הסניף ומלווה את הזכיין בפתרון דילמות, אתגרים ובעיות או בליווי באמצעות הכשרות ולמידה.

כזכיין, חשוב שתדע לקחת את האפשרויות האלו בידיים פתוחות ולנצל אותן כדי ללמוד יותר, להתפתח ולהיות מנהל טוב יותר.

5. האם אתה יודע להגיב בזמן?

זכיין צריך לדעת להגיב בזמן למשברים, בעיות ואתגרים. בסניף פעיל של זכיינות אופנה, ברשת מזון או בבית קפה, מתרחשים דברים מדי יום שדורשים התייחסות מיידית ללא דחיות. כזכיין וכמנהל אתה צריך להיות שם ולמצוא את התשובות בו ברגע ולבצע "כיבוי שריפות" כשיש בעיה שדורשת התייחסות מידית.

יצירתיות, הקשבה לאחר, יכולת להתייעץ ולקבל את דעתם של אחרים ויכולת החלטה מהירה, כל אלו הן תכונות חשובות בהקשר הזה ואם יש לך אותן, אתה כנראה בדרך הנכונה.

עולם הזכיינות הוא עולם מלא ברגעים קטנים של סימני שאלה, לצד שיתופי פעולה ברורים עם רשתות גדולות שמורכבות מהרבה מאד פרטים. השאלות האלו יעזרו לך להבין האם זהו עולם שתוכל להיכנס אליו. אם ענית בחיוב לשאלות אלו אתה בדרך להיות זכיין מוצלח במיוחד.

למידע נוסף בנושא זכיינות>>

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות