אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שידור חי

לראשונה בהיסטוריה: נשיא אמריקאי מכהן ביקר בכותל

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביקר בכותל המערבי חבוש כיפה וטמן פתק בין האבנים. רעייתו מלניה הניחה את ידיה על הכותל ובתו איוונקה הזילה דמעה. קודם לכן ביקר בכנסיית הקבר. הוא אמר בבית הנשיא: "לאנשים הספיק משפיכות הדמים"

22.05.2017, 16:28 | אדריאן פילוט ו-ynet

שיא ארה"ב בישראל: דונלד טראמפ הגיע אחר צהריים (ב') חבוש כיפה לביקור בכותל המערבי בירושלים, והיה לנשיא האמריקאי המכהן הראשון שעושה זאת. אחרי תפילה קצרה הוא הטמין פתק בין אבני הכותל, אולם בעקבות "תקרית ברק אובמה" - שפתק שהניח כמועמד לנשיאות נלקח על ידי תלמיד ישיבה, הודלף לתקשורת וגרם למבוכה - הפתק של טראמפ נלקח מיד אחרי שיעזוב את המקום.

עם טראמפ הגיעו בתו איוונקה, שהזילה דמעה כשנגעה באבני הכותל, בעלה גא'רד קושנר ומזכיר המדינה רקס טילרסון.

טראמפ בכותל, צילום: אי פי איי טראמפ בכותל | צילום: אי פי איי טראמפ בכותל, צילום: אי פי איי

לפני כן ביקר טראמפ בכנסיית הקבר. ב-18:00 ייפגש הנשיא האמריקאי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במלון המלך דוד בירושלים. ב-19:15 יאכלו שני המנהיגים ונשותיהם ארוחת ערב במעון ראש הממשלה. 

 

פגישת טראמפ וריבלין

 

מוקדם יותר נפגש טראמפ עם הנשיא ראובן ריבלין במשכנו בירושלים. בהצהרה לתקשורת בסוף הפגישה אמר טראמפ: "אסור שאיראן תהיה בעלת נשק גרעיני. היא חייבת להפסיק את מימון הטרור וחימושן של מילציות טרוריסטיות".

הנשיא טראמפ הוסיף: "אנחנו לא רק חברים ותיקים, אנחנו בני ברית, עומדים יחד תמיד. הרגע הזה בהיסטוריה קורא לנו לחזק את שיתוף הפעולה בינינו. ישראל וארה"ב מתמודדות מול איומים משותפים, הן מדאעש והן ממדינות אחרות כמו איראן שמממנת טרור. יחד נוכל לעבוד על מנס לסיים את מסע האלימות שלקח כל כך הרבה חיים".

   

טראמפ אמר עוד כי קיבל "עידוד ממנהיגי העולם המוסלמי בסעודיה, כולל המלך סלמן שאיתו דיברתי ארוכות. המלך סלמן, אני אומר לכם, ישמח לראות שלום בין ישראל לפלסטינים".

"אני אנסה לצמצם את הגירעון המסחרי שיש בינינו. אם זה בסדר מבחינתכם" אמר טראמפ בחיוך, תוך שהוא חורג מהטקסט שהכינו לו כותב הנאומים שלו. הדבר גרם לנשיא ריבלין ולכל הקהל ששהה בבית הנשיא לצחוק. הנשיא טראמפ אמר את הדברים בחלק מנאומו אשר הקדיש להרחבת שיתוף הפעולה הכלכלי-מסחרי בין שתי המדינות.

הנשיא ריבלין אמר בהצהרה שנשא: "כבוד הנשיא והגברת הראשנה, אני מקווה שביליתם בנעימים. ציינת שהבסת דאעש היא בראש מעייניך. יש קווים אדומים, כמו שקרה בסוריה, שאסור לעולם לחצות. יש מחיר שאלו שמפרים את הערכים הבסיסיים ביותר חייבים לשלם. העם היהודי חזר למולדתו ההיסטורית אחרי 2,000 שנות גלות, ואפילו בזמנינו הקשים ביותר, מעולם לא ויתרנו על חלומנו לחיות כאן בשלום עם שכנינו".

הנשיאים ריבלין וטראמפ, צילום: איי אף פי הנשיאים ריבלין וטראמפ | צילום: איי אף פי הנשיאים ריבלין וטראמפ, צילום: איי אף פי

ריבלין אמר עוד כי "הגענו להסכמים עם שכנינו בירדן ועם שכנינו במצרים אבל עדיין לא השגנו את משימתנו לחיות בשלום עם שכנינו הפלסטינים ושאר העולם הערבי. הגורל שלנו, יהודים ופלסטינים, הוא לחיות כאן יחדיו. עלינו לבנות שיתוף פעולה בינינו, אך על מנת להשיג זאת עלינו להעלות רעיונות חדשים. עלינו להיות בטוחים שאנחנו לא הולכים לישון עם חלום ומתעוררים עם סיוט, עם איראן, דאעש וחמאס על גבולותינו. אנחנו רוצים להתקדם, ואנחנו חייבים לעשות זאת יחד עם אמריקה".

"נפלא להיות כאן בישראל"

מטוסו של טראמפ נחת בצהריים בנתב"ג ובני הזוג הנשיאותי התקבלו ע"י נשיא המדינה ריבלין ורעייתו נחמה וראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה ועמם סגל א' של צמרת המדינה: יו"ר הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון, מפכ"ל המשטרה, ראש המוסד, ראש השב"כ, הרבנים הראשיים, ראשי העדות וכן שרי הממשלה. בתום טקס קבלת הפנים והנאומים המריאה הפמלייה במסוקים לירושלים.

הנשיא ריבלין, הנשיא טראמפ ואשתו מלינה בבית הנשיא, צילום: איי אף פי הנשיא ריבלין, הנשיא טראמפ ואשתו מלינה בבית הנשיא | צילום: איי אף פי הנשיא ריבלין, הנשיא טראמפ ואשתו מלינה בבית הנשיא, צילום: איי אף פי

בנאומו בנמל התעופה אמר טראמפ: "נפלא להיות כאן בישראל. אני מודה לכם על ההזמנה. ביקורי הוא כדי לציין ולהדגיש את הקשר החזק בינינו. אנו נמצאים יחד מחוייבים לבנות עולם חופשי. יש לי סיבות ותקווה להיות אופטימי. הייתי בסעודיה ופגשתי עם המלך ושאר מנהיגי העולם הערבי והשגנו הסכמה להילחם נגד הטרור הברברי. יש לנו הזדמנות נדירה להביא שלום וביטחון לאיזור הזה ולבנות עתיד של שגשוג ושלום. אבל נגיע לשם רק אם נעבוד יחד. אין דרך אחרת. אנו אוהבים את ישראל ומכבדים את ישראל. אנו איתכם".

 

בני הזוג טראמפ עם בני הזוג נתניהו , צילום: ynet בני הזוג טראמפ עם בני הזוג נתניהו | צילום: ynet בני הזוג טראמפ עם בני הזוג נתניהו , צילום: ynet

נשיא המדינ ריבלין קיבל את פניו של טראמפ ואמר: "אתה ידיד אמת של ישראל, ושל העם היהודי. ישראל זקוקה לארצות הברית חזקה. ואם יורשה לי, אדוני הנשיא, ארצות הברית זקוקה לישראל חזקה".

נתניהו אמר לטראמפ: "לישראל יש מחויבות לשלום עם כל שכנינו, כולל הפלסטינים. הביקור שלכם הוא אירוע היסטורי. זו הפעם הראשונה שנסיעתו הראשונה של נשיא ארה''ב כולל ישראל. זה הוכחה חזקה. אתמול קראת לכל העולם המוסלמי לעזוב את הטרור ולהילחם נגד כוחות הברבריות. במשך השנים אנו עשינו בדיוק אותו דבר. ברחבי המזרח התיכון המיעוט הנוצרי נרדף, אך כאן אנו ומרים על זכויותיהם. אנו כבר עישנו שלום עם ירדן ואנו מייחלים שלום יחד עם כל השכנים, כולל הפלסטינים. אני מקווה שהביקור הראשון שלך יהווה אבן דרך לשלום ופיוס". 

קבלת הפנים, צילום: רויטרס קבלת הפנים | צילום: רויטרס קבלת הפנים, צילום: רויטרס

שר החינוך נפתלי בנט ניצל את ההזדמנות היחידה כנראה לשוחח עם טראמפ ובטקס קבלת הפנים אמר לו: "ברוכים הבאים לישראל, אדוני הנשיא. אנו מצפים שתהיה נשיא ראשון שמכיר בירושלים מאוחדת". שר האוצר משה כחלון לא הגיע לטקס. ממשרד האוצר נמסר: "לא היינו אמורים להגיע". גם השרים אריה דרעי ואורי אריאל לא הגיעו לנתב"ג.

במהלך לחיצת הידיים למקבלי הפנים נרשמה מבוכה כאשר ח"כ אורן חזן גרר את טראמפ לסלפי איתו, כשהוא אומר לו: "I wish I could do a selfie with you". ראש הממשלה נתניהו ניסה להוריד את ידו של חזן, אך ללא הצלחה. ועוד מקבלת הפנים: שרה נתניהו אמרה למלניה טראמפ: "גם אותנו התקשורת לא אוהבת והעם אוהב".

שינויים רבים בתנועה בעקבות הביקור 

העיר ירושלים מתכוננת ליומיים מורכבים במיוחד אחרי שבצהריים צפוי כביש מספר 1 להיסגר לסירוגין ביממה הבאה, למרות שטראמפ טס מנתב"ג לירושלים במסוק. גם הצירים המרכזיים בתוך הבירה צפויים להיסגר לסירוגין.

כביש 1 נחסם ממחלף גנות עד לגינות סחרוב לשני הכיוונים כחצי שעה לפני נחיתת המטוס הנשיאותי "אייר פורס 1". הכביש יישאר פתוח עד יום שלישי בשעה 15:00, אז הוא ייחסם שוב מגינות סחרוב עד מחלף גנות וייפתח בהדרגה עד לסיום מעבר השיירה שתשוב לנתב"ג וטראמפ יעזוב את הארץ.

גם כביש 6 נחסם לתנועה לפני נחיתתו של טראמפ בנתב"ג וגם למחרת עם נסיעתו חזרה לנמל התעופה. התנועה תיחסם ממחלף נחשונים עד למחלף נשרים לשני הכיוונים והכביש ייפתח עם התקדמות השיירה היום וגם ביום שלישי. 

 

מלבד הכבישים הבינעירוניים ייסגרו צירים רבים בירושלים עקב ביקורו של הנשיא האמריקאי ופמלייתו. במהלך הביקור, מהיום בבוקר ועד מחר בערב, צפויים שיבושי תנועה וחסימות בצירים שונים בתוך העיר ירושלים. כמו כן ייתכנו שינויים בהסדרי התנועה בצירים הראשיים המובילים לעיר. החל מהשעה 12:00 היום ייחסמו לסירוגין ובהדרגה הצירים הבאים: דרך חברון, דוד רמז, דוד המלך ,ז'בוטינסקי, הנשיא, האר"י, עזה, פלומר, חטיבת ירושלים, שער יפו, בתי מחסה, מעלה השלום, אגרון, קרן היסוד, בלפור, סמולנסקין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות