אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חקירת העלמת המס באורבוטק: שני חשודים נעצרו ושוחררו בערבות

חקירת העלמת המס באורבוטק: שני חשודים נעצרו ושוחררו בערבות

העובדת הבכירה, טל עופר, נעצרה ושוחררה בערבות וכן נעצר ושוחרר בערבות רו"ח ממשרד קסלמן וקסלמן (pwc) בחשד לסיוע בהעלמת המס

23.05.2017, 15:40 | עמרי מילמן וניר טל

רשות המסים עצרה היום (ב') שני חשודים במסגרת חקירת העלמת המס בחברת אורבוטק. 

העובדת הבכירה, טל עופר, נעצרה ושוחררה בערבות היום מהחברה עצמה וכן נעצר ושוחרר בערבות בכיר ממשרד רואי החשבון של קסלמן וקסלמן (pwc) בחשד לסיוע בהעלמת המס, במסגרת חקירה פלילית שנחשפה אתמול. השניים חשודים באי דווח של החברה על הכנסות מריבית בשל ההלוואה שניתנה לחברה הבלגית.

אתמול דיווחה החברה לרשות לניירות ערך האמריקאית על פתיחת חקירה פלילית של רשות המסים ודרישת מס של 58 מיליון דולר. על פי הדיווח הרשות פשטה על משרדיה ביבנה ותשאלה עובדים בנוגע לתכנוני מס לגבי השנים 2014-2012.

במקביל החברה טענה בדיווח כי חוות הדעת של יועצי המס שלה מחזיקה בטענות המספיקות להתמודד עם טענות רשות המסים.

משרד פקיד שומה חקירות תל אביב מנהל נגד החברה ומשרד רואי החשבון שלה חקירה שמקורה בהלוואה אשר ניתנה מהחברה הישראלית לחברת הבת הבלגית בסכום של 20 מיליון דולר, אשר במהלך השנים 2005-2012 צברה הכנסות ריבית לצרכי מס בגובה 44.6 מיליון שקל, הכנסות אשר לא דווחו בדוחות החברה לרשויות המס בישראל.

כפי שנמסר לבית המשפט בבקשה למעצר שהוגשה על ידי החוקרים, בעקבות מידע שהגיע מפקיד שומה למפעלים גדולים, בתאריך 22/5/17 נפתחה נגד חברת Orbotech LTD ונגד משרד רו"ח קסלמן את קסלמן חקירה גלויה, אשר במהלכה ערכו חוקרי מס הכנסה חקירות תל אביב חיפושים במשרדי החברה בעיר יבנה, וכן במשרדי רו"ח קסלמן.

במהלך החיפושים תפסו החוקרים חומר רב המאשש את החשדות נגד המעורבים, הכולל מסמכים וחומרי מחשב. עוד באותו היום הובאו לחקירה במשרדי היחידה מספר רב של מעורבים המכהנים בתפקידי מפתח בחברת Orbotech, ביניהם החשודה טל עופר שתפקידה בחברה הוא VP finance, וכן המעורבים מטעם משרד רו"ח קסלמן בניהם החשוד אבישי ברדוגו, שותף במחלקת מסים של הפירמה.

מפעל אורבוטק ביבנה, צילום: טל שחר מפעל אורבוטק ביבנה | צילום: טל שחר מפעל אורבוטק ביבנה, צילום: טל שחר

גורם חיצוני המקורב לחברה אמר: "ההתנהגות של רשות המסים מבישה ותורמת להידרדרות במעמדה של ישראל בכל הקשור לעידוד השקעות ולאיכות של Doing business. בין אורבוטק לרשות המסים מתקיימים דיונים ארוכים ומקצועיים על נושא המס, שכן קיימים חילוקי דעות מהותיים בין הצדדים. לכן, אין טעם בשיימינג הציבורי שכולל פשיטה ומעצר אנשים, משום שהמחלוקת לא נולדה אתמול. גם ההדלפות האגרסיביות לתקשורת, מיועדות לפגוע בחברה ובציבור המשקיעים שלה, אך אין בכוונת החברה לאפשר לנסיונות של רשות המסים להלך עליה אימים במטרה לפגוע בזכות ההשגה המוקנית לחברה על השומה ולהסיט אתה מהעמדה המקצועית שלה ביחס למסים המדווחים. החברה תמשיך לכבד את החוק בכל מדינה שבה היא פועלת".

תגובת אורבוטק: "לאורבוטק מחלוקת מקצועית ועקרונית עם רשות המסים בנוגע למספר סוגיות מיסוי, אשר יישום עמדת רשות המסים לגביהן עלול לגרור את החברה להוצאה כספית גדולה ובלתי מוצדקת, וזאת תוך התעלמות מעמדות מקצועיות מקובלות ומגורמים רבים הנוגעים להיותה של אורבוטק חברה גלובאלית הפועלת במדינות רבות, במקביל למחויבותה הבלתי מסוייגת למשק הישראלי.

"החברה פעלה לאורך התקופה המדוברת בהתאם לדין ולפרקטיקה בתעשייה בארץ ובעולם וככל שנדרשה לכך, גם על-פי חוות דעת של מומחי מס, ומשכך, החברה בטוחה בעמדותיה וביישום מדיניותה כפועל יוצא מכך והכל כפי שמתבטא בתוצאות הכספיות של החברה לאורך השנים הרלוונטיות. בכוונת החברה לערער על שומת המס ולמצות את כל האמצעים העומדים לרשותה. החברה משתפת פעולה עם רשות המסים במסגרת חקירתה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
משה אשר בעוד מופע אימה ??
משה אשר דרדר את רשות המסים לתהומות עבד כי ימלוך ללא יכולות ניהול בסיסיות יוצא מידי כמה ימים בכותרת פופליסטית שאין בה דבר מאיים על אזרחי המדינה כל מספר ימים בכתבה על ״נעשה״ ״עשינו״ ״ביקשנו״ ״יחשפנו״ וכו׳ רשות המסים היא אחד הגופים החולים במדינה ככה זה שבג״צ תמך במינויו של הליצן הזה ובכך הפך את רשות המסים לקרקס
גינגיס חאן  |  03.06.17
2.
כשאין יכולות יוצאים בכותרות
משה אשר הוא הבבואה של השירות הציבורי בישראל כישלון בכל רמ״ח אבריו קחו את תמונתו שמתנוססת בכל כתבה תתמקדו בה היטב זה האיש שעולה לאזרחי המדינה מאות מליונים בשנה!!! תוצאה של חובבנות , חוסר יכולת ועליבות נפש מבקר המדינה הגדיר אותו היטב היטב בארבע !! השנים האחרונות ״כישלון ניהולי״ צדקו ראש הממשלה ושר האוצר דאז שהתנגדו למינוי , זה התאפשר רק בזכות עוד מופע אימה של בג״צ שאישר את המינוי והשאיר את המדינה כולה חשופה לאחת החרפות הגדולות של המינויים הציבורים מאז ומעולם.
אשך עוד ורוח  |  26.05.17