אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המחיר הגבוה של מס החברות הנמוך בארה"ב צילום: איי פי

המחיר הגבוה של מס החברות הנמוך בארה"ב

הורדת מס החברות בארה"ב ל־15% שמתכנן הנשיא טראמפ עשויה להיתקל בחקיקה ישראלית נגד מקלטי מס

24.05.2017, 07:37 | יאיר בנימיני ואמיר קופר

באחרונה הכריז הבית הלבן על רפורמת מס מרחיקת לכת שבכוונת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לקדם בקונגרס. משקיעים ישראלים בארה"ב, קיימים או פוטנציאליים, ודאי שמחו לשמוע שטראמפ ינסה לעמוד בהבטחות הבחירות שלו להפחית משמעותית את מס החברות מ־35% ל־15% בלבד. הדרך לאישור התוכנית עוד ארוכה, אך ברור כי הפחתת שיעורי המס תהיה אחת הנקודות המרכזיות שהבית הלבן ינסה לממש. עם זאת, משקיעים ישראלים עשויים לגלות כי חיסכון בתשלומי המס מעבר לים עלול להביא לעלויות נוספות כאן בישראל, מכיוון שאלפי חברות אמריקאיות המוחזקות על ידי ישראלים עלולות להפוך ל"חברה נשלטת זרה" לפי חוקי המס בישראל – או בקיצור חנ"ז.

ומהו חנ"ז? בשנת 2003 תוקנה שיטת המיסוי הבינלאומי בישראל, והמחוקק קבע הוראות שנועדו למנוע מנישומים ישראלים לעסוק בתכנוני מס בינלאומיים ולהשאיר רווחים מחוץ לישראל. משטר החנ"ז נועד לתפוס ברשת המס חברות שהוקמו מחוץ לישראל, במדינות שנחשבות מקלטי מס, ולמנוע את האפשרות לצבור בהן רווחים מהכנסה פסיבית ללא תשלום מס בישראל. לשם כך נקבע כי ישראלים המחזיקים לפחות 10% מחברה נשלטת זרה ישלמו מס על רווחי החברה שלא חולקו בפועל אליהם. בעל מניות של חנ"ז נדרש לשלם מדי שנה 30% מס ישראלי (ומס יסף של 3%) על כל הרווחים של החברה, אף אם לא קיבל אותם בפועל.

עם זאת, בחוק נקבע שמשטר החנ"ז לא יחול אם שיעור המס במדינה הזרה עולה על 15%. כך, עד היום חברות אמריקאיות לא נחשבו חברה נשלטת זרה – אך הורדת שיעור מס החברות המקסימלי בארה"ב ל־15% עלולה להפוך מבחינת המחוקק הישראלי את ארה"ב למעין מקלט מס. עם זאת, בחלק ממדינות ארה"ב קיים מס מקומי שעשוי להעלות את שיעור המס מעל 15% ולמנוע את סכנת ההגדרה כחנ"ז.

הנשיא דונלד טראמפ, צילום: ynet הנשיא דונלד טראמפ | צילום: ynet הנשיא דונלד טראמפ, צילום: ynet

נמחיש את הבעיה באמצעות דוגמה. נניח כי גדי המתגורר בישראל הקים יחד עם גארי, תושב ארה"ב, חברה בדרום דקוטה. החברה עוסקת ברכישת והשכרת בניינים, כך שכל הכנסתה פסיבית. גדי מחזיק ב־50% ממניות החברה וגארי מחזיק ב־50% הנותרים. במהלך שנת המס היתה לחברה הכנסה משכירות בסך 100 אלף דולר ולא חולק דיבידנד לבעלי המניות, שכן הכספים שימשו לרכישת בניין נוסף. אם הורדת מס החברות תצא לפועל ב־2017, נראה כי חברה זו תהפוך מיידית לחנ"ז, וגדי ייאלץ לכלול בהכנסתו החייבת כדיבידנד סכום של 50 אלף דולר בשנת המס – חלקו ברווחים שלא חולקו – ולשלם עליהם מס אף שלא קיבל דולר לכיסו.

שאלה מעניינת מתעוררת לגבי ישראלים המחזיקים בתאגיד אמריקאי מסוג Limited Liability Company או LLC – חברה שקופה לצורכי מס בארה"ב, שהיא הדרך הנפוצה להחזקה בנדל"ן במדינה. הוראות מיוחדות של רשות המסים מאפשרות לישראלים לבחור לראות בחברת LLC גוף שקוף לצורכי מס ולשלם מס בישראל על הרווחים מדי שנה – מה שעשוי למנוע את סיווג החברה כחנ"ז – אם כי חלק מהצעת הבית הלבן כוללת גם הורדת המס על תאגידי LLC. עם זאת, על פי עמדת רשויות המס שאושרה לאחרונה בפסק דין של השופטת ירדנה סרוסי, מי שלא יבחר "להשקיף" את ה־LLC שבבעלותו ייראה כאילו הוא מחזיק בחברה זרה, על כל המשתמע מכך.

השורה התחתונה: הורדת מס החברות בארה"ב עשויה להוביל למיסוי בשיעור של 30% על הרווח מחברות אמריקאיות שבבעלות ישראלית

הכותבים הם ממשרד עורכי הדין יאיר בנימיני, המתמחה במיסוי בינלאומי

טראמפ. מחויב להורדת המס
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות