אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצוות החדש לקצבאות הנכים: הפגמים בדו"ח זליכה מהותיים ולא רק פורמליים צילום: גיא אסיאג

הצוות החדש לקצבאות הנכים: הפגמים בדו"ח זליכה מהותיים ולא רק פורמליים

ל"כלכליסט" נודע כי על פי הערכות של גורמים בצוות החדש, אם היו מתקבלות מסקנות הדו"ח הקודם, היה צורך לפתוח את תקציב המדינה לשנתיים הבאות. הצוות יגיש דו"ח ביניים בתוך שבועיים

25.05.2017, 08:03 | אדריאן פילוט

"הפגמים הפורמליים, שאכן היו, הם הבעיה הכי קטנה בדו''ח זליכה על הנכים. אם היינו מאמצים אותו היה צורך לשנות את כל תקציב המדינה לשנתיים הבאות", כך אומר גורם בצוות המקצועי שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית קצבאות הנכים.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים מגיעים בתגובה לחשיפת "כלכליסט" אתמול על פגמים משפטיים מהותיים שנפלו בתהליך המינוי ותהליך העבודה של הצוות שבראשו עמד ירון זליכה. אותם פגמים גרמו להתערבותם של היועץ המשפטי של משרד האוצר אסף מסינג, ושל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיר את אחד הנושאים הלוהטים בזירה הפוליטית אל מגרשו הביתי כאשר החליט לפני כשבועיים על הקמת צוות שיקבע את "היקף התוספות ואופן חלוקתן" של קצבאות הנכים, שיעמוד בראשו יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה ומקורבו, פרופ' אבי שמחון.

הפגנה הנכים בשבוע שעבר בת"א, צילום: מוטי קמחי הפגנה הנכים בשבוע שעבר בת"א | צילום: מוטי קמחי הפגנה הנכים בשבוע שעבר בת"א, צילום: מוטי קמחי

בצוות ישתתפו נציגים ממשרד האוצר, משרד הרווחה, משרד הבריאות וביטוח לאומי. את ההחלטה קיבל ראש הממשלה אחרי ישיבה שקיים עם שר האוצר משה כחלון ועם שניים מבכירי מפלגתו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ויו''ר הקואליציה דוד ביטן.

גורם אחר שמעורב בצוות החדש לא חסך בביקורת על תוכנו של הדו"ח שהגיש זליכה וכאמור נקבר.

"הדו"ח מזכיר הודעה לעיתונות של פוליטיקאי. זה לא דו"ח מקצועי. חוץ מהשגת שלום עולמי, הדו"ח שאף להשיג כמעט כל מטרה ראויה".

ל"כלכליסט" נודע כי הצוות החדש כבר קיים כמה פגישות אך עדיין נמצא בשלבים של לימוד וטרם התקבלו על ידיו החלטות אופרטיביות. עוד נודע כי בעוד שבועיים יגיש שמחון לראש הממשלה דו"ח ביניים.

בהקשר זה נזכיר, כי בין כחלון לנתניהו יש מחלוקת מהותית. כחלון התחייב להעניק תוספת של 4.5 מיליארד שקל לטובת תקציב קצבאות הנכים על פני ארבע שנים. נתניהו חשב על סכום נמוך יותר, כ־2 מיליארד שקל. בהתאם לתפיסתו של נתניהו, כאשר מגדילים את קצבאות הנכים, מגדילים גם את מספר הנכים שדורשים קצבאות, שכן מגדילים את התמריץ לדרוש את הקצבה ונפתח פתח לרמאויות.

"אם מכוונים ל־4 מיליארד שקל, עלולים לגמור ב־6 מיליארד שקל תוספת", הסביר גורם בסביבתו של נתניהו. העמדה של נתניהו זהה כמעט לחלוטין לזו של אגף תקציבים באוצר. שם מסבירים זה כבר חודשיים שבסופו של דבר, תנאי הזכאות והפרטים הקטנים הם אלו שיקבעו את סדרי הגודל של התקציב, ואת הפרטים האלה יקבעו הגורמים המקצועיים. כמו כן, הבטיחו שם כי הסכום לא יהיה 4 מיליארד שקל אלא פחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

47 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

45.
ובחרת בנכים
איך אפשר לחשוב במורה כזאת על הנכים אתה ורק בגללך דפקת את הנכים אם השיקולים הפוליטים שלך ואתה עוד ממשיך לעשות זאת היגיע הזמן לשים סוף פסוק לסעגה הזאת אתה היתחלת אז אתה תסיים זה גורלך להיטיב עם הנכים אדר דפקתה אותם מזה שש עשרה שנה היגיע הזמן לשים לזה סוף
אליעזר  |  02.06.17
43.
קצבת הנכות
אני פונה לכל שרי הממשלה ובראשם מר ביבי נתניה ופקידים האוצר המהוללים שרק דואגים לעצמם ולחכיים העבריינים יבוא יום ואתם חלילה תהיו נכים ותזדדקו לטפל סעודי או אחד מילדיכם אז תבינו את הסבל אבל אתם קרובים לצלחת והספקת לגנוב מהאוצר אז אתם מסודרים מבחינה כלכלית אני מאוד מתבייש מהמדינה שלי שכל יום צץ שר מושחת ואתם עושקים את הנכים לכן תתעשותו מהר לפני שיהיה מאוחר
סעיד עזאם  |  30.05.17
לכל התגובות