אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנובו חוזרת לרווחיות, אך מצבה עדיין בעייתי צילום: ניצן סדן

לנובו חוזרת לרווחיות, אך מצבה עדיין בעייתי

דו"ח שנת הכספים האחרונה של הענקית הסינית מראה מעבר מהפסד של 128 מיליון דולר לרווח גולמי של 535 מיליון, אך היא עדיין חלשה בקטגוריית המובייל בשל התחרות הקשה בשוק הסיני. בנוסף, גם מכירות המחשבים שלה רשמו ירידה ניכרת

25.05.2017, 11:24 | רפאל קאהאן
ענקית המחשוב הסינית לנובו הודיעה על חזרה לרווחיות בשנה הפיסקלית שהסתיימה במרץ. על פי דיווח של סוכנות רויטרס, הרווח הגולמי שלה הסתכם בכ-535 מיליון דולר, לעומת הפסד של כ-128 מיליון דולר אשתקד. ואולם, ביצועי החברה לא עמדו בתחזיות האנליסטים שקיוו לרווח של 569 מיליון דולר. הכנסות החברה ירדו ב-4% לכ-43 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הביצועים נחשבים טובים, את מפני שזו השנה העשירית ברציפות שבה משלוחי המחשבים האישיים מציגים ירידה במספר המחשבים שנמכרים. השנה נמכרו ברבעון הראשון פחות מ-63 מיליון מחשבים - לראשונה מאז 2007. משלוחי המחשבים של לנובו ירדו ב-1% לעומת ירידה כללית של כ-3%. נתח השוק שלה עלה ב-0.4% לכ-21.4%. עם זאת הכנסות חטיבת המחשבים והסמארטפונים שמהווים כ-70% מהכנסותיה הכלליות ירדו בכ-2%.

מחשב ה-X1 של לנובו, צילום: ניצן סדן מחשב ה-X1 של לנובו | צילום: ניצן סדן מחשב ה-X1 של לנובו, צילום: ניצן סדן

החברה הסבירה את הביצועים הפושרים במעבר לשוק של מרכזי נתונים וסמארטפונים. בתחום הראשון היא נחשבת חברה מובילה, אך חטיבת הסמארטפונים שלה (שמתבססת בין השאר, על מותג מוטורולה) התקשתה להציג ביצועים סבירים ביחס למתחרות כגון אפל, סמסונג והמתחרות מבית וואווי, אופו ושיאומי. מנכ"ל החברה הסביר שהוא אופטימי ושהוא מאמין שתהליך הארגון מחדש שלנובו עוברת תמקם אותה בעמדת זינוק טובה יותר בשנה הקרובה.

מכירות המובייל לא מתרוממות

חטיבת הסמארטפונים הציגה את ההפסד העיקרי בתחום החומרה; לנובו, שרכשה את מוטורולה מגוגל לפני שלוש שנים מתקשה למנף את המותג הוותיק. הפסדיה בתחום התרחבו מכ-469 מיליון דולר בשנה שעברה לכ-566 מיליון דולר השנה בעיקר באירופה ואמריקה הלטינית. גם חטיבת השרתים שנרכשה מ-IBM והשירותים לעסקים התקשתה והציגה הפסדים של כ-343 מיליון דולר. עם זאת חטיבת המחשבים האישיים עדיין מחזיקה מעמד למרות ירידה של כ-41% ברווח ל-107 מיליון דולר והכנסות שצמחו ב5% לכ-9.58 מיליארד דולר.

בסך הכל, לנובו מצליחה להחזיק מעמד למרות שהשוק תנודתי למדי. החברה, בעלת במדיניות שמרנית למדי, לא מצליחה להציע מוצרים שוברי שוק. מחשביה הניידים אמנם מצליחים אך היא עדיין כינור שני בתחום ל-HP בטבלת המכירות (מחשביה השולחניים דווקא נמכרים היטב).

מוטורולה הציגה סדרה של מכשירים מעניינים, שלא זכו להצלחה בקרב המשתמשים. גם סמארטפוני המותג לנובו התקשו מול העלייה החדה בפופולריות של מתחרות מבית שהצליחו להציע מוצרים טובים במחיר סביר. בחודשים האחרונים עלו שמועות על כך שהחברה אולי תיפרד ממותג מוטורולה - אך לא ברור אם מהלך זה יבשיל לכדי מכירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות