אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיל במגעים לרכישת גז טבעי מכריש־תנין ב־2 מיליארד דולר צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

כיל במגעים לרכישת גז טבעי מכריש־תנין ב־2 מיליארד דולר

אנרג'יאן היוונית, שרכשה את כריש ותנין מדלק ונובל אנרג'י, מנהלת מגעים למכירת גז לחברת הכימיקלים הישראלית למשך 10-15 שנה. החוזה של כיל עם מאגר תמר יסתיים בעוד חצי שנה, ואנרג'יאן צפויה להציע לה מחיר נמוך משהיא משלמת כיום

28.05.2017, 06:54 | ליאור גוטמן

בעלת השליטה במאגרי הגז כריש ותנין, חברת אנרג'יאן היוונית, מנהלת מגעים מתקדמים עם כיל למכירת גז טבעי, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר במכירה של כ־0.5 מיליארד מ"ק בשנה לתקופה של 10–15 שנים בהיקף כספי משוער של עד 2 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

המגעים בין הצדדים החלו בחודש ינואר האחרון בעת שנציגי החברה היוונית נחתו בארץ לרגל העברת רשמית של השליטה במאגרים. ב־2016 חתמה החברה על עסקה לרכישת המאגרים מידי דלק ונובל אנרג'י תמורת 148 מיליון דולר. בעת שנציגי החברה ביקרו בארץ, הם הודיעו שבכוונת אנרג'יאן לפנות באופן יזום לכל הלקוחות של מאגר תמר, שעמם נמנית גם כיל, כדי להופכם ללקוחות המאגרים שבבעלותה. בחודש האחרון המגעים מול כיל עלו מדרגה משום שהחוזה של החברה מול מאגר תמר שנחתם ב־2012 אמור להסתיים בחודש ספטמבר. כיל מוכרחה לסגור חוזה חדש עבור צורכי המפעל שלה ועבור תחנת הכוח החדשה שלה באזור סדום.

במרץ 2016 פורסם ב"כלכליסט" שכיל שוקלת לפצל את חוזה הגז שלה בין מאגרי תמר לווייתן לאחר שהחוזה עם תמר יגיע לסיומו. אולם מסתמן שלאחר שאנרג'יאן הכריזה שבכוונתה לפתח את מאגרי כריש ותנין ולהציע מחיר נמוך יותר משל תמר, שלה משלמת כיל כיום 4.7 דולר ליחידת חום, כיל מעדיפה לוותר על רכישת הגז מתמר ולפצל את חוזה הגז שלה בין שני הספקים החדשים בשוק — לווייתן וכריש ותנין. כיל צורכת 800 מיליון מ"ק עד מיליארד מ"ק של גז טבעי בשנה, ובאמצעות פיצול החוזה היא מקווה להגיע למחיר קרוב ככל שניתן ל־4 דולר עבור יחידת חום. כיל סירבה להתייחס לידיעה.

מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרג מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרג'יאן | צילום: יריב כץ מתיוס ריגאס מנכ"ל אנרג

בתוך כך,אנרג'יאן חתמה בימים האחרונים על עסקת הגז הראשונה שלה בישראל עם חברת דליה אנרגיות. מדובר על אספקת גז לתחנת הכוח החדשה של החברה ליד קריית מלאכי שבנייתה לא החלה בהיקף של 1.5 מיליארד דולר. לפי החוזה שנחתם, התחנה החדשה תתחיל להשתמש בגז של כריש ותנין רק בתחילת העשור הבא. לפי ההערכות בשוק האנרגיה, החוזה ישלים את החוזה שדליה אנרגיות חתמה מול מאגר לווייתן לפני כחצי שנה ותנאיו יהיו דומים: דליה אנרגיות תרכוש מאנרג'יאן כמות של 500–700 מיליון מ"ק בשנה במשך 15 שנה במחיר של 4–4.5 דולר ליחידת חום.

החוזה יצר היסטוריה קטנה בשוק המקומי משום שהוא החוזה הראשון מאז 2004 שנחתם במשק הגז שלא מול דלק ונובל אנרג'י.

החתימה של אנרג'יאן על החוזה עם דליה אנרגיות התרחשה ימים ספורים לפני שהחברה היוונית אמורה להגיש למשרד האנרגיה את תוכניות הפיתוח למאגרים שבבעלותה. התוכניות של החברה כוללות הצבת אסדת הפקה מול חופי ישראל, כך שניתן יהיה להזרים את הגז מהמאגרים החל מ־2021. עם זאת, אנרג'יאן הודיעה שהחלטתה לפתח את המאגרים אינה סופית, והיא מותנית בכך שהיא תצליח לסגור חוזים שיבטיחו לה מכירה של 3 מיליארד מ"ק בשנה. החוזה מול דליה אנרגיות מספק לה 23% מיעד זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות