אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכדורגלן מחפש משמעות: על חשיבות שחקני הבית צילום: אי פי איי

הכדורגלן מחפש משמעות: על חשיבות שחקני הבית

ערב פתיחת חלון העברות הקייצי, חשוב להזכיר ששחקני בית, שמבינים ומפנימים את הערכים של המועדון ואת המשמעות שלהם לאותם ערכים, הם כלי שעשוי להתגלות כיעיל יותר מכל שחקן חיזוק אחר

28.05.2017, 19:51 | אוריאל דסקל
במחקרו "החיפוש של האדם אחר משמעות: מקרה הלגו" (Man’s search for meaning: The case of Legos), דן אריאלי, הפרופסור הישראלי מאוניברסיטת דיוק, ניסה להראות מה ההשפעה של "משמעות נתפסת" (perceived meaning) על מוטיבציה ונכונות של בני אדם לעבוד.

קראו עוד בכלכליסט

טוטי. מעניק משמעות, צילום: אי פי איי טוטי. מעניק משמעות | צילום: אי פי איי טוטי. מעניק משמעות, צילום: אי פי איי

אריאלי ביקש משתי קבוצות סטודנטים לבנות מבנים ומודלים בלגו. בקבוצה אחת, אחרי כל פעם שבנו משהו, שמו את המודל המוכן על השולחן בחדר, כדי שהסטודנטים יוכלו לראות וליהנות מהעבודה שלהם. האחראי על הניסוי נתן להם קופסה חדשה של לגו בכל פעם שסיימו לבנות מודל.

כלומר, ככל שיותר זמן עובר בניסוי, כך נצברים יותר מבני לגו על השולחן.

לעבודה שלהם היתה "משמעות". אמנם "משמעות" קטנה אך קיימת.

אנשי הקבוצה השנייה קיבלו חתיכות לגו, בנו איתן מודלים ולאחר מכן אלו פורקו והוכנסו חזרה לקופסה כדי שיכינו מודלים מחדש.

חברי הקבוצה השנייה השתמשו באותן קוביות פעם אחר פעם.

לעבודה שלהם לא היתה משמעות.

התוצאות של הניסוי הראו שהקבוצה הראשונה, זו עם "המשמעות", בנתה כ-30% יותר מודלים בלגו מאשר הקבוצה השנייה. 30%!

אריאלי סיכם: "הניסוי הזה מדגים משהו שרבים ידעו אינטואטיבית כבר זמן רב. עבודה עם משמעות היא מספקת יותר ואנחנו מוכנים לעבוד יותר עבור פחות כשאנחנו מרגישים שהעבודה שלנו היא בעלת משמעות או סוג של תכלית, לא משנה עד כמה היא קטנה".

למשמעות יש השפעה בספורט. אולי של 30%.

למשל, אנחנו רואים איך "משמעות" מספקת מוטיבציה לספורטאים, שהגיעו מאזורים עניים. כשהמשמעות של ההצלחה שלהם היא כסף שיציל את המשפחה שלהם - הסיכוי שהם יפרשו או יוותרו לעצמם נמוך יותר.

משמעות יכולה להיות גם כלי בידי מועדונים.

הפרופסור לכלכלה הבאסקי, איגנסיו פלסיוס־הוארטה, המשמש גם כראש מערך זיהוי הכישרונות (סקאוטינג) של קבוצת אתלטיק בילבאו, הסביר איך הקבוצה משתמשת ב"משמעות" כדי לשרוד ברמות הכי גבוהות של הכדורגל.

בילבאו היא אתגר ייחודי למאתרי כישרונות משום שבשורותיה משחקים רק שחקנים באסקים. ישנם פחות מ-2.5 מיליון באסקים בעולם. למרות ההגבלה, הקבוצה משחקת בליגה הראשונה כבר יותר מ-110 שנים ברצף בלה ליגה ולא פעם מצליחה בזירה האירופאית והמקומית.

"מצד אחד זה לא יעיל, אבל מצד שני זה דווקא מאוד יעיל", אומר הוארטה. "צריך לשאול 'מה חשוב לי?'. חשוב לי לנצח, אבל מבחינתי יש ערך רב לכך שאני, המשפחה שלי או החברים שלי הם אלה שמנצחים בשביל בילבאו. אני לא מעניק ערך דומה לכך ששחקנים זרים ינצחו בחולצה של בילבאו. אני מעדיף להיות בליגה השנייה, אבל כשהאנשים שלי מייצגים אותי. הגאווה מגיעה מלראות את הקהילה שלי מצליחה או נכשלת ביחד. שינינו את סדר העדיפויות: ברצלונה אולי רוצה שישחקו אצלה שחקנים קטלאנים, אבל יותר חשוב להם לנצח. ברמה הכלכלית אתלטיק בילבאו מראה שאפשר להתחרות ברמה הגבוהה ביותר רק עם שחקנים מקומיים. אני מעריך שהמצב הייחודי גורם לשחקנים שלנו להתאמץ יותר על המגרש. הם יותר גאים לשחק עבור קבוצה שמשחקת רק עם אנשים כמוהם. אנחנו גם משקיעים יותר באקדמיה שלנו מאשר קבוצות אחרות - זה הרי המשאב היחיד שלנו".

האם יש כאן לקח כלכלי רחב יותר, שיש עוד סוגי תמריצים חוץ מכסף?

"בהחלט. הרעיון הוא להפנים את המשמעות הערכית של הקבוצה עבורך ועבור הקהילה שלך. זה שקול לכך שמנכ"ל יפנים את הערך של החברה שלו. אם אתה מרגיש שזו החברה שלך, תתנהג אחרת לעומת מצב שבו תהיה בתודעה של שכיר. אצלנו המועדון נותן לשחקנים גם את הזהות שלהם, הם נותנים את הזהות למועדון והתהליך הופך את החברה המשפחתית הזאת למצליחה ויעילה מאוד בשוק קשוח מאוד".

בעידן בו יש שפל של שחקני בית בליגות האירופאיות (רק 19% מהשחקנים הם שחקני בית) ויש שיא של שחקני חיזוק זרים ברחבי העולם (21.6%), משמעות (תוספת של 30%?) יכולה להיות מאוד משמעותית בהצלחה של קבוצה.

האם ההתבססות הגוברת של ריאל מדריד על שחקנים ספרדים מסייעת לה יותר מאשר להביא כוכבים בינלאומיים במאות מיליוני יורו? האם העובדה שבברצלונה יש פחות שחקני בית בהרכב כיום פוגעת בה מקצועית? האם שפל שחקני הבית בפרמיירליג (רק 10% מהסגלים) מונעת מקבוצות הליגה להצליח באירופה? והאם טורנירי נבחרות עדיין רלבנטיים בגלל שיש להם יותר משמעות עבור השחקנים?

קיירן טיירני , צילום: אינסטגרם/קיירין טייריני קיירן טיירני | צילום: אינסטגרם/קיירין טייריני קיירן טיירני , צילום: אינסטגרם/קיירין טייריני

ראינו אתמול בסקוטלנד מה המשמעות האמיתית של משמעות. עד כמה היא תוספת בלתי ניתנת לכימות למועדון כדורגל. קיירן טיירני הוא מגן בן 19 שגדל מגיל 10 חודשים בגלזגו ואהד כל חייו את סלטיק. אמש, בגמר הגביע הסקוטי, שבר את הלסת שלו במהלך המשחק, הוא הוחלף, הוסע לבית חולים, קיבל אבחנה וחזר לראות את הקבוצה שלו מנצחת בתוספת הזמן (המחליף שלו כבש את שער הניצחון). החגיגות של קיירן - מראות מה המשמעות של הניצחון הזה עבורו.

כוח רצון כזה, תוספת כזו של נחישות ורצון להיות שם עבור הקבוצה שלך. כשהניצחון הוא לא רק בונוס בחוזה או פוסט באינסטגרם, אלו דברים שאי אפשר לכמת בסטטיסטיקה, אך ייתכן שהם האלמטים הכי חשובים בבניית קבוצה.

ביום בו פרנצ'סקו טוטי, שכל חייו בילה ברומא, פורש - ניתן רק לשער כמה המשמעות שהוא העניק להישארותו ברומא סייעה למועדון ולו להאריך את הקריירה שלו עד גיל 40.

ערב פתיחת חלון העברות הקייצי, חשוב להזכיר ששחקני בית, שמבינים ומפנימים את הערכים של המועדון ואת המשמעות שלהם לאותם ערכים, הם כלי שעשוי להתגלות כיעיל יותר מכל שחקן חיזוק אחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות