אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבעלים של תנופורט מתניעים: הנפקת אג"ח ואולי גם מניות צילום: בועז אופנהיים

בלעדי לכלכליסט

הבעלים של תנופורט מתניעים: הנפקת אג"ח ואולי גם מניות

בפברואר האחרון שילמו כידן דהרי וירון אדיב 160 מיליון שקל לכונסיו של אליעזר פישמן תמורת חברת המבנים הלוגיסטיים. בחודשים הקרובים הם ייצאו לגיוס אג"ח של 300 מיליון שקל בת"א, ולאחר שייהנו מעליית הערך תיתכן גם הפיכתה לציבורית

29.05.2017, 07:30 | אורן פרוינד

תנופורט בדרך לבורסת תל אביב. כידן דהרי וירון אדיב, שרכשו בפברואר האחרון את חברת המבנים הלוגיסטיים מידי כונסיו של אליעזר פישמן תמורת 160 מיליון שקל, ייצאו בחודשים הקרובים לגיוס אג"ח של 300 מיליון שקל בבורסת תל אביב. דהרי ואדיב מעוניינים לבצע בשלב ראשוני הנפקת אג"ח ובשלב מאוחר יותר, לאחר שייהנו מעליית הערך בחברה שזה עתה נרכשה, הם יבחנו גם הנפקה ראשונית (IPO).

קראו עוד בכלכליסט

ההנפקה תתבצע במשותף על ידי גופי החיתום לאומי פרטנרס ואפסילון חיתום, שבניהול האחים עופר ואייל גרינבאום.

מתחם מסחרי של תנופורט, צילום: בועז אופנהיים מתחם מסחרי של תנופורט | צילום: בועז אופנהיים מתחם מסחרי של תנופורט, צילום: בועז אופנהיים

דהרי ואדיב נמצאים בעיצומם של הכנת תשקיף ותהליך דירוג מול חברות הדירוג. הכסף שיגויס בתל אביב מיועד להחלפת הלוואות בנקאיות של 230 מיליון שקל שקיימות על הנכסים של תנופורט. מנגד מציעים למחזיקים שעבוד ראשון על הנכסים. שאר הכסף שיגויס מיועד להמשך הפעילות השוטפת.

עם מימון מכלירמרק

 , צילום: בועז אופנהיים צילום: בועז אופנהיים  , צילום: בועז אופנהיים

דהרי (39) ואדיב (50) רכשו את תנופורט מעורכי הדין אייל רוזובסקי ורונן מטרי, שמונו ככונסי נכסיו של אליעזר פישמן מטעם בנק לאומי בעקבות חוב אבוד. באותו מכרז הסתערו דהרי ואדיב על העסקה, כשהצעתם עקפה בחצי מיליון שקל את זו של רני צים והתחייבו להעמיד 160 מיליון שקל בתוך 60 יום מביצוע החתימה. השניים חתמו על הסכם מימון עם קרן כלירמרק קפיטל להעמדת מימון של 100 מיליון שקל, ואת היתרה הם השיגו בעצמם.

לתנופורט 14 נכסים ברחבי הארץ שמשמשים בתי קירור, מחסנים, בתי אריזה, מסחר ומשרדים. בעת הרכישה הם היו רשומים בדו"חותיה בשווי 400 מיליון שקל. לחברה חובות בנקאיים בהיקף 230 מיליון שקל, כך שההון העצמי שלה בעת הרכישה היה 170 מיליון שקל בלבד.

אלא שהנכסים של תנופורט רשומים כעת בספרים שלה לפי כללי החשבונאות הישנים, כלומר לפי עלות בניכוי פחת ולא לפי שווי שוק. כלומר, כשהחברה תציג את דו"חותיה הכספיים בהתאם לכללי החשבונאות המקובלים, IFRS, שמאפשרים לרשום את הנכסים בספרים לפי הערכת שמאי, צפויים לה לא מעט רווחי שיערוך.

רכשו בחצי מההון העצמי

דו"ח שמאות שערך לאחרונה שמאי בלתי תלוי קבע ששווי הנכסים של תנופורט הוא 565 מיליון שקל. בהנחה שהחוב נשאר באותה רמה, 230 מיליון שקל, ההון העצמי שלה הגיע ל־335 מיליון שקל. ובמילים פשוטות: דהרי ואדיב רכשו את החברה מתחת לחצי מההון העצמי שלה.

הבעיה העיקרית שהיתה לתנופורט היא שמרבית הנכסים שלה היו רשומים תחת שימוש חורג, כלומר התב"ע שלהם אינם מתאימה לשימוש שלהם בפועל והם מופעלים על ידי אישור זמני מרשות מקרקעי ישראל; זו גם הסיבה למחיר הנמוך. אלא שדהרי ואדיב כבר החלו להסדיר את התנאים של הנכסים והצליחו לקבל הארכות לשימושים החורגים. כך, למשל, בנכס של החברה בבית יהושע שכבר קיבל צו סגירה, הצליחו השניים לקבל ארכה של שלוש שנים על בסיס שימוש חורג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות