אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כך תישארו מחוץ למאגר הביומטרי - שהופך מחר לחובה צילום: שאטרסטוק

מדריך כלכליסט

כך תישארו מחוץ למאגר הביומטרי - שהופך מחר לחובה

המאגר השנוי במחלוקת יהפוך למנדטורי מחר, כך שמי שרוצה לממש את זכותו להוציא תעודת זהות ודרכון סטנדרטיים יוכל לעשות זאת רק היום. איך עושים את זה הכי מהר, כמה זה עולה, מה צריך להביא והיכן צריך להירשם?

29.05.2017, 09:58 | עומר כביר
מחר זה יקרה: אחרי כמעט ארבע שנים של פיילוט ובערך עשור של הליכי חקיקה, ההצטרפות למאגר הביומטרי תהפוך לחובה לכל אזרחי מדינת ישראל שמבקשים להנפיק או לחדש תעודות זהות ודרכונים. ממחר, לא ניתן יהיה לקבל מסמכי זיהוי אלו מבלי להצטרף למאגר השנוי במחלוקת - בו עדיין נאבקים פעילים רבים בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

אבל כל זה קורה רק מחר; היום, המאגר עדיין פועל במתכונת הפיילוט וההצטרפות אליו היא וולנטרית, ומי שיגיע ללשכות האוכלוסין עדיין יוכל לקבל תעודות זהות ודרכונים ישנים, מבלי להצטרף למאגר. למה זה חשוב? מתנגדי המאגר, בהם מדעני מחשב מובילים, מזהירים מניצול לרעה של המידע השמור בו על ידי המדינה, או מדליפה של המידע הביומטרי הרגיש והגעתו לידי גורמים עוינים.

ההצטרפות היא אמנם חובה, ואלא אם תתקבל עתירת מתנגדי המאגר לבג"ץ או ישונה החוק בעתיד הוא יכלול את הפרטים הביומטריים של כל אזרחי ישראל. אבל מי שרוצה יכול להשיג דחייה של עשר שנים בביצוע גזר הדין, באמצעות הנפקת דרכון ותעודת זהות רגילים.

עמדות פיילוט המאגר הביומטרי עמדות פיילוט המאגר הביומטרי עמדות פיילוט המאגר הביומטרי

היום זו ההזדמנות האחרונה לעשות זאת. זה לא זול או נטול מאמץ, אבל בעבור מי שמעוניין בתעודת הביטוח הזו מדובר בצעד שמומלץ לנקוט. מרבית לשכות האוכלוסין יהיו פתוחות היום עד 13:30, ולא יפעלו אחרי הצהריים (כחלק מההכנות למעבר מלא לתיעוד ביומטרי), אז מומלץ להזדרז.

הנה מה שאתם צריכים לדעת:

 

1. לא ניתן להחליף תעודות זהות או דרכון בתוקף סתם כך, אלא רק אם הם הושחתו, נגנבו או אבדו (ובמקרה של דרכון, אם דפי החתימות התמלאו). מי שמחזיק בדרכון ובתעודה בתוקף עלול להיתקל בקשיים לחידושם. ואולם, למדינה אין אפשרות לאמת טענת אזרח שלפיה מסמכי הזיהוי אבדו לו.


 

2. היכנסו לקישור זה ובדקו איפה נמצאת לשכת האוכלוסין הקרובה למקום מגוריכם. לבדיקתנו, כולן אמורות להיות פתוחות עד 13:30, אך מומלץ לוודא.


 

3. אפשר למלא את הטפסים ולשלם בלשכה, אבל זה ייקח יותר זמן ויעלה יותר כסף. עדיף להיכנס לקישור זה, למלא את הפרטים ולשלם ברשת.

4. אם תוקף הדרכון פג או שדפיו נתמלאו תשלמו 245 שקל (390 לדרכון עסקי, עם כפל דפים). אזרחים שמצהירים שדרכונם אבד ייענשו בתשלום מוגדל של 520 שקל (665 לדרכון עסקי). יש הנחות לקטינים ולחיילים בשירות סדיר ומילואים. את התעריפון המלא ניתן למצוא כאן.

5. אחרי שסיימתם למלא את הטופס ושילמתם, הדפיסו אותו, הצטיידו בשלוש תמונות דרכון עדכניות ותעודת זהות בתוקף וצאו ללשכה. התורים עלולים להיות ארוכים, בין שעה וחצי לשעתיים המתנה, אז מומלץ להצטייד בסבלנות ובספר טוב.

6. למרות ההמתנה הארוכה, אם שילמתם והדפסתם את הטפסים מראש והגעתם עם תמונות עדכניות, ההליך מול הפקיד צפוי להיות קצר במיוחד. זכרו להדגיש שברצונכם להנפיק דרכון רגיל, ולא ביומטרי. הפקיד יאמת את זהותכם באמצעות תעודת הזהות, יוודא שהמסמכים ממולאים חתומים כהלכה, ייאשר את ההנפקה – וזהו. את הדרכון החדש אתם צפוים לקבל בדואר בתוך כשבועיים.

7. לפני שאתם עוזבים את העמדה, שאלו האם ניתן לעדכן תמונה בתעודת הזהות. פעמים רבות, ניתן לבצע את ההליך ללא תשלום, ולקבל במקום תעודת זהות חדשה בתוקף לעשר שנים. שימו לב: ב-2012 נקבע שתעודת זהות יונפקו עם תוקף לעשר שנים. תעודות שהונפקו קודם לכן, ולא נושאות תאריך תפוגה, תקפות לעשר שנים מכניסת החוק לתוקף, כלומר עד 2022. אם על התעודה שלכם לא מוטבע תוקף, היא תוקפה יפוג בעוד חמש שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

73 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

69.
67 - יש הבדל בין למסור טביעת אצבע לרשויות ארה"ב או לרשויות ישראל
כשמדובר במדינה רחוקה ממקום מגוריך אין סיכון של שימוש לרעה ביומיום בנתוני מאגר. לדוגמה, מצלמה שתצלם ותדע בכל יום איפה אתה - למשל, אם היית בהפגנה נגד שלטון ימין, שמאל או דתיים - והשלטון אסף מספיק כח כדי להתנכל או "לסמן" אותך. אין סיכון כזה אם תמסור טביעות לרשויות ארה"ב מאחר ואינך גר שם. לסיכום, סכנת השימוש לרעה במאגר על ידי הרשויות עצמן פחותה כאשר אתה במאגר של מדינה זרה בלבד, כשאינך גר בה.
atuk69  |  01.06.17
לכל התגובות