אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לארדואן: סעודיה ביטלה עסקת נשק גדולה לרכישת ספינות מלחמה צילום: רויטרס

מכה לארדואן: סעודיה ביטלה עסקת נשק גדולה לרכישת ספינות מלחמה

זעם באנקרה לאחר שערב הסעודית הודיעה על ביטול העסקה שבמרכזה עמדה הזמנת ארבע ספינות עבור חיל הים הסעודי ב-2 מיליארד דולר. הערכות בטורקיה: ביטול העסקה נובע מהתחייבות הסעודים לעסקת הנשק הענקית שנחתמה עם טראמפ

30.05.2017, 11:45 | דורון פסקין

זעם באנקרה לאחר שסעודיה הודיעה לטורקים על ביטול עסקת נשק שנחתמה בין הצדדים. במרכז העסקה עמדה הזמנת ארבע ספינות מלחמה עבור חיל הים הסעודי בשווי כולל של 2 מיליארד דולר. בתקשורת הטורקית העריכו כי הביטול של העסקה נובע מהתחייבות הסעודים לעסקת הנשק הגדולה (כ-460 מיליארד דולר) שנחתמה בריאד מוקדם יותר החודש במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ

נשיא טורקיה ארדואן, צילום: בלומברג נשיא טורקיה ארדואן | צילום: בלומברג נשיא טורקיה ארדואן, צילום: בלומברג

נכון לכתיבת שורות אלה, הסעודים לא פרסמו הודעה רשמית בנושא ביטול העסקה עם הטורקים, אולם הסימנים להתקררות ביחסים בין אנקרה לבין ריאד בלטו עם היעדרו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן מהפסגה של מנהיגי מדינות האיסלאם עם טראמפ בבירה הסעודית. בנוסף, ציוץ של סגן ראש ממשלת טורקיה מחמד סימסק בעקבות ההודעה על עסקת הנשק הסעודית–אמריקאית רמז על האכזבה הטורקית. סימסק כתב כי "אם חלק קטן מהסכומים הללו היו מופנים להורדת העוני ולחינוך - העולם היה מקום בטוח יותר".

ביטול העסקה הסעודית-טורקית מגיע דווקא לאחר התקרבות ניכרת בין הצדדים במהלך השנתיים האחרונות, שכללה גם הכרזה על הקמת "מועצת תיאום אסטרטגית" בין המדינות ושיתוף פעולה גובר בסוגיה הסורית. השנה הנוכחית הייתה אמורה גם להיות שנת השיא בעסקי המסחר בין שתי המדינות עם יעד של כ-5.5 מיליארד דולר, כשאנשי עסקים טורקיים קיוו כי הממלכה תהפוך עבורם למקפצה עבור שאר שווקי מדינות המפרץ.

ברשתות החברתיות התקבלה הידיעה על ביטול העסקה עם טורקיה בסיפוק על ידי מרבית הגולשים הסעודים. בימים אלה סוערות הרוחות בקרב מדינות המפרץ בעקבות התבטאויות חריפות של שליט קטאר השיח' תמים, כנגד ערב הסעודית ומדינת איחוד האמירויות. הצהרות אלה הוכחשו על ידי הקטארים, אך מאז עסוקים כלי התקשורת של ערב הסעודית וקטאר במתקפות מילוליות הדדיות חסרות תקדים על מנהיגי המדינות. בין השאר, נטען כי ארדואן הוא הפטרון של השליט הקטארי, דבר היכול לספק הסבר נוסף למיאוס שחשים כיום בריאד כלפי "הסולטאן הטורקי" ולרצון לסגת מעסקת הנשק עם מדינתו.

הכותב הנו מנהל חברת קונקורד המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות