אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווחים: ארה"ב תפרוש מהסכם האקלים צילום: איי פי

דיווחים: ארה"ב תפרוש מהסכם האקלים

טראמפ: אפרסם את החלטתי בימים הקרובים; מדובר בניצחון לקו הניצי שמייצג היועץ האסטרטגי של טראמפ, סטיב באנון - שלפיו הסכם האקלים יפגע בכלכלת ארה"ב ובמאמצים לשיקום תעשיית האנרגיה המסורתית

31.05.2017, 16:09 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, צפוי להודיע על פרישה של ארה"ב מהסכם האקלים שנחתם בפריז ב-2015. כך אמרו מקורות בבית הלבן ל-ABC ולרשתות חדשות נוספות, בהן CNN. עדיין לא נקבע המנגנון לעזיבת ההסכם. לפי הדיווחים, ההודעה הרשמית על הפרישה - צעד נוסף הפוגע במורשת של הנשיא היוצא ברק אובמה בתחום הגנת הסביבה - צפויה להתפרסם השבוע. טראמפ עצמו צייץ היום כי יפרסם את החלטתו בנושא בימים הקרובים.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך קמפיין הבחירות שלו הבטיח טראמפ להוציא את ארה"ב מההסכם, עליו חתומות כ-200 מדינות ואשר נועד להפחית את ההתחממות הגלובלית. בסוף השבוע האחרון התחייבו 6 מ-7 מנהיגי מדינות ה-G7 - למעט טראמפ - לאשרר את הסכם האקלים. נשיא ארה"ב צייץ עם סיום פסגת ה-G7 כי יקבל החלטה בנושא השבוע.

בעבר אמר טראמפ כי התיאוריות לגבי ההתחממות בגלובלית הן "המצאה של הסינים", שנועדה לפגוע בייצור האמריקאי. אם אכן ארה"ב תפרוש מהסכם האקלים, יהיה זה ניצחון לסטיב באנון, היועץ האסטרטגי של טראמפ, שסבור כי הסכם האקלים יפגע בכוונותיו של טראמפ לשקם את תעשיית האנרגיה המסורתית (פחם למשל) ובכלכלת ארה"ב כולה. מצד שני, בתו של טראמפ, איוונקה, סבורה כי אסור לארה"ב לפרוש מהסכם האקלים - מאחר שצעד כזה עלול לפגוע ביחסים עם שאר מדינות העולם.

אתמול נפגש טראמפ עם ראש הרשות להגנת הסביבה, סקוט פרואיט, התומך בפרישה מההסכם; היום נפגש הנשיא עם מזכיר המדינה רקס טילרסון, התומך בהישארות בו. 

הסכם פריז נועד להאט את קצב ההתחממות הגלובלית באמצעות הקטנה של צריכת דלקי מאובנים ופליטת גזי חממה; היעד שנקבע הוא צמצום ההתחממות הגלובלית לרמה הנמוכה מ־2 מעלות צלסיוס, או אף 1.5 מעלות צלסיוס בטווח הארוך. השגת יעד זה חיונית, לפי מדענים, כדי למנוע מצב שבו ייגזר על כדור הארץ עתיד עגום ובלתי נמנע של עליית פני הימים, הצפות קשות, בצורות, מחסור במים ובמזון וסערות חסרות תקדים בחומרתן.

בתוך כך, גורם רשמי באיחוד האירופי הודיע כי האיחוד וסין יאשררו את מחויבותם להסכם האקלים שנחתם בפריז ללא קשר להחלטתו של טראמפ אם לפרוש מההסכם. ראש ממשלת פינלנד יוהה סיפילה אמר בתגובה לדיווחים כי לא ניתן להילחם בהתחממות הגלובלית "באמצעות עצימת עיניים". את ההחלטה המסתמנת של טראמפ הוא כינה "מכשול גדול".

 

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות