אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבוצת אלון במגעים לרכישת 15% מחברת הניהול של מאגר לווייתן צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

קבוצת אלון במגעים לרכישת 15% מחברת הניהול של מאגר לווייתן

הבעלים של אלון גז, המחזיקה ב־4% ממאגר תמר, מעוניינים להיכנס לניהול מאגר לווייתן ולרכוש חלק מהאחזקות של רציו בשותף הכללי. מכירת 15% מחברת הניהול של רציו בלווייתן הוערכה בעבר ב־270 מיליון שקל

01.06.2017, 06:43 | ליאור גוטמן

קבוצת אלון, הבעלים של אלון גז המחזיקה ב־4% במאגר הגז תמר, במגעים לרכישת 15% מתוך חלקה של רציו בשותף הכללי של מאגר הגז לווייתן, כך נודע ל"כלכליסט". כלומר, אם המגעים יבשילו, קבוצת אלון גז תחזיק ב־1% מחברת הניהול של לווייתן. המהלך, שנערך בשבועות האחרונים, הוא חלק מאסטרטגיית הקבוצה לפתח את פעילות הגז שלה, לרבות בחינת הזדמנויות השקעה בישראל או בחו"ל.

קראו עוד בכלכליסט

זו אינה הפעם הראשונה שרציו (המחזיקה ב־15% מהמאגר) פועלת למכירת חלק מאחזקותיה במאגר. לפני כשש שנים ניהלה החברה מו"מ מול שלמה שוקרון למכירת 15% מחלקה בשותף הכללי במחיר שאז הוערך בכ־270 מיליון שקל. לבסוף העסקה לא יצאה לפועל. מאז החלו הקידוחים במאגר ונחתמו חוזים — לרבות חוזה של כ־10 מיליארד דולר מול חברת החשמל הירדנית.

לפי דיווחי דלק לבורסה, חברת רציו חיפושי נפט, השותף הכללי ברציו, היא בבעלות משותפת של ד.ל.י.ן. הבעלות בשותף הכללי שייכת לליגד ויאיר רוטלווי (34%), לחברת ההנדסה חירם (30%), לאיתן איזנברג (8.5%), ליונה צפריר (8.5%) ולעוה"ד בעז בן צור ואלי זוהר (15%) בנאמנות. בכוונת קבוצת אלון לקנות האחזקות שבנאמנות.

אסדת לווייתן, צילום: אלעד גרשגורן אסדת לווייתן | צילום: אלעד גרשגורן אסדת לווייתן, צילום: אלעד גרשגורן

רכישת אחזקות במאגר יכולה להתבצע על ידי קניית חלקים מהמאגר עצמו או על ידי קניית חלק בשותף הכללי. השותף הכללי במאגר לווייתן זכאי לתמלוג־על (חלק מההכנסות) בשיעור של 8%. לאחר כחמש שנים התמלוג ירד ל־6%. בעבר דיווחה דלק (המחזיקה ב־45.34% מלווייתן) שההכנסות מהמאגר צפויות לעמוד על כ־1.5 מיליארד דולר בשנת ההפקה הראשונה, מהם זכאית רציו לחלקה ומשם גם לחלקה בתגמול־העל.

אלון גז, המנוהלת על ידי אלי משגב והיו"ר אבי גפן, פרסמה בשבוע שעבר את הדו"ח הכספי שלה לרבעון הראשון של 2017. מהדו"ח עולה כי היא סיימה את הרבעון ברווח נקי של כ־30 מיליון שקל - עלייה של כ־25% מהרבעון המקביל. הכנסות החברה לרבעון זה הסתכמו בכ־70 מיליון שקל, עלייה של כ־6%. מקבוצת אלון נמסר כי "בשלב זה טרם הבשילו מגעים כלשהם לכדי מו"מ מתקדם לביצוע עסקה".

בספטמבר 2016 אושר הסכם לפיו אלון גז, לה יש פעילות בסקטור הגז הטבעי, מוחזקת על ידי שרגא בירן וקיבוצים. מנגד, אלון ריבוע כחול מוחזקת על ידי מוטי בן משה, והיא אחראית על פעילות הקמעונאות והדלקים של דור אלון, ריבוע כחול ונעמן גרופ.

 

מרציו סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות