אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ הודיע: ארה"ב פורשת מהסכם האקלים של פריז - "אינו הוגן עבורנו" צילום: איי פי

טראמפ הודיע: ארה"ב פורשת מהסכם האקלים של פריז - "אינו הוגן עבורנו"

הנשיא אמר בהודעה מיוחדת כי ארה"ב עשויה לנהל מו"מ על הסכם חדש או על חזרה להסכם פריז תחת התנאים שיתאימו לה; לדבריו, ההסכם הנוכחי היה מביא לאובדן של 2.5 מיליון משרות בארה"ב תוך עשור; נבחרתי לשרת את תושבי פיטסבורג ולא פריז"

01.06.2017, 22:38 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע הלילה (ה') על פרישתה של ארה"ב מהסכם פריז להפחתת פליטת גזי חממה, לקול תשואות הנוכחים במעמד ההכרזה בגן הוורדים בית הלבן. עם זאת, ציין כי ארה"ב עשויה לנהל מו"מ על הסכם חדש או על חזרה להסכם פריז תחת התנאים שיתאימו לה, ובכוונתו לפעול בעניין עם מנהיגי המפלגה הדמוקרטית והמעורבים בהסכם. לדבריו, "אם זה יעבוד, זה יהיה נהדר. ואם לא, זה בסדר". 

"מדובר בהסכם שאינו הוגן ברמה הגבוה ביותר עבורנו", אמר טראמפ בהתייחסו להסכם הנוכחי, שלפרישה ממנו צפויות השלכות מרחיקות לכת באשר למאבק בהתחממות הגלובלית. לדבריו, ההסכם היה מביא לאובדן 2.5 מיליון משרות בארה"ב תוך עשור. הוא ציין כי ההסכם מגביל קשות את ארצו, גורם לפיטורי עובדים ומסייע למתחרותיה הכלכליות - "באיזה שלב הן מתחילות ללעוג לנו?", תהה הנשיא, "נבחרתי לשרת את תושבי פיטסבורג ולא פריז". בהקשר זה שב על דבריו לפיהם ארה"ב תחדש את המשא ומתן על ההסכמים המסחריים שלה מול מדינות זרות. 

קראו עוד בכלכליסט

"כמישהו שאכפת לו מאוד מהסביבה איני יכול לתמוך בהסכם שמעניש את ארה"ב", אמר הנשיא והבהיר כי ארה"ב תמשיך להיות המדינה עם "הסביבה הנקייה ביותר. יש לנו די מקורות אנרגיה, אבל לפי ההסכם אנחנו צריכים לשמור אותם נעולים מאחורי מפתח ולהותיר מיליוני משפחות לכודות בעוני".

"סין תוכל להמשיך לזהם במשך 13 שנים, הודו תקבל מיליארדים ותוכל להכפיל את ייצור הפחם, אפילו אירופה תוכל לייצר פחם. ההסכם גורם לאובדן מקומות עבודה והסטתם למקומות אחרים. ההסכם הזה לא נוגע להגנה על האקלים אלא למתן הטבות למדינות אחרות", אמר טראמפ.

הכרזתו של טראמפ הלילה, צילום: איי פי הכרזתו של טראמפ הלילה | צילום: איי פי הכרזתו של טראמפ הלילה, צילום: איי פי

לפני דבריו על הסכם פריז, ציין טראמפ את ההישגים הכלכליים תחת הנהגתו וטען כי נוספו מעל מיליון משרות במגזר הפרטי וערך שוק המניות עלה ב-3.3 טריליון דולר.

אלון מאסק לא ייעץ יותר לטראמפ

מנכ"ל טסלה, אלון מאסק, הודיע בעקבות הכרזת טראמפ כי יעזוב את שני הפורומים המייעצים לנשיא בהם הוא חבר. מדובר בגופים בהם חברים יזמים אחרים.

 

"השינויים באקלים הם אמיתיים. נטישת הסכם פריז אינו טוב לארה"ב או לעולם", אמר מאסק וציין כי עתה אין לו ברירה אלא לעזוב את הפורומים.

מנכ"ל ג'נרל אלקטריק, ג'ף אימלט, הגיב גם הוא באכזבה להצהרת טראמפ ואמר כי "ההתחממות הגלובלית היא אמיתית. כעת התעשייה תצטרך להוביל את המאבק בנושא זה. איננו יכולים לסמוך על הממשלה".

הנשיא הקודם ברק אובמה, שחתם על הסכם פריז, אמר בתגובה כי "ממשל טראמפ הצטרף למספר מועט של מדינות שדוחות את העתיד". כיום רק שתי מדינות לא חתומות על ההסכם - סוריה וניקרגואה.

מפעלים מזהמים, צילום: cc by Andreas Habich מפעלים מזהמים | צילום: cc by Andreas Habich מפעלים מזהמים, צילום: cc by Andreas Habich

"המצאה של הסינים"

במהלך קמפיין הבחירות שלו הבטיח טראמפ להוציא את ארה"ב מההסכם, עליו חתומות כ-200 מדינות ואשר נועד להפחית את ההתחממות הגלובלית. בסוף השבוע האחרון התחייבו שישה משבעת מנהיגי מדינות ה-G7 - למעט טראמפ - לאשרר את הסכם האקלים. בעבר אמר טראמפ כי התיאוריות לגבי ההתחממות הגלובלית הן "המצאה של הסינים", שנועדה לפגוע בייצור האמריקאי.

הסכם האקלים שנחתם בפריז ב-2015 נועד להאט את קצב ההתחממות הגלובלית באמצעות הקטנה של צריכת דלקי מאובנים ופליטת גזי חממה. היעד שנקבע הוא צמצום ההתחממות לרמה הנמוכה מ־2 מעלות צלסיוס, או אף 1.5 מעלות צלסיוס בטווח הארוך. השגת יעד זה חיונית, לפי מדענים, כדי למנוע מצב שבו ייגזר על כדור הארץ עתיד עגום ובלתי נמנע של עליית פני הימים, הצפות קשות, בצורות, מחסור במים ובמזון וסערות חסרות תקדים בחומרתן. אבל מקור לנחמה אפשר למצוא במחקר שפורסם החודש ולפיו ההתקדמות שמבצעות סין והודו בריסון פליטת הגזים בתחומן מתנהל בקצב מהיר כל כך, שההשפעה שתהיה למדיניות הממשל החדש בארה"ב תצטמצם משמעותית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
סין תוביל את העולם...
עוד חזית של המעצמות הגדולות, אם סין באמת תוביל את הטיפול ב-"אפקט החממה" היא תקבל מוניטין משמעותי ורק תחזק את עצמה ותתקרב למעמד המעצמה המובילה בעולם, היות והרבה מדינות יראו בה מנהיגה וישפרו את היחסים איתם. לפי דעתי ארה"ב הולכת לעזוב את המקום הראשון לטובת סין בעשור הקרוב, אני רק מקווה שזה יהיה בשלום ולא במלחמה...
מדס  |  02.06.17
לכל התגובות