אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שר הכלכלה הרוסי: "אנחנו יכולים לחיות לנצח עם מחיר של 40 דולר לחבית נפט" צילום: בלומברג

שר הכלכלה הרוסי: "אנחנו יכולים לחיות לנצח עם מחיר של 40 דולר לחבית נפט"

לדברי מקסים אורשקין, "מחירי הנפט עלולים לצנוח עוד ביותר בתוך שנה או שנתיים, וקרנות הגידור המהמרות על עלייתם לוקחות סיכונים עצומים"

02.06.2017, 12:53 | בלומברג

"רוסיה מוכנה לחיות לנצח עם רמת מחירים של 40 דולר לחבית נפט ואף פחות מכך. המדיניות המאקרו-כלכלית שלנו מתבססת כעת על הנחת יסוד של 40 דולר לחבית", כך אמר שר הכלכלה הרוסי, מקסים אורשקין, בראיון לבלומברג בפורום הכלכלי העולמי בסנט פטרסבורג, שהחל אתמול (ה').

קראו עוד בכלכליסט

בעוד תוכניותיה הכלכליות של רוסיה הולכות ומתכנסות סביב מחיר זה של נפט, אומר אורשקין כי הוא מופתע מהמגמה השורית של קרנות הגידור לאחרונה. ההימורים על עליות במחירי הנפט הגולמי מסוג WTI זינקו בשיעור הגבוה ביותר מתחילת השנה, בעוד ערב הסעודית ורוסיה מנסות לגבש תמיכה להסכם ביניהן מהחודש שעבר. כך על פי נתוני מועצת המסחר בחוזים עתידיים לסחורות.

"מחיר הנפט עלול לצנוח עוד יותר בתוך שנה או שנתיים, וקרנות אלו לוקחות סיכונים עצומים", אמר אורשקין.

קידוח נפט, צילום: בלומברג קידוח נפט | צילום: בלומברג קידוח נפט, צילום: בלומברג

הפוזיציה נטו ארוכת הטווח של קרנות הגידור על הנפט מסוג WTI - שהיא המרווח בין הימורים על עליות במחיר לבין הימורים על הירידות – עלתה ב-20% בשבוע שהסתיים ב-23 במאי. כך על פי CFTC. מספר זה צנח ב-50% בארבעת השבועות שלפני כן. הפוזיציות ארוכות הטווח בנפט מסוג ברנט - המשמש כמדד עוגן והנסחר בפרמיות קטן לתערובת הנפט מהרי אורל שרוסיה מייצאת - עלו ב-17%, כך לפי ICE Futures Europe.

אורשקין מעלה תהיות לגבי "האסטרטגיה של קרנות גידור אלו", הסוגרות עסקאות עם יצרניות שמן פצלים לשנה או שנתיים מעכשיו, "משום שהסיכונים ישנם", הוא אומר.

מחיר הנפט נע סביב 50 דולר לחבית מאז שמדינות אופ"ק ויצרניות נוספות, בהן רוסיה, הסכימו להמשיך את קיצוץ מכסות הייצור בתשעה חודשים נוספים.

עמדתו השורית של אורשקין לגבי נפט קיימת אף אצל עמיתיו. הסגנית הבכירה של נגיד הבנק המרכזי של רוסיה, קסניה יודייבה, אמרה בשבוע שעבר כי ישנה "אי ודאות רבה" לגבי התחזיות לנפט. לדבריה, "התחזיות שלנו יוצאות מתוך הנחה שישנה הסתברות גבוהה מאוד שבטווח הבינוני המחיר יחזור לרמה של 40 דולר לחבית". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות