אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצוא הנפט מעיראק במאי - בשיא של חצי שנה צילום: בלומברג

יצוא הנפט מעיראק במאי - בשיא של חצי שנה

היצואנית השנייה בגודלה באופ"ק ייצאה 122 מיליון חביות בחודש שעבר - ממוצע של 4 מיליון חביות ביום

02.06.2017, 20:01 | בלומברג

בחודש מאי נרשם שיא של חצי שנה בייצוא הנפט הגולמי מעיראק - זאת בעוד היצואנית השנייה בגודלה בארגון יצואניות הנפט (אופ"ק) מנהלת משא ומתן עם שאר החברות בארגון על המשך הקיצוץ בתפוקה.

קראו עוד בכלכליסט

מכליות נפט העמיסו 122 מיליון חביות של נפט עיראקי גולמי בנמלים במפרץ הפרסי ובים התיכון בחודש שעבר - כך על פי נתוני מעקב אחר כלי שיט וספנות שאספה בלומברג. מדובר בייצוא של 3.93 מיליון חביות ביום בממוצע, קרוב מאוד לשיא שנקבע בנובמבר.

מכירת נפט משדות של המדינה, לא כולל משדה KRG, עמדו על ממוצע של 3.62 מיליון חביות ביום - כך מסר שר הנפט העיראקי בבגדד אתמול (ה'). עם זאת, לפי המעקב שעורכת בלומברג, מדובר בממוצע יומי של 3.31 מיליון חביות ביום.

בארות נפט בוערים בעיראק, צילום: איי אף פי בארות נפט בוערים בעיראק | צילום: איי אף פי בארות נפט בוערים בעיראק, צילום: איי אף פי

היקף הייצוא מהמדינה השכנה, איראן, עלה אף הוא בחודש שעבר והגיע לממוצע יומי של 2.2 מיליון חביות ביום, לעומת 1.82 מיליון חביות ביום בממוצע באפריל - כך לפי המעקב של בלומברג אחר כלי שיט וספנות. משלוחי הנפט מלוב, שעליה לא חלות ההגבלות של אופ"ק, עמדו על שיא של שנתיים וחצי.

תשעה חודשים נוספים

הגבלות התפוקה של אופ"'ק נכנסו לתוקפן בינואר למשך חצי שנה, כאשר ב-25 במאי החליטו המדינות החברות בארגון על הארכה של תשעה חודשים נוספים של צמצום בתפוקה, במטרה להחזיר את מחיר הנפט לרמה של 50 דולר לחבית. העלייה בייצוא מעיראק יכולה להיות מוסברת גם בשל הייצוא החלש באפריל, שנגרם בחלקו בשל מזח שהיה בשיפוצים.

במסגרת ההסכם עם אופ"ק התחייבה עיראק להקטין את התפוקה היומית שלה ב-210 אלף חביות מהרמה של אוקטובר. בעוד שייצוא אינו מדד שיכול להעיד במדויק על הייצור, השווקים עדיין עוקבים אחר הנתונים באדיקות על מנת לנסות לאמוד את היקף התפוקה. לעיראק אין את היכולת לאחסן נפט גולמי כמו שיש לחלק מהיצרניות האחרות - עובדה שמכריחה אותה לייצא יחסית מהר את הסחורה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות