אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: גוגל עשויה להיקנס ב-9 מיליארד דולר תוך חודשיים איור: ערן מנדל

דיווח: גוגל עשויה להיקנס ב-9 מיליארד דולר תוך חודשיים

חקירת הגבלים עסקיים שהחלה נציבות האיחוד האירופי לפני שבע שנים צפויה להגיע לקיצה; ענקית הטכנולוגיה נאשמת בהתנהלות מונופוליסטית ודורסנית בתחום החיפוש - מה שפגע הן במתחרות שלה והן בצרכנים

04.06.2017, 10:31 | ויקי אוסלנדר
רשות ההגבלים העסקיים באיחוד האירופי צפויה לקנוס את גוגל בעד 9 מיליארד דולר עד אוגוסט הקרוב, כך לפי דיווח של סוכנות רויטרס, הנשען על מקורות המקורבים לחקירה.

קראו עוד בכלכליסט

החקירה של רשות ההגבלים החלה לפני שבע שנים, בנובמבר 2010, בעקבות תלונות מצד מתחרות גוגל בארה"ב ובאירופה לפיהן החברה מבצעת מניפולציות לתוצאות החיפוש שלה. מניפולציות אלו הביאו לכאורה לכך ששירותי המכירות שמפעילה גוגל יקבלו עדיפות בתוצאות החיפוש - בעוד תוצאות מתחרות (שלא שילמו לגוגל על שדרוג החשיפה) יוסתרו לחלוטין. גוגל לכאורה הסיטה בצורה מלאכותית תנועת גולשים ממתחרים ומנעה מהם לפעול בצורה חופשית בשוק.

מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ'אי | צילום: בלומברג מנכ"ל גוגל, סונדאר פיצ

ב-2015 החליטה רשות ההגבלים העסקיים להגיש תלונה נגד גוגל בנושא ומאז מנסה החברה ליישב אותה ללא הצלחה. הרשות ציינה בהודעתה כי הפעולות שבהן נקטה גוגל פגעו לא רק במתחרות שלה, אלא אף בצרכנים שטעו לחשוב כי הם מקבלים תוצאות חיפוש על סמך רלוונטיות, איכות או מחיר. בנוסף פתחה הנציבות בחקירה נפרדת בנוגע למערכת ההפעלה של גוגל, אנדרואיד. במסגרתה, נבחנה האפשרות שגוגל כרתה הסכמים אנטי-תחרותיים וניצלה את מעמדה הדומיננטי בתחום מערכות ההפעלה למובייל.

לרשות ההגבלים מותר להשית קנס של עד 10% מההכנסות השנתיות של הנאשם, במקרה זה מדובר על 9 מיליארד דולר בהתייחס לתוצאות הכספיות של אלפבית - חברת האם של גוגל - ב-2016. כמו כן, אם תמצא גוגל אשמה היא תידרש לא רק לקנס, אלא גם לשינוי התנהלותה. בין היתר הרשות עלולה לאלץ אותה לשנות את האופן שבו האלגוריתם של גוגל מנקד אתרים ומעלה אותם מעלה בתוצאות החיפוש.

רק לפני חודש השלימה רשות ההגבלים באיחוד האירופי את החקירה שלה על התנהלות פייסבוק בזמן רכישת חברת המסרים המידיים ווטסאפ. הרשות קנסה את פייסבוק ב-110 מיליון יורו על הצגת מידע כוזב במסגרת הרכישה. פייסבוק טענה בפני רשות ההגבלים כי לא תהיה לה דרך להצליב בין שמות המשתמשים בין תוכנת המסנג'ר של החברה לבין ווטסאפ, אך שנה מאוחר יותר השלימה בפועל מהלך שכזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות