אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד לתנאים המקוריים: ג'יימס ריצ'רדסון תוכל לגשת שוב למכרז הדיוטי פרי בנתב"ג צילום: יריב כץ

בניגוד לתנאים המקוריים: ג'יימס ריצ'רדסון תוכל לגשת שוב למכרז הדיוטי פרי בנתב"ג

רשות שדות התעופה יוצאת במכרז חדש לחנות בטרמינל 3 ולחנות בטרמינל 1 שיהיה תקף ל-10 שנים; תאפשר גם לג'יימס ריצ'רדסון לגשת אליו על אף שהיא מסיימת את ההתקשרות לפני תום תקופת החוזה המקורי

04.06.2017, 15:23 | אורנה יפת
כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט", ג'יימס ריצ'רדסון מסיימת את חוזה ההתקשרות שלה להפעלת חנות הדיוטי פרי בנתב"ג בסוף דצמבר 2017 – שנתיים לפני תום תקופת החוזה המקורי, שמסתיים רשמית ב-2020, ולפני מועד האופציה להארכתו. המפעיל החדש יחל להפעיל את החנות ב-1 בינואר 2018. מדובר במכרז להפעלת חנות הקוסמטיקה, אלכוהול ומוצרי טבק והוא יהיה תקף ל-10 שנים, כלומר עד 2028.

קראו עוד בכלכליסט

רשות שדות התעופה (רש"ת) יוצאת במכרז חדש לחנות בטרמינל 3 ולחנות בטרמינל 1 ותאפשר גם לג'יימס ריצ'רדסון לגשת למכרז זה. זאת בניגוד לתנאי המכרז המקורי ובניגוד לדרך בה פעלה בעבר מול החברות באג וסקאל, שיצאו מנתב"ג באמצע חוזה ולא הורשו לגשת למכרז החלופי.

חנות דיוטי פרי ג חנות דיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון | צילום: סיון פרג' חנות דיוטי פרי ג

במכרז החדש הורידה רשות שדות התעופה את שיעור ההצמדה לגידול בתנועת הנוסעים מ-70% ל-40% בשל הגידול שנרשם בה. בשנה האחרונה ניהלה ג'יימס ריצ'רדסון עם רש"ת מו"מ נוקב וארוך וטענה לפגיעה במכירות ולקושי לשלם את התמלוגים הגבוהים לאור העלייה בתנועת הנוסעים. כעת הרשות מאפשרת לג'יימס ריצ'רדסון לסיים את החוזה לפני תום התקופה, מבלי לחלט לה ערבויות ואף מאפשרת לה, כאמור, להשתתף במכרז החדש.

ג'יימס ריצ'רדסון זכתה במכרז בנתב"ג בשנת 2013 והתחייבה לדמי תמלוגים של 169 מיליון דולר בשנה שכבר האמירו ל-210 מיליון דולר בשנה כנגזרת מהקיף המכירות ותנועת הנוסעים.

כזכור, חברה בבעלותו של איש העסקים ליאון פאליק שמפעילה את חנויות "דיוטי פרי אמריקה" בשדות תעופה בעולם, הגישה עתירה מנהלית נגד רשות שדות התעופה וחברת ג'יימס ריצ'רדסון בבקשה למנוע מהרשות לשנות את תנאי המכרז בטרמינל 3 לטובת ג'יימס ריצ'רדסון ולא לאפשר לאחרונה לגשת למכרז החדש על חנות הטבק והאלכוהול בנתב"ג, במידה שהרשות תקצר לה את תקופת המכרז המקורית. בנוסף, דרשה העותרת שלא לאפשר לג'יימס ריצ'רדסון לחבור לחברת היינמן הגרמנית ולהגיש הצעה משותפת כפי שהשתיים מתכננות. כעת כאמור, ההודעה של רש"ת מלמדת כי החשש של דיוטי פרי אמריקה לא היה לשווא.

ברש"ת הסבירו בעבר את המהלך שמנוגד לתנאי המכרז ומקל עם ג'יימס ריצ'רדסון בפתיחתו של טרמינל 1 לטיסות לואו קוסט ובשינוי בתנועת הנוסעים לאור מדיניות השמיים הפתוחים. לראשונה, יאפשרו תנאי המכרז להגיש הצעה להפעלת חנות הדיוטי-פרי בטרמינל 1 בלבד לטיסות הלואו-קוסט הבינלאומיות, לטרמינל 3 לטיסות בינלאומיות או לשני הטרמינלים יחד. "עם פתיחתו המלאה של טרמינל 1 לטיסות לואו-קוסט בינלאומיות ישתנה תמהיל הנוסעים היוצאים מטרמינל 1 בנמל התעופה בן גוריון שבו צפויים לעבור מידי שנה כמיליון וחצי נוסעים, כשתנועת הנוסעים מטרמינל 3 צפויה לעבור את ה 8 מיליון", נמסר מרש"ת.

בטרמינל 1 צפויות לעבור מדי שבוע 216 טיסות בינלאומיות מ-24 מדינות ביניהן של חברות תעופה EASYJET , WIZZAIR, ישראייר, ארקיע, אפ, פאגסוס, טוס, ראיין אייר ובלו בירד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות