אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש העליון אסר על הבאת אוניית אמוניה נוספת לישראל צילום: פיני חמו

ביהמ"ש העליון אסר על הבאת אוניית אמוניה נוספת לישראל

השופטים הותירו על כנה את החלטתם כי המכל ייסגר עד סוף יולי - אך ביטלו את ההרשאה שנתנו בשבוע שעבר להביא אוניית אמוניה נוספת

04.06.2017, 20:14 | שירות כלכליסט

סאגת מכל האמוניה בחיפה מתקרבת לסופה: לפני שעה קלה (א') פסקו שלושת שופטי ביהמ"ש העליון כי אסור להביא לישראל אוניות שנושאות חומר גלם חדש. עוד קבעו כי ההחלטה לסגור את המכל עד סוף יולי תישאר בעינה.

קראו עוד בכלכליסט

בכך הפכו השופטים את החלטתם משבוע שעבר, אז אמנם קבעו שיש לסגור את המכל עד סוף יולי, אך התירו להביא אוניית אמוניה אחת כדי לספק את צרכי המשק.

עיון בפסק הדין מהיום של השופטים חנן מלצר, אורי שהם ונעם סולברג, מעלה שחברת חיפה כימיקלים הודיעה בתחילת יוני כי לא תעמוד בתנאים שהושתו עליה בנושא סגירת המכל. לדברי השופטים, "אין איפוא עוד מקום להבאת אניות אמוניה למילוי המיכל, שכן המערערת (חיפה כימיקלים - ל"ג) מסרה בהודעתה מתאריך 01.06.2017 כי לא תעמוד בתנאים שהושתו עליה", כאשר "מתברר כי המערערת לא עמדה גם במה שנדרש ממנה על ידי המשרד להגנת הסביבה ובית המשפט המחוזי הנכבד בהקשר להגשת תוכנית לריקון מלא ומוחלט של המכל ולהערכות לביצוע התוכנית האמורה בהקדם האפשרי".

חיפה כימיקלים, צילום: אלעד גרשגורן חיפה כימיקלים | צילום: אלעד גרשגורן חיפה כימיקלים, צילום: אלעד גרשגורן

לפי החברה, במכל נותרו 300 טונות אמוניה בלבד מתוך קיבולת של 14 אלף טונות.

השאלה הגדולה היא מה יעלה בגורל חיפה כימיקלים, שמושבתת כבר כמה שבועות ואינה יכולה להשיג לכאורה אמוניה בהיקף גדול כבר מאוגוסט הקרוב.

במשרדי הכלכלה והאוצר ינסו לקדם כבר ביום ראשון הקרוב החלטת ממשלה שמציעה פתרון ארוך טווח שיותיר את פעילות המפעל "בחיים", וזאת מאחר שחיפה כימיקלים אחראית לטענתם ל-2% מהייצוא התעשייתי של ישראל.

שאלה נוספת היא מה יעלה בגורל מאות העובדים שעלולים למצוא עצמם כבר בעוד 3 חודשים ללא מקום עבודה. בין הפתרונות הנראים באופק - יבוא אמוניה מירדן, הצבת אוניה בלב ים עם מקשר ימי שיזרים אמוניה לחוף או הפעלה של המכל תחת פסיקה חדשה של בתי המשפט בנצילות נמוכה.

יונה יהב ראש עיריית חיפה, אמר :"בית המשפט העליון לא הולך שולל אחרי ההונאות של חיפה כימיקלים והוכיח שוב כי יש דין צדק בישראל".

עמותת צלול מסרה בתגובה: "המאבק של צלול ועיריית חיפה הביא לניצחון חשוב לאינטרס הציבורי, אשר זוכה לגיבוי כה מוחלט של ביהמ"ש. במדינה מטורפת, שבה ראש הממשלה דואג יותר לטייקונים מחו״ל מאשר לשלומם וביטחונם של תושבי הצפון ודוחף להשארת מיכל האמוניה במפרץ חיפה, מזל שיש לנו שופטים שדואגים לאינטרסים של הציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
אי מילוי האמוניה
מדינה בהפרעה ! לפישמן שחייב מיליארדים עושים תיספורת ואת חיפה כימיקלים חברה רווחית שמוכרת במיליארדים סוגרים . מה הבהילות ? מכל האמוניה עובד ללא דופי 32 שנה והיה יכול לעבוד אפילו במתכונת מצומצמת עוד שנה עד שיוקם מפעל לאמוניה ומבלי לסגור חברה על כל מאות עובדיה במעגל הראשון ואלפים במעגל השני .
יעקב  |  05.06.17
2.
אסור להיות שאנן
אסור עדיין להיות שאנן. ביבי ״מושחתיהו״, ינסה כל תכסיס אפשרי, על מנת לסייע לחבריו הטייקונים. חייבים לעמוד על המשמר, שביבי יחד עם עוזרו הנאמן השר לאיכ״ס, לא ינסו להעביר חקיקה של הכנסת, וזאת על מנת לבטל את החלטת בית המשפט העליון. זה אמנם נשמע הזוי, אבל כבר היה תקדים בזמן המאבק סביב הקמת תחנת הכוח ״רידינג ד״ בצפון תל אביב. אז, אחרי שכשלו הנסיונות לאשר את בניית תחנת הכוח המזהמת, העבירה ממשלת מפא״י חוק בכנסת שכותרתו ״חוק רידינג ד׳״ מכיוון והסיאוב של ביבי עולה גם על הסיאוב של מפא״י, חייבים להיזהר.
רוביק אגרון  |  04.06.17