אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברי מועצה יקבלו 1,000 שקל בחודש על השתתפות בישיבות צילום: אלכס קולומויסקי

חברי מועצה יקבלו 1,000 שקל בחודש על השתתפות בישיבות

ועדת השרים לחקיקה בכנסת אישרה לראשונה: חברי מועצות של רשויות מקומיות יקבלו תגמול על השתתפות בישיבות. ככל שהעיר חזקה יותר, היא תישא בחלק גדול יותר בתשלום במקום המדינה. התקציב הנדרש למימון המהלך: 40 מיליון שקל

04.06.2017, 23:00 | שחר אילן

ועדת השרים לחקיקה אישרה לראשונה הצעת חוק של יו"ר ועדת הפנים של הכנסת ח"כ דוד אמסלם מהליכוד לתגמול חברי מועצות של רשויות מקומיות עבור השתתפות בישיבות.

עד היום לא קיבלו נבחרי הרשויות מלבד ראש העיר והסגנים שכר, תגמול או החזר הוצאות עבור השתתפות בישיבות המועצה. התשלום החודשי לחבר מועצה צפוי להגיע לאלף שקלים בממוצע לחודש ולסכום גבוה יותר במקרה של הערים גדולות. מרכז השלטון המקומי הודיע על התנגדותו להצעה בשל העלויות הכספיות שייפלו על הרשויות.

הנבחרים היחידים ברשויות המקומיות בישראל שמקבלים שכר הם ראש הרשות וחלק מסגניו. החוק אינו מאפשר לחברי מועצה רגילים ולסגנים שאינם בשכר לקבל אפילו החזר הוצאות או תשלום עבור השתתפות בישיבות. זהו מצב בעייתי שכן חברי מועצה נדרשים להשתתף בישיבות של מועצת הרשות והוועדות שלה שרבות מהן נערכות בשעות העבודה. המצב הזה גם מקנה יתרון לעסקנים מקצועיים שמקבלים משכורת ממוסד הקשור למפלגתם. מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלה שברוב מדינות אירופה שנבדקו חברי מועצות של רשויות מקומיות מקבלים שכר או תשלום עבור השתתפות בישיבות או החזר הוצאות.

אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק אילוסטרציה, צילום: שאטרסטוק

אמסלם מסביר את הצעתו בכך ש"מי שעובד צריך לקבל תמורה. אין סיבה שיעבדו חינם. אם זה בחינם, זה נראה חינם". נראה שרווח צדדי מבחינתו תהיה העובדה שההצעה תועיל לפעילים המקומיים של המפלגות כלומר הדרג שחשוב כל כך בבחירות הפנימיות בליכוד.

אמסלם השיג מהאוצר תקציב של 20 מיליון שקל. הוא מתכוון שהעלות לרשויות המקומיות תהיה 20 מיליון שקל נוספים כלומר שסך כל התקציב לתשלומים לחברי מועצה יעמוד על 40 מיליון שקלים. כן הוא מתכוון שההשתתפות של המדינה בעלות תשלומים לחברי המועצה תהיה דיפרנציאלית כלומר שככל שהעיר חזקה יותר כלכלית היא תישא בחלק גדול יותר מהעלות והמדינה בחלק קטן יותר. "בתל אביב המדינה תשתתף ב־5%", הוא אומר "ובאופקים ב־95%".

התשלום יהיה עבור עד שתי ישיבות בחודש. בישראל 257 רשויות מקומיות שבהן מכהנים כ־3400 חברי מועצה (כולל מועצות אזוריות), כלומר אם אכן יוקצבו 40 מיליון שקלים מדובר בכאלף שקל בממוצע לחודש לחבר מועצה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות