אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיזוג ענק בסין מאיים ליצור מפלצת אנרגיית פחם בשווי 267 מיליארד דולר צילום: Kyodo

מיזוג ענק בסין מאיים ליצור מפלצת אנרגיית פחם בשווי 267 מיליארד דולר

שנחואה גרופ, אחת מחברות כריית הפחם הגדולות בסין, מנהלת מגעים עם צ'יינה גואודיאן, אחת מחמש חברות החשמל מאנרגיית פחם הגדולות במדינה, לקראת מיזוג

05.06.2017, 17:52 | שירות כלכליסט

שנחואה גרופ (Shenhua Group), אחת מחברות כריית הפחם הגדולות בסין, מנהלת מגעים עם צ'יינה גואודיאן (China Guodian), אחת מחמש חברות החשמל מאנרגיית פחם הגדולות במדינה, לקראת מיזוג שעשוי ליצור חברת ענק עם נכסים בשווי 267 מיליארד דולר.

קראו עוד בכלכליסט

המיזוג יקשה על נשיא סין שי ג'ינפינג לעמוד ביעדים שלו לרפורמה בתעשיית החשמל במדינה, שכוללים פירוק חברות ממשלתיות מנופחות והפחתת התלות בפחם. המיזוג הזה צפוי ליצור מונופול נוסף שייחשב גדול מכדי ליפול.

בכל זאת, המשקיעים בשלב זה מעודדים את המו"מ בין החברות. מניית צ'יינה שנחואה טיפסה ב-6.8% במסחר בהונג קונג, ואילו המסחר במניה של זרוע של גואודיאן בשנגחאי הופסק לאחר שהתחזקה ביותר מ-3% ביום שישי.

גואודיאן צפויה להרוויח במיוחד מהמיזוג, שיעניק לה אספקה זולה של פחם משינחואה. עם זאת, לא ברור מה ההטבות המיידיות עבור שנחואה, שכן מדובר במיזוג עם חברה הנאבקת בתפוקת יתר וירידה בהכנסות. ההערכה היא כי מיזוג היה בלתי נמנע בשל המאמצים של הממשלה לצמצם את הסקטור, וגואודיאן עדיפה על שותפות פוטנציאליות אחרות.

הראלי במניית שינחואה נובע גם כנראה מההערכה כי החברה תרוויח מזרם הכנסות מגוון יותר במקרה של ירידת מחירי הפחם.

על אף ההבטחות של סין על הפחתת התלות בפחם, הוא נותר זול יחסית ואחראי לחלק ניכר משימושי האנרגיה במדינה: קרוב לשני שלישים ב-2015, בהשוואה ל-15% בארה"ב.

זיהום אוויר בבייג זיהום אוויר בבייג'ינג | צילום: Kyodo זיהום אוויר בבייג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות