אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקרים של צבא רוסיה פרצו לתוכנות ההצבעה בבחירות בארה"ב

האקרים של צבא רוסיה פרצו לתוכנות ההצבעה בבחירות בארה"ב

לפי דיווח הנשען על מסמכים שהודלפו מה-NSA, יחידת הסייבר של המודיעין הרוסי פיצחה מערכות של חברות שסיפקו תוכנות הצבעה לבחירות 2016. המידע ככל הנראה הודלף בידי סוכנת צעירה של ה-NSA, שנעצרה מאז

06.06.2017, 11:19 | ויקי אוסלנדר
האקרים מיחידת המודיעין של צבא רוסיה פרצו למערכות החברות שסיפקו את תוכנות ההצבעה בבחירות לנשיאות ארה"ב. כך לפי חשיפה של אתר החדשות The Intercept.

קראו עוד בכלכליסט

אתר החדשות מצטט מסמך של סוכנות לביטחון לאומי ה-NSA שהוכן ב-7 במאי 2017; לפיו, שירות המודיעין של הצבא הרוסי (GRU) ניהל את המתקפה שהתרחשה שבועות ספורים לפני הבחירות בארה"ב. עם זאת, הדו"ח אינו מציג את הדרך שבה חדרו הרוסים למערכות ההצבעה והאם הפריצות היו בעלות משמעות לתוצאות הבחירות.

פוטין וטראמפ פוטין וטראמפ פוטין וטראמפ

עוד חושף המסמך המודלף כי כדי להצליח לפרוץ למערכות המחשוב של חברות ההצבעה פתחו ההאקרים במבצע פישינג של עובדי חברה ששמה לא נחשף במסמך. לפי The Intercept, ב-24 באוגוסט 2016 שלחו הרוסים מיילים שמתחזים להיות מטעם גוגל ומכילים לינק ששולח את המשתמש לאתר מזויף שמבקש גישה לפרטי הגולש.

לפי המסמך, "לא ברור אם מתקפת הפישינג הצליחה להשיג את כל מטרותיה ואיזה מידע היא הצליחה להשיג בעקבותיו". עם זאת, חלק מהתוכנית ככל הנראה הצליח, משום שב-27 באוקטובר פרטי עובד כלשהו שנגנבו נוצלו כדי להפיץ מייל מזויף לחברות הצבעה. המייל הכיל קובץ וורד נגוע שאפשר פתיחת דלת אחורית למערכות ההצבעה של כמה חברות אמריקאיות, שסיפקו שירותים אלו בבחירות האחרונות לנשיאות ארה"ב.

פוטין: הם פעלו לבד

רק בשבוע שעבר אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי ארצו נלחמת בתופעת ההאקרים ואם אכן היתה התערבות במערכת הבחירות האמריקאיות, היו אלו פטריוטים שפעלו על דעת עצמם. פוטין, שאמר דברים אלו בוועידה כלכלית בסנט פטרסבורג, אף הציע את האפשרות כי ההאקרים ניסו לטשטש את מיקומם באמצעות מצג שווא כי הם פועלים מרוסיה.

עמדות הצבעה בארצות הברית, בבחירות של 2016, צילום: איי אף פי עמדות הצבעה בארצות הברית, בבחירות של 2016 | צילום: איי אף פי עמדות הצבעה בארצות הברית, בבחירות של 2016, צילום: איי אף פי

יומיים לפני שפרסם The Intercept את המסמך שדלף ככל הנראה מה-NSA, עצר ה-FBI את לי ווינר, עובדת קבלן בת 25 של הסוכנות לביטחון לאומי. היא נאשמתהוצאת חומרים מסווגים מהסוכנות ומסירתם לידי מקורות עיתונאים. אף שבהודעה של משרד המשפטים על מעצרה (שניתנה באותו היום שבו יצא המסמך לאור) לא נעשה קשר ישיר בין המעצר להדלפה, מקורות המצוטטים ב-NBC אישרו כי היא חשודה בהפצת המסמכים. ווינר היתה אחת משישה סוכנים בלבד בעלי גישה לחומר המסווג.

לפני שפרסם The Intercept את פרטי הדו"ח, פנה אתר החדשות לגורמים ב-NSA כדי לאשש את המכתב שנשלח לטענתו על ידי 'גורמים אנונימיים' ואף ניהל משא ומתן עם הסוכנות לגבי צנזור חלקים מהדו"ח שאין להם ערך ציבורי. מגעים אלו הביאו את הסוכנות לחקור את מקור ההדלפה וכלל הנראה למעצרה של ווינר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות