אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת חיפושי הנפט ציון אויל אנד גז מזנקת ב-14% בנאסד"ק ברקע לקידוח בעמק יזרעאל צילום: בלומברג

חברת חיפושי הנפט ציון אויל אנד גז מזנקת ב-14% בנאסד"ק ברקע לקידוח בעמק יזרעאל

מדובר בקידוח לחיפוש נפט בשטח "מגידו-יזרעאל 1" שבעמק יזרעאל בעומק של 4500 מטר; חזון החברה, שהוקמה לפני כ-17 שנים, נגזר מהתנ"ך ומהרצון של האל לקדוח נפט בארץ הקודש ובו זמנית להטיב עם המשקיעים

06.06.2017, 19:45 | ניר טל
בזמן ששותפויות גז ונפט ישראליות, דוגמת מודיעין, תולות את תקוותיהן בחיפושי נפט על אדמת ארה"ב, יש חברות שעושות את הדרך ההפוכה ומאמינות בגילויי נפט על אדמת הקודש בישראל. חברת ציון אויל אנד גז (Zion Oil & Gas), שנסחרת בנאסד"ק לפי שווי של 95 מיליון דולר, מזנקת במהלך המסחר בבורסות ניו יורק בשיעור של 14% (זאת בהמשך לעלייה של 8.5% במסחר אמש) ברקע לתחילתו של קידוח לחיפוש נפט בשטח "מגידו-יזרעאל 1" שבעמק יזרעאל בעומק של 4500 מטר. 

קראו עוד בכלכליסט

ציון אויל אנד גז הוקמה לפני כ-17 שנים כחברה שמטרתה חיפוש נפט וגז בישראל. מדוע דווקא בישראל? חזון החברה נגזר, לטענת יו"ר ומייסד החברה האוונגליסטי ג'ון בראון, מהתנ"ך ומהרצון של האל לקדוח נפט בארץ הקודש ובו זמנית להטיב עם המשקיעים. לתפיסה זו עדות באתר החברה המכיל מספר ציטוטים מספרי בראשית ושמות וסרטון וידאו ובו מסביר בראון על החשיבות שיש לחיפוש הנפט בישראל.

הקידוח הנוכחי הוא אחד מבין מספר קידוחים שביצעה החברה בשנים האחרונות בשטח עמק יזרעאל בנקודות שונות ("באר אליהו", "מענית"). כל זאת מתוך תפיסה כי באזור היבשתי של הלבנט ישנו פוטנציאל להפקה של 6 מיליארד חביות נפט על פי חברת המחקר והייעוץ הצרפתית Beicip-Franlab.

ואולם אף אחד מהקידוחים עד כה לא הפך למסחרי, ובשלב זה לחברה אין הכנסות כלל כך שהיא מתממנת בעיקר מגיוסי הון וחוב לאורך השנים, כשעל פי הערכות הוציאה למעלה מ-100 מיליון דולר על קידוחים אלה עד כה. את הרבעון הראשון לשנת 2017 סיכמה החברה בהפסד של 3.3 מיליון דולר לעומת הפסד של 1.5 מיליון דולר ברבעון המקביל הנובע מהוצאות התפעול הנדרשות לביצוע הקידוחים וקיום החברה. נקודות הקידוח בהן קדחה החברה וקודחת בשלב זה הן חלק מרישיון יבשתי אחד שבו היא מחזיקה באזור.

קידוח נפט, צילום: shutterstock קידוח נפט | צילום: shutterstock קידוח נפט, צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות