אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכון התקנים מחפש חברים חדשים לוועדות התקינה צילום: צביקה טישלר

מכון התקנים מחפש חברים חדשים לוועדות התקינה

המכון פרסם מודעות שקוראות למהנדסים, אדריכלים ואקדמאים להציע את עצמם כחברים בוועדות. במסגרת הרפורמה במכון התקנים שונה הרכבן של הוועדות כך שכוחם של התעשיינים יפחת

07.06.2017, 22:16 | נורית קדוש

השינויים שכפה חוק התקנים החדש שאושר במסגרת חוק ההסדרים הנלווה לתקציב 2016—2017 יוצאים לדרך: במסגרת הרפורמה במכון התקנים הוחלט כי הרכב ועדות התקינה ישונה כך שבכל ועדה יוקצו שני מקומות עבור "שני בעלי השכלה בתחומי ההנדסה, האדריכלות והטכנולוגיה שהם בעלי מומחיות רלבנטית לאחד מתחומי העיסוק של הוועדה".

בהתאם לכך, כעת המכון מחפש מהנדסים, אדריכלים ואקדמאים במקצועות הטכנולוגיה לאיוש ועדות התקינה המרכזיות וועדות התקינה הטכניות במכון.

יו"ר מכון התקנים אורי דורי, צילום: עמית שעל יו"ר מכון התקנים אורי דורי | צילום: עמית שעל יו"ר מכון התקנים אורי דורי, צילום: עמית שעל

במכון מבקשים לא לפנות לארגוני המהנדסים כדי לאייש את התקנים, אלא לפתוח את האפשרות לכל מהנדס להציע את עצמו כמועמד לתפקיד. בדרך זו מבקש המכון להגדיל את מגוון הפונים אליו וכן להצעיר את הרכב הוועדות.

במסגרת השינוי של הרכב ועדות התקינה נקבע כי לוועדות יהיה מבנה גנרי הכולל שני נציגי יצרנים, שני נציגי יבואנים, שני נציגי אקדמיה, שני נציגי צרכנים, שני נציגי ממשלה ושני נציגי מהנדסים.

המהלך לאיתור חברים חדשים לוועדות יוצא לדרך כשלושה חודשים לאחר שהמכון פרסם קול קורא להקמת ועדה ממנה שתפעל במכון ותמנה נציגים מתחומי ההנדסה, האדריכלות והטכנולוגיה שיכהנו כחברים בוועדות התקינה.

בנוסף, במסגרת הרפורמה נקבע כי בראש הוועדות לא יעמוד גורם בעל אינטרס. כלומר, נציגי תעשיית המזון. כיום בראש חלק מהוועדות עומדים נציגי התעשיינים הגדולים.

כך, למשל, בראש ועדת החלב עומד טכנולוג המזון הראשי של תנובה, בראש ועדת הקפה עומד הטכנולוג הראשי של קפה נמס בשטראוס, בראש ועדת התה עומדת טכנולוגית המזון של ויסוצקי ובראש ועדת פירות וירקות עומד מנהל האיכות והבטיחות של סנפרוסט.

מטרת הרפורמה שקודמה בחוק ההסדרים היא לשבור את המונופול של מכון התקנים בתחום בדיקת היבוא למוצרים שונים לישראל.

הפעימה הראשונה של פתיתת תחקום תקינת מוצרי הייבוא לתחרות מצד מעבדות פרטיות תחל באוקטובר 2018 ותכלול בתוכה מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. הפעימה השנייה תחל באפריל של אותה שנה ותכלול מוצרי תקשורת סלולרית, גופי תאורה, תנורי אפייה ועוד. הפעימה השלישית תחל בדצמבר 2019 ובמסגרתה תיפתח לתחרות התקינה של מערכות אנרגיה, מזגנים, מערכות חימום וציוד משרדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות