אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרמניה וצרפת מגבשות הצעה להקמת קרן ביטחון אירופאית צילום: רויטרס

גרמניה וצרפת מגבשות הצעה להקמת קרן ביטחון אירופאית

לדברי שרת ההגנה של גרמניה, הקרן תממן פרויקטים כגון מל"טים, משלוחים של ציוד צבאי והכשרת קצינים

10.06.2017, 15:44 | שירות כלכליסט

גרמניה וצרפת עובדות על הצעות מפורטות להקמת קרן ביטחון של האיחוד האירופי לקראת פגישה מתוכננת של שרים משתי המדינות ב-13 ביולי, כך אמרה שרת הביטחון של גרמניה, אורסולה פון דר לאיין, בראיון לעיתון "Funke Mediengruppe". לדבריה, עבודה משותפת על מל"טים, משלוחים של ציוד צבאי ומאמצים משולבים לייצב את חבל הארץ סאהל באפריקה הם מסוג הפרויקטים שימומנו על ידי התוכנית החדשה. "גרמניה וצרפת רוצות להפוך למנוע של איחוד ביטחוני אירופי וליישם את קרן הביטחון בצורה נבונה", אמרה.

לדבריה, שרי האוצר של שתי המדינות עובדים על פיתוח המנגנונים, זאת בעוד ששרי הביטחון פועלים לזיהוי הפרויקטים השונים. עוד הוסיפה כי הקרן עשויה לממן גם הכשרה באירופה של קציני צבא.

מוקדם יותר השבוע תמכה הנציבות האירופית בתוכניות צרפתיות-גרמניות לשלב בין התעשיות הצבאיות והביטחוניות של אירופה.

אורסולה פון דר לאיין, צילום: רויטרס אורסולה פון דר לאיין | צילום: רויטרס אורסולה פון דר לאיין, צילום: רויטרס

על רקע החלטת בריטניה לעזוב את האיחוד האירופי והלחץ המופעל מכיוון ארה"ב, באיחוד האירופי החליטו להעמיק את הקשרים הצבאיים בין המדינות החברות, בהתאם להצעה שהעבירו בשנה שעברה צרפת וגרמניה; זאת, על מנת להראות כי האיחוד יכול עדיין לספק ביטחון לנוכח איומי הטרור האיסלאמיסטים. היום (ש') הדגישה קנצלרית גרמניה את החשיבות של בנייה מחדש של הצבא הגרמני לאחר עשורים של קיצוצים בתקציב, וכן טענה כי יש להעלות את האטרקטיביות של קריירה צבאית בתחומים כמו ביטחון סייבר.

הנציבות האירופית הודיעה השבוע על הקמת קרן שיוקצו לה 1.5 מיליארד יורו בשנה שתאפשר לממשלות לאחד כוחות בפיתוח ורכישה של כלי נשק חדשים, כולל מל"טים, מערכות הגנה סייבר וציוד טכנולוגי נוסף. עם זאת, התוכנית צריכה עוד לזכות באישור ממשלות המדינות החברות באיחוד האירופי והפרלמנט האירופי.

מנהיגי האיחוד עתידים לשקול שורה של פרויקטים של שיתוף פעולה ביטחוני בפסגה שתתקיים בבריסל בתאריכים 22-23 ביוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות