אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המצב הקשה לא מונע מטבע לחלק אופציות צילום: אוראל כהן

המצב הקשה לא מונע מטבע לחלק אופציות

ענקית הגנריקה מבקשת מבעלי המניות לאשר אופציות בשווי 4.5 מיליון דולר למנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג ולמנות דירקטוריון המחוזק באנשי פארמה. בין המועמדים: חמי פרס

11.06.2017, 08:17 | דרור רייך

טבע מבקשת לאשר למנכ"ל הזמני יצחק פטרבורג שכר בעלות שנתית שעשויה להגיע ל־9 מיליון דולר. לקראת אסיפת בעלי המניות המתוכננת ל־13 ביולי, פרסמה ענקית הגנריקה הישראלית את ההצעות לאישור בעלי המניות.  

קראו עוד בכלכליסט

האסיפה ביקשה לאשר באופן כללי את התנאים למנכ"ל טבע, ולעת עתה מדובר על שכרו של פטרבורג לשנת 2017 בכובעו כמנכ"ל. פטרבורג מכהן גם כנשיא, אך מדובר בתואר כבוד, ללא שכר. התנאים שביקשה החברה לאשר כוללים שכר שנתי ברוטו של 1.56 מיליון דולר, מענק של 3–2 מיליון דולר התלוי ביעדים אופרטיביים ומניות ואופציות חסומות ששווין כיום 4.5 מיליון דולר. גובה עלות השכר דומה לזו שקיבל קודמו בתפקיד, ארז ויגודמן בשנת 2015 (שכן ב־2016 הוא קיבל גם רכיב חריג - פיצויי פרישה).

כיו"ר דירקטוריון קיבל פטרבורג תגמול שנתי של 567 אלף דולר ב־2016 ועוד מענק של 378 אלף דולר (945 אלף דולר יחד). בטבע מבקשים גם לאשר את מינוי סול בארר ליו"ר, לאחר שנכנס כמחליפו של פטרבורג ולא נערכה הצבעה בעניינו. השכר השנתי המבוקש לבארר הוא 457 אלף דולר.

מלבד בארר רוצים בטבע למנות לדירקטוריון את ז'אן־מישל חלפון, שהצטרף לדירקטוריון טבע ב־2014 ומכהן כיו"ר ועדת התגמול, סגן יו"ר ועדת הביקורת וחבר ועדת המדע והטכנולוגיה; ומורי גולדברג, שמילא תפקידי ניהול בכירים בחברת התרופות ריג'נרון.

כמו כן העמידו בחברה כמועמדים את חמי פרס, מנהל ומייסד־שותף של קרן פיטנגו, קרן ההון סיכון הגדולה בישראל; את רוברטו מיניון, שמכהן משנת 2000 כמייסד ושותף מנהל של חברת ניהול ההשקעות Bridger Management; ואת פרי ניסן, שכיהן כמנכ"ל וראש הקתדרה של דונלד ברן במכון Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute בשנים 2004–2014.

בנוסף ביקשה טבע לאשר את קסלמן וקסלמן כמשרד רואי החשבון שלה.

160 אלף דולר בשנה לכל דירקטור ומניות חסומות

בינואר 2017 יצא בני לנדא, מחזיק במניית טבע שלאורך השנים ניהל לא מעט מאבקים נגד ההנהלה, בביקורת על בחירת הדירקטורים בטבע. "מלבד שניים־שלושה מבין חברי דירקטוריון טבע, השאר לא מבינים בפארמה, ואת התוצאות אנחנו רואים", אמר אז לנדא ל"כלכליסט". "אמנם מספר הדירקטורים הצטמצם ל־12–13, אבל ההרכב כולל מעט מדי דמויות מהתחום. המנכ"ל זקוק למנטורים מהדירקטוריון שיידעו לשאול שאלות ולפתח אסטרטגיה לחברת פארמה. ליו"ר פטרבורג יש ניסיון בפארמה, אבל דל". דירקטוריון טבע כלל אז גם את אריה בלדגרין, מנכ"ל קייט פארמה, הנסחרת בנאסד"ק בשווי של כ־2 מיליארד דולר, אולם הוא כבר עזב את החברה. כל דירקטור יהיה זכאי לתגמול שנתי של 160 אלף דולר ותגמול הוני בדמות מניות חסומות ב־130 אלף דולר.

טבע היא החברה הציבורית הגדולה בישראל. עם המחזיקות הגדולות במניה, שיידרשו לאשר את ההצעה, נמנות קרן FMR עם אחזקה של 6.2% מהמניות, קרן ג'אנוס קפיטל עם 4.4% וקרן פרנקלין עם 4.35% מהמניות.

מניית טבע עלתה 1.6% בסוף השבוע.

סיטי: "יותר מדי חברים ללא רקע רפואי גלובלי"

בבית ההשקעות סיטי התייחסו בסקירתם לשינויים במועצת המנהלים של טבע בדמות תוספת של ארבעה חברים חדשים לדירקטוריון. "שלושה מהם בעלי ניסיון בתחום הבריאות העולמי, אך חרף השינויים שנעשו בהרכבו, דירקטוריון החברה כולל יותר מדי חברים ללא רקע רפואי גלובלי הנדרש כשמדובר בחברת תרופות בגודל שכזה", ציינו.

"אנחנו מעודדים מהסכמת יו"ר הדירקטוריון הנוכחי סול בארר להישאר בדירקטוריון עד שנת 2020", סיכמו בבית ההשקעות. "הכרזה על מנכ"ל חדש מהווה זרז חשוב לחברה ולמניה, והיא צפויה להתרחש בשבועות הקרובים, לכל המאוחר עד פרסום תוצאות הרבעון השני בתחילת אוגוסט. המנכ"ל החדש לא צפוי להביא שינוי כיוון אסטרטגי לחברה, אלא להתמקד בסינרגיות בעקבות רכישת החטיבה הגנרית של אלרגן". במסגרת אותה עסקה שילמה טבע יותר מ־33 מיליארד דולר במזומן עבור החטיבה. היום המהלך נתפס בשוק ככזה שנעשה במכפילי רווח גבוהים.

השקה של גרסה גנרית חדשה וטיפול במיגרנות

בתוך כך השיקה טבע בבלעדית בארה"ב גרסה גנרית של תמיסת העיניים Pataday, המיועדת לטיפול בגירוד בעיניים הקשור לדלקת עיניים אלרגית. הבלעדיות ניתנה לטבע לתקופה של שישה חודשים. על פי נתוני חברת המחקר IMS, המכירות השנתיות של Pataday בארה"ב עמדו על כ־330 מיליון דולר, נכון למרץ 2017.

לפני כשבוע וחצי הודיעה טבע על תוצאות חיוביות בניסוי שלב 3 בתרופה למניעת מיגרנה כרונית, fremanezumab. החברה צפויה להגיש ל־FDA (מינהל התרופות והמזון האמריקאי) בקשה לקבלת רישיון לתרופה.

המחקר בשלב 3 בדק את השימוש בטיפול הניסיוני של טבע למניעת מיגרנות. על פי החברה, חולים שטופלו ב־fremanezumab סבלו מכאבי ראש 2.5 ימים פחות בחודש בהשוואה למקבלי הפלצבו (תרופת הדמה).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות