אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים: מנדלבליט יתקן הנחיה המגבילה הסכמים פוליטיים תקציביים צילום: עמית שאבי

משרד המשפטים: מנדלבליט יתקן הנחיה המגבילה הסכמים פוליטיים תקציביים

מדובר בהנחיה שהוציא היועמ"ש הקודם ויינשטיין המחייבת לפרסם כל הסכם פוליטי-תקציבי בין סיעה או ח"כ לממשלה, לפני אישור התקציב

12.06.2017, 11:22 | שחר אילן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדנבליט מתכוון לתקן את ההנחיה לגבי הקצבות פוליטיות בזמן אישור התקציב.  

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהנחיה שהוציא היועץ המשפטי הקודם עו"ד יהודה ויינשטיין בתחילת הקדנציה, המחייבת לפרסם כל הסכם פוליטי תקציבי בין סיעה או ח"כ לממשלה לפני אישור התקציב וכן ליעד כל סכום לתקנה תקציבית שבה מטרה כללית מוגדרת. עוד קובעת ההנחיה שהסכמים יכרתון רק בין גורמים פוליטיים וללא מעורבות פקידים.

בעת אישור תקציב 2018-2017 בדצמבר האחרון התעוררה סערה גדולה, לאחר שכמה חברי ועדת הכספים מהליכוד קיבלו סכומים להקצאה ללא פירוט. עם זאת, בסופו של דבר הם נדרשו לפרט לכסף יעדים לפני אישור התקציב. כן עלו טענות על העברת כספים למטרות שמקורבות לחברי ועדת כספים.

בישיבה של ועדת השקיפות של הכנסת שנערכת הבוקר (ב'), אמרה נציגת משרד המשפטים עו"ד שרית פלבר: "גילינו קשיים בנושא מנגנוני הבקרה על העברות תקציביות. אנחנו מבינים שיש קושי למשרדים ליישם מה שנדרש במנגנוני הבקרה". לדברי פלבר, יש כוונה להוציא הבהרות לחלק מסעיפי ההנחיה וכן להוציא הנחיה מתוקנת. זאת, לאחר התייעצות עם היועץ המשפטי לכנסת.

ח"כ סתיו שפיר, יו"ר ועדת השקיפות, צילום: חגי הירשפלד  ח"כ סתיו שפיר, יו"ר ועדת השקיפות | צילום: חגי הירשפלד ח"כ סתיו שפיר, יו"ר ועדת השקיפות, צילום: חגי הירשפלד

במכתב שהעבירו עורכי הדין פלבר וחנן ארליך, שניהם מאגף ייעוץ וחקיקה במשרד היועץ המשפטי לממשלה, הם כותבים: "בעקבות שיח עם משרדי הממשלה ובעקבות הערות שנשמעו בוועדה, היועץ המשפטי לממשלה אישר לאחרונה לבחון אפשרות לתיקון ההנחיה והבהרת הוראותיה". לדבריהם, "שינויים אפשריים בהוראה יסתמכו על הניסיון שנצבר בישומה במשרד המשפטים, במשרד האוצר ובמשרדים שנדרשים ליישם הסכמים פוליטיים. ההחלטה לבחון את תיקון ההנחיה ולהבהיר את הוראותיה נועדה לשפר את יישומה ואכיפתה והתקבלה בשיתוף משרד האוצר".

יו"ר הוועדה, ח"כ סתיו שפיר, תקפה בדיון את העובדה שהיועץ המשפטי מאפשר בכלל הסכמים פוליטיים אישיים: "יש תופעה לא חוקית שהממשלה משחדת חברי כנסת כדי לשרוד והנחיית היועץ הופכת את זה למשהו שאפשר לקבל". פלבר טענה שיש מסגרת חוקית להסכמים פוליטיים.

ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) אמר ש"הסכומים האלה יכלו להציל עשרות אנשים בצפון שמתים כי אין טיפול רפואי". ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר שאינו מצליח להבין מדוע ההסכמים אינם שוחד פלילי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות