אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפגנות ענק ברחבי רוסיה: מנהיג האופוזיציה נעצר ביחד עם מאות מפגינים צילום: רויטרס

הפגנות ענק ברחבי רוסיה: מנהיג האופוזיציה נעצר ביחד עם מאות מפגינים

אלכסיי נבלני, אחד ממבקריו הגדולים של פוטין, עמד לצאת להפגנת מחאה במוסקבה שארגן נגד השחיתות השלטונית, אבל אז הוא נעצר בפתח ביתו על ידי המשטרה: "ניתקו לו את החשמל בבית". המשטרה עצרה יותר מ-200 מפגינים ולפי עדי ראייה משתמשת בגז מדמיע נגד המוחים

12.06.2017, 18:16 | ynet
האופוזיציה הרוסית שוב מרימה את ראשה בהפגנות נגד השלטונות, שמגיבים מצדם במעצרים המוניים: אלפי אנשי אופוזיציה יצאו היום (ב') להפגין ברחבי רוסיה נגד שלטונו של הנשיא ולדימיר פוטין והשחיתות השלטונית. חצי שעה לפני תחילת ההפגנה במוסקבה עצרה המשטרה הרוסית את מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני, מארגן המחאה ההמונית ואחד המתנגדים הגדולים ביותר לנשיא פוטין, בפתח ביתו. כך מסרה רעייתו יוליה בציוץ בטוויטר עם תחילת ההפגנות. לפי דיווחים במדינה, מאות מפגינים נוספים נעצרו וכחות משטרה אף השתמשו בגז מדמיע נגד המוחים.
ההפגנות היום, צילום: רויטרס ההפגנות היום | צילום: רויטרס ההפגנות היום, צילום: רויטרס

אשתו של נבלני בן ה-41 צייצה בטוויטר שחרף מעצרו של בעלה, ההפגנות נגד השלטונות הרוסיים יתקיימו כמתוכנן. נבלני מנהל זה תקופה ארוכה קמפיין לקראת הבחירות לנשיאות רוסיה שייערכו בשנה הבאה בתקווה שייבחר ויחליף את הנשיא פוטין. הוא קרא בימים האחרונים לאזרחי המדינה לצאת להפגנות ענק במוסקבה ובערים אחרות נגד מה שהוא כינה "מערכת שלטון מושחתת" שבראשה עומד הנשיא פוטין. "אלכסיי נעצר באולם הכניסה לבניין שלנו", סיפרה רעייתו יוליה. "הוא ביקש ממני לומר לכם שהתוכניות (להפגנה) לא השתנו".

המוני מפגיני אופוזיציה הגיעו למחות נגד השחיתות השלטונית בערים שונות ברוסיה, ועל פי כמה דיווחים, כאלף מהם צעדו לעבר הקרמלין. ביחד עם נבלני נעצרו על פי הדיווחים יותר מ-200 מפגינים על ידי כוחות הביטחון הרבים שהוצבו במוסקבה ובעיר סנט פטרבורג. עדי ראייה סיפרו שהמשטרה השתמשה בגז מדמיע נגד המפגינים.

בהודעה נפרדת בטוויטר כתבה דוברת של נבלני שאספקת החשמל לביתו נותקה ושערוץ של שידורים חיים שפעל ממשרד הארגון שלו הורד מהאוויר, ככל הנראה על ידי הרשויות. עדי ראייה סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס שרכב משטרתי עזב את בניין המגורים של נבלני במהירות גבוהה. המשטרה הרוסית מסרה שנבלני נעצר בגין אי עמידה בהוראות המשטרה והפרה של הסדר הציבורי, וצפוי להישלח לכלא ל-15 ימים.

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

מועד הפגנת האופוזיציה: ביום החג הלאומי

רשויות העיר מוסקבה אישרו לנבלני, עורך דין שהפך לפעיל חברתי נגד השחיתות, לערוך את הפגנת המחאה באתר מסוים, אולם לאחר מכן הוא הודיע על העברת ההפגנה לרחוב טוורסקאיה, אחד הרחובות הראשיים בבירה הרוסית. לדבריו, עובדים שנשכרו להקים במת נאומים במקום ההפגנה המקורי לא יכלו לבצע את עבודתם בגלל לחץ שהופעל עליהם מצד הרשויות. לטענת נבלני, הרשויות לחצו על חברות רוסיות לא לספק לו ולאנשיו ציוד הגברה וסאונד עבור ההפגנה היום במוסקבה. מסיבה זו, לטענתו, הוא החליט לשנות את מיקום ההפגנה.

נבלני קרא לקיים הפגנות מחאה נגד השחיתות השלטונית ביום שבו מציינים את יום רוסיה, החג הלאומי של הפדרציה הרוסית. ההערכות המוקדמות היו שהרשויות יבצעו גל מעצרים גדול של מפגינים, בהם מנהיג האופוזיציה.

לאחר שינוי המיקום של הפגנת האופוזיציה הזהירה המשטרה המקומית ש"כל פעולה פרובוקטיבית מצד המפגינים תיחשב לאיום על הסדר הציבורי ותדוכא במהירות".

 , צילום: איי פי צילום: איי פי  , צילום: איי פי

גורם ביטחוני במוסקבה, ולדימיר צ'רניקוב, אמר לתחנת הרדיו "אקו מוסקבי" שהמשטרה לא תתערב בהפגנה כל זמן שהמפגינים לא יישאו כרזות ויצעקו סיסמאות. בהפגנה דומה שנערכה ב-26 במרץ נעצרו יותר מאלף מפגינים. אנשיו של נבלני מקווים לשחזר את הצלחת הפגנות הענק שנערכו ברחבי המדינה בחודש מרץ בהשתתפות אלפי רוסים. היו אלה ההפגנות הגדולות ביותר מאז דיכוי הפגנות המחאה ב-2012, אז נעצרו יותר מאלף בני אדם.

סקרים שנערכו ברוסיה מראים שלנבלני יש סיכוי קלוש ביותר להדיח את פוטין מכיסאו בבחירות הקרובות לנשיאות על רקע הפופולריות הרבה שממנה נהנה הנשיא. לפי שעה לא ברור אם הקרמלין בכלל יאפשר למנהיג האופוזיציה לרוץ לנשיאות.

למרות סיכוייו הקלושים במרוץ לנשיאות, נבלני מקווה שהזעם הציבורי בשל השחיתות הציבורית יביא לחיזוק התמיכה בו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות