אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזינוק בהלוואות לצרכנים : כחלון מרגיע, נתניהו מודאג, הנגידה תשפוט צילום: עמית שעל, יונתן זינדל/פלאש90, דנה קופל

בלעדי לכלכליסט

הזינוק בהלוואות לצרכנים : כחלון מרגיע, נתניהו מודאג, הנגידה תשפוט

הממשלה זימנה את קרנית פלוג בעקבות סקירה של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, לפיה האשראי למשקי בית צומח בקצב דומה לזה שלפני משבר הסאב־פריים. כחלון: היקף האשראי מתחת לממוצע ה־OECD

13.06.2017, 06:58 | אדריאן פילוט

הממשלה תזמן את נגידת בנק ישראל קרנית פלוג כדי שתציג בפניהם תמונה ברורה על צמיחת היקף האשראי של משקי הבית - כך נודע ל"כלכליסט". הנגידה זומנה לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו בסיום ישיבת הממשלה שנערכה ביום ראשון השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו ביקש לזמן את פלוג כדי שתציג לו ולשרי הממשלה תמונה ברורה לגבי מה שמכונה "בועת האשראי הצרכני", בעקבות סקירה שחיבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר יואל נוה. לפי הסקירה, האשראי של משקי הבית בישראל צומח בקצב דומה לזה שנרשם בשנים שקדמו למשבר הסאב־פריים בארה''ב ב־2008, שהוביל למשבר הפיננסי העולמי הקשה ביותר מאז 1929.

במהלך הישיבה שנערכה ביום ראשון, אחד השרים העלה בפני המשתתפים את סקירתו של נוה. נתניהו הביע עניין וביקש הרחבה בנושא.

שר האוצר משה כחלון ויו''ר המועצה הלאומית לכלכה אבי שמחון ניסו להרגיע את המשתתפים ואמרו כי היקף האשראי של משקי הבית בישראל ביחס לתוצר אינו חריג ואף נמצא מתחת לממוצע של ה־OECD. עם זאת, שרים שהשתתפו בישיבה מסרו ל"כלכליסט" כי נתניהו דרש לקיים בכל זאת דיון בנושא וביקש ממזכיר הממשלה צחי ברוורמן לזמן את הנגידה לקיים דיון בנושא בקרוב.

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, צילום: אוהד צויגנבג קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל | צילום: אוהד צויגנבג קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל, צילום: אוהד צויגנבג

 

לפי הסקירה של נוה, נרשם זינוק בצריכת מוצרים יקרים, לרבות מכוניות, בעיקר בקרב העשירונים הנמוכים. אלא שנוה מציין כי אותו שיפור הושג באמצעות הגדלה משמעותית ומדאיגה בהיקף האשראי הצרכני של משקי הבית, שזינק בקצב של כ־8% בממוצע בשנים האחרונות. "העלייה בצריכה הפרטית, שמקורה העיקרי בעלייה במינוף של משקי הבית, יכולה להיות תופעה בעייתית", כתב נוה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות