אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר במפרץ הופך למאבק על זכויות שידורי הספורט צילום: איי אף פי

המשבר במפרץ הופך למאבק על זכויות שידורי הספורט

בחריין ואיחוד האמירויות מגבשות תכנית חדשה במטרה להפקיע מקטאר מה שמוגדר על ידן כ"מונופול שידורי הספורט" וזאת על מנת להמשיך את החרם מבלי לעצבן את חובבי הספורט הערבים

13.06.2017, 13:27 | דורון פסקין

המשבר בין מדינות המפרץ לשכנותיה, בראשות סעודיה, מוצא את דרכו גם לתחום הספורט, ובכלל זה שידורי הספורט. בשנים האחרונות השתלטה הרשת הקטארית beIN Sports (בעבר נקראה אלג'זירה ספורטס) על שלל ערוציה, על שידורי הספורט הנחשקים ביותר מבחינת הצופה הערבי. זה כולל בלעדיות במזרח התיכון על שידורי הפרמיירליג ולה ליגה הספרדית – שתי הליגות הזרות הנצפות ביותר בעולם הערבי בנוסף לליגות בכירות נוספות באירופה ובעולם הערבי וכן אירועי ספורט מובילים דוגמת משחקי גביע העולם. תמורת כ-40 דולר בחודש זוכה הצופה הערבי במיטב השידורים כשהרשת גייסה לטובת העניין פרשני ספורט מובילים בעולם הערבי (חלקם מסעודיה וממצרים נאלצו להתפטר בשבוע שעבר עקב החרם שהכריזו מדינותיהם).

קראו עוד בכלכליסט

בסעודיה הבינו כי לשליטה בשידורי הספורט משמעות גם מעבר לשידורים עצמם. , צילום: איי אף פי בסעודיה הבינו כי לשליטה בשידורי הספורט משמעות גם מעבר לשידורים עצמם. | צילום: איי אף פי בסעודיה הבינו כי לשליטה בשידורי הספורט משמעות גם מעבר לשידורים עצמם. , צילום: איי אף פי

מיד עם פרוץ המשבר ובייחוד נוכח העובדה שחלקו מיוחס להסתה בתקשורת הקטארית (אלג'זירה), החליטה מדינת איחוד האמירויות להחשיך את ערוצי הספורט של beIN לקול מחאתם של צופי הספורט. סעודיה ומצרים שבינתיים נמנעות מהחשכת המסך, ככל הנראה, מחשש לתגובת מיליוני הצופים, מחפשות פתרון. השבוע דווח בעיתון "א-שרק אלאווסט" המקורב לארמון המלוכה בריאד כי סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות מגבשות תכנית חדשה במטרה להפקיע מקטאר מה שמוגדר על ידן כ"מונופול שידורי הספורט". פרטי התכנית לא נמסרו, אך מה שברור הוא כי במלחמה נגד קטאר מוכנות שאר מדינות המפרץ לשים הרבה כסף במלחמת היוקרה על שידורי הספורט.

הסעודים טוענים כי לא מדובר במאבק יוקרה בלבד, אלא בצורך "ביטחוני" לא פחות ולא יותר. הם גורסים כי ישנם לפחות כ-700 אלף בתי אב בממלכה המחוברים באמצעות ממיר לערוצי הספורט הקטאריים, דבר המאפשר להם ללמוד על הרגלי הצפייה שלהם. הרמז של הסעודים ברור – ייתכן שמנגנוני הביטחון הקטארים עושים שימוש כביכול בערוצי הספורט כדי לדלות מידע שלא קיים בידי הרשויות בסעודיה על מאות אלפי בתי אב בממלכה. לפי הערכות בלתי רשמיות בכל שנה עושה beIN הכנסה של כ-1.3 מיליארד ריאל סעודי (כ-350 מיליון דולר) מהמנויים הסעודים. בשל החשכת הערוצים באמירויות והשיח בנושא במדינות מפרץ נוספות ובמצרים החלו בימים האחרונים מבצעים אגרסיביים של הרשת הקטארית המציעה את מלוא הערוצים ב-25% הנחה למצטרפים החדשים.

עתה הסעודים מכים על חטא עקב התנהלותם במהלך שנת 2010. במסגרת האסטרטגיה הקטארית להשתלטות על נכסים, הציעו הקטארים אז לאיש העסקים הסעודי סאלח כאמל שעמד בראש רשת ART שהייתה בעלת זכויות השידור של הליגות הבכירות באירופה ובעולם הערבי עד 2018 סכום של כ-1.5 מיליארד דולר כדי שיעביר אליהם את הזכויות. הקטארים היו מוכנים לשלם את הזכות עקב הנוכחות של ART בכל מדינות העולם הערבי. ממשלת סעודיה בזמנו לא התנגדה לעסקה והיא אכן יצאה לפועל. עכשיו מבינים בסעודיה כי לשליטה בשידורי הספורט משמעות גם מעבר לשידורים עצמם.

אם שואלים את הצופה הערבי, כולל זה בסעודיה, הוא דווקא מרוצה מאיכות שידורי הספורט שמספקים הקטארים. בימים האחרונים הפך האשתג "הפסקת המונופול של beIN " ברשתות החברתיות לפופולארי וממנו ניתן להבין כי הצופה הערבי לא מעוניין בשינויים גם אם הוא מתעב את השלטון הקטארי או אלג'זירה. אחד המשתמשים כתב: "אלה ערוצי הספורט הטובים ביותר. מי שטעם את הטעם המר והחמדני של ART יודע להעריך את beIN. פוליטיקה זה דבר אחד וספורט דבר אחר." משתמש אחר כתב: " beIN זה קו אדום. כל השידורים במחיר סביר. שכחתם ש-ART לקחו רק על הליגה הסעודית 1700 ריאל (כ-435 דולר) בשנה?". משתמש סעודי אחר כתב לממשלתו: "אתם שוברים את המונופול בספורט? אולי כדאי להתחיל עם מונופול החשמל והמים".

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות