אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סכסוך עבודה במזרחי טפחות: "הצעת ההנהלה לא מספקת" צילום: עמית שעל

סכסוך עבודה במזרחי טפחות: "הצעת ההנהלה לא מספקת"

הסכסוך הוכרז על ידי מועצת העובדים, לאחר שלא נחתמו הסכמי שכר לשנים 2016-2017 ולאחר החלטת ההנהלה להגדיל את הדיבידנד. ההנהלה בתגובה: "צעד מזיק וניסיון להפעיל לחץ לא ראוי"

13.06.2017, 16:23 | רעות שפיגלמן

מועצת העובדים בבנק מזרחי טפחות הכריזה היום (ג') על סכסוך עבודה בבנק. הרקע לסכסוך, לטענת מועצת העובדים, הוא העובדה שלא נחתמו בין ההנהלה לבין העובדים הסכמי שכר לגבי השנים 2016-2017. פירוש הדבר הוא שתוך 14 יום יהיה באפשרותו של ועד העובדים לנקוט בצעדים שונים כמו עיצומים ושביתה.

קראו עוד בכלכליסט

לצד זאת, גם לגבי השנים 2005-2015 לא נחתמו בין הצדדים הסכמי שכר, ולגבי תקופה זו מתנהלת בוררות שהגיעה לשלב הסופי מוקדם יותר השנה, ומי שממונה על הליך הבוררות הוא השופט בדימוס אשר גרוניס.

בהודעה שפרסם היום ועד העובדים בבנק בראשותו של דני דהן, מצוין כי לצד העובדה שלא נחתמו הסכמי שכר כבר מעל לעשור, הרי שהנהלת הבנק והדירקטוריון ראו לנכון לאשר הכפלת של שיעור חלוקת הדיבידנד (מ-15% ל-30%).

אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות | צילום: עמית שעל אלדד פרשר, מנכ"ל מזרחי טפחות, צילום: עמית שעל

סכסוך העבודה נוגע לכ-4,300 עובדים בבנק ששכרם הבסיסיאיננו מתעדכן כבר מעל לעשור. שכר הבסיס הוא רכיב אחד מתוך שכרו של עובד בבנק, והוא מהווה לערך עד כ-40% מהשכר. על שכר הבסיס ישנן תוספות שונות כמו בונוסים, הטבות ומנגנון טייס אוטומטי. כך, מנגנון הטייס האוטומטי עומד בבנק על תוספת שנתית בשיעור של 1.5%-4% משכר הבסיס, כתלות בוותק של העובד ובדרגתו.

מוועד העובדים נמסר: "ועד העובדים הגיע למו"מ עם לב פתוח ומתוך כוונה לשיתוף פעולה מלא ונטול פניות. כמו כן נענה לבקשת ההנהלה לדון תחילה בסעיפים הנלווים ולדחות את המו"מ על תוספות השכר. להפתעתנו, כשהגענו לדון בתוספות השכר, דרשה הנהלת הבנק לדון גם על דרישותינו בבוררות הכלכלית. התרענו והזהרנו כי נושא כל כך כבד (שכבר התנהל עליו מו"מ שנמשך שנים ועבר גם הליך של שני גישורים ללא הצלחה) יביא לפיצוץ המו"מ. ההנהלה התעקשה והניחה על שולחן הדיונים הצעה בלתי מספקת (בלשון המעטה) וביקשה "לקנות" את הבוררות הכלכלית בנזיד עדשים."

מהנהלת הבנק נמסר בתגובה: "הכרזת ועד העובדים בבנק על סכסוך עבודה בעיצומן של שיחות מו"מ בינו לבין ההנהלה, כשבמקביל מתקיימת בוררות מחייבת על נושאים נוספים, נראית כמו ניסיון להפעיל לחץ לא ראוי על הבוררים ועל הנהלת הבנק. בניגוד גמור לטענות הוועד, במזרחי-טפחות קיים מנגנון אוטומטי של תוספות שכר בגין ותק, קידומים בדרגות והצמדות נוספות, באופן ששכר עובדי הבנק מתעדכן מדי שנה בדומה למקובל בבנקים האחרים. ולמרות זאת, הנהלת הבנק העלתה בשיחות המו"מ שורה של הצעות שנועדו לשפר את תנאי השכר ומבנה השכר של עובדי הבנק. לא מיותר להזכיר, שמזרחי-טפחות הוא הבנק היחיד בישראל שמציג גידול עקבי במצבת העובדים שלו, שנה אחר שנה ופותח בפני עובדיו מגוון אפשרויות של קידום מקצועי וביטחון תעסוקתי. שולחן המו"מ הוא המקום היחיד לפתרון מחלוקות. הכרזה על סכסוך עבודה היא צעד מזיק, מיותר וחסר תועלת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות32 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

31.
13שנה ללא הסכם
עובדי הבנק מרוויחים שכר מינימום ואילו ההנהלה בשלה ,טוענת שאין מספיק כסף לשלם בגין 13 שנה שלא היה הסכם שכר וכעת נמצאת במגע מתקדם ברכישת בנק נוסף,הבנק כבר יומיים בשביתה ומפרסמים ש90 אחוז מהעובדים הגיעו שקר וכזב מתוך 4 א עובדים הגיעו 120!יש שביתה וההנהלה מתכנסת במבצר ולא יוצאת מעמדתה-התעוררו!!!
שכר מינימום  |  04.08.17
28.
ברחתי ממפעל לניצול עובדים אל תיכנסו לשם אפילו
אני עובדת לשעבר במערכת מה שקורה שם מבחינת עובדים במיוחד חדשים לא נורמלי ולא ניתן לתיאור במילים פשוטות עבדים לא עובדים וחוסר אכפתיות כלפי העובד, משכורות עם השלמה למינימום לעובדים שחווים התמוטטות נפשית תחת הלחץ והעומס ועם זאת הלקוחות אפילו לא יודעים כמה רע להם ...ביזיון לא לחשוב בטעות להתקרב לשם
שרון  |  22.06.17
לכל התגובות