אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוכנית דירה בליסינג תקועה בשל מחלוקות עם רשות המסים צילום:אלעד גרשגורן

בלעדי לכלכליסט

תוכנית דירה בליסינג תקועה בשל מחלוקות עם רשות המסים

חברת דירה להשכיר ורשות המסים טרם הגיעו להסכמה על מתווה התוכנית דירה בליסינג. שנתיים אחרי השקת הפרויקט, שבמסגרתו צעירים ישכרו דירה לטווח ארוך ולבסוף יהפכו לבעליה, הצדדים החלו לגבש מתווה חדש משום ששר האוצר פסל את האחרון

14.06.2017, 07:05 | ענת דניאלי

תוכנית דירה בליסינג שיזמו החברה הממשלתית דירה להשכיר ומשרד האוצר תקועה כבר שנתיים בשל מחלוקות בין החברה ורשות המסים, כך נודע ל"כלכליסט". שורה של תיקוני מס טרם הבשילו לכדי מתווה סופי.

קראו עוד בכלכליסט

בשבועות האחרונים הצדדים החלו בגיבוש מתווה חדש, לאחר שהאחרון בוטל. במסגרת המתווה מתגבשת חקיקה להסדרת המסים שישלמו זוגות צעירים על רכישת דירה לאחר שכירות ארוכת טווח, במסגרתה ניתנת האופציה לרכוש את הדירה באמצעות דמי השכירות.

היוזמה עלתה בסוף אוגוסט 2015 ותקועה כבר שנתיים. הרעיון מאחוריה היה לקדם בנייה מתועשת, מהירה וזולה של חברות זרות בישראל. לפי המתווה הראשוני, המדינה תשווק קרקעות בהנחה לחברות הזרות. זוגות צעירים מחוסרי דירה ישלמו 10% מערך הדירה עם כניסתם אליה, כשהעלות המרבית לדירה תעמוד על 750 אלף שקל. הדירות יהיו בעלות 4 חדרים בגודל ממוצע של 120 מ"ר.

שר האוצר משה כחלון. לא היה מרוצה מהמתווה הראשוני שהוצג בפניו, צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון. לא היה מרוצה מהמתווה הראשוני שהוצג בפניו | צילום: יאיר שגיא שר האוצר משה כחלון. לא היה מרוצה מהמתווה הראשוני שהוצג בפניו, צילום: יאיר שגיא

כעת מסתמן כי במתווה החדש ההנחה לא תוגבל רק לחברות זרות. כמו כן, המקדמה תעמוד על כ־5% מערך הדירה ויהיה ניתן להעביר את הדירה השכורה במהלך התשלומים לצד ג' שיוכל להמשיך את התשלומים עד הרכישה.

במתווה הראשוני סוכם כי לאחר המקדמה השוכרים ישלמו שכר דירה מפוקח של עד 4,500 שקל בחודש, ולאחר 18 שנה של תשלומים הדירות יעברו לבעלותם. סעיפים אלו מתגבשים ועשויים להשתנות.

עם זאת, מדו"חות החברה הממשלתית עולה כי התוכנית תקועה, וכי החברה, רשות המסים, האוצר ומטה הדיור עדיין לא מגיעים להסכמות בנוגע למתווה חדש. בנוסף, לפני כשבועיים, בפגישה עם שר האוצר משה כחלון, הצדדים התבקשו לשוב עם מתווה מחודש לאחר שהשר הביע חוסר שביעות רצון מהמתווה.

לצורך מימוש התוכנית קיימה דירה להשכיר בספטמבר 2015 תהליך של בחינת הכדאיות והאפשרות להפעלת התוכנית. "יישום התוכנית היה כרוך בין היתר בתיקוני מס משמעותיים, כשבמהלך דיונים שהתקיימו מול נציגי רשות המסים התברר כי אין בכוונת הרשות לאשר תיקונים", נכתב בדו"חות החברה, "ועל כן הוחלט כי התוכנית לא תקודם במתווה שתוכנן. בימים אלה נבחנות האפשרויות לקדם תוכנית זו במתווה שונה".

אחת הבעיות שאותה לא מצליחים לפתור טמונה במורכבות הכלכלית שבתוכנית השכרה שהופכת לעסקת מכירה. שלא כמו בשכירת דירה, על מכירת דירה חלים חובות תחת חוק המכר ומוטלים מסים. כמו כן, עדיין לא סוכם מתי המסים ייגבו מבעלי הדירה.

בנוסף, טרם סוכם נושא מכירת הדירות על ידי בעליה, ואם תהיה הגבלת זמן בדומה למתכונת מחיר למשתכן, המאפשרת למכור את הדירה רק לאחר חמש שנים מרכישתה.

כעת מסתמן פתרון ראשוני, בו החלו דיונים בין רשות המסים ובין דירה להשכיר. עם זאת, טרם התקבלה החלטה שתקדם את התוכנית רשמית. גורמים המעורים בפרטים טוענים כי עד סוף השנה יוסדרו התיקונים. מנגד, לפי גורמים המקורבים לשר האוצר, המתווה לא יתגבש בקרוב.

מדירה להשכיר נמסר בתגובה: "החברה ממשיכה ובודקת יחד עם מטה הדיור וגורמי האוצר הקשורים לעניין את הדרכים ליישומו המהיר של מודל שכירות רוכשת".

מרשות המסים נמסר כי "בישיבה שנערכה אצל שר האוצר הועלתה תוכנית שיזם סגן שר האוצר בשם שכירות רוכשת. בתוכנית שאושרה ושכרוכה בהטבות מס רשות המסים תומכת. הצדדים הנוגעים בדבר מקדמים חקיקה בהתאם לתוכנית ולהחלטת השר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
טוב נו
טוב נו ,בקשר לדירות אתם תקוים, דירות להשכרה לתווך ארוך, לדירות אחרות לא קיבלו מפתחות, בגלל הדלתות הדשות דיגיטלית, ו,בקשר לנכים אופס חחח הרדים כבר קיבלו 1224 מיליארד שקל נו במת היה מי זמן נו במת כשר אוצר אנו חושבים ,שאני זוכר הכל ? אוי מה בקשר הכסף לצפון . 14מיליארד שקל 28דצמ2016 במת אני לא זוכר הכל מי אני רק דן
דן  |  20.06.17
לכל התגובות